O tom, že matička Země dokáže být pekelně děsivá, nás přesvědčují nejen katastrofické filmy, ale i různé agentury, zabývající se prodejem adrenalinových zážitků. Závislost lidstva na adrenalinu nás tak dovedla do těch nejnebezpečnějších míst planety a za těmi nejriskantnějšími zážitky. My vám přinášíme výběr sedmi, na které nikdy nezapomenete.

1. Jižní Afrika – nejdelší bungee jumping

Projít se po 216 m vysokém mostu Bloukrans Bridge v Jižní Africe je samo o sobě solidní záminkou k závrati. A teď si představte, že máte skočit dolů na gumě, neboli podstoupit nejdelší bungee jumping na světě. Co na to asi řeknou vaše vnitřnosti? Rozhodně se ale budete moct pyšnit skokem z nejvyššího mostu světa s jedním obloukem. Co dál vJižní Africe? Poradí Vám článek Legendární Zahradní cesta vede skrz jihoafrickou divočinu i malebným pobřežím.

Na bungee jumping je potřeba hodně vysoký most. Co takhle zkusit ten největší ze všech? Najdete ho v Jižní Africe.

Na bungee jumping je potřeba hodně vysoký most. Co takhle zkusit ten největší ze všech? Najdete ho v Jižní Africe.

FOTO: wikimedia commons

Britský sýrový adrenalin

Za adrenalinem není vždycky nutné létat daleko – ve Velké Británii se každoročně v květnu pořádá tradiční festival na Coopers Hill – honění sýra z kopce. Ano, čtete správně – sýr, který se ve městě Gloucestershire tradičně vyrábí, se pustí z naprosto strmého kopce dolů. A najdou se lidé, kteří se za ním rozběhnou. Sýr se kutálí, nebo spíš padá, rychlostí až 70 km/h, takže o zlámané nohy a ruce tady není nouze.

2. Nový Zéland - Heli-rafting v Queenstownu

Heli-rafting je podle mnohých ten nejlepší způsob, jak si vychutnat krásy Nového Zélandu. Spojuje totiž let helikoptérou s raftingem – nejdřív se z výšky pokocháte tou úchvatnou nádherou, pak vás vysadí ve Skippers kaňonu a odtud je návrat domů zcela ve vašich rukou. Řeka vás navíc zavede také do podzemních jeskyní, kde se šílené peřeje mísí s podivnou tmou.

Adrenalin na Novém Zélandu přímo tryská. Více se dozvíte v článku To nejlepší z Nového Zélandu: Koupel v horké řece a lyžování na ledovcích

Cerro Negro je strmá sopka v Nicaragui pokrytá sopečným kamením. Stačilo nakoupit prkna a nový business „volcanoboarding“ byl na světě.

Cerro Negro je strmá sopka v Nicaragui pokrytá sopečným kamením. Stačilo nakoupit prkna a nový business „volcanoboarding“ byl na světě.

FOTO: wikimedia commons

3. Nikaragua – Boarding na sopce

Na poměrně nové sopce Cerro Negro v Nikaragui leží čerstvý, magmatický spad. Asi 700 metrů vysoký kužel se stal cílem milovníků netradičního boardingu – tady se na prkně sjíždí vulkán. Oblečou vás tu do speciálních oranžových obleků, vyvedou vás nahoru a dají vám prkna. Cestou dolů můžete dosáhnout rychlosti až 70 km/h.

4. Galapágy – potápění za žraloky a krokodýly

Dech beroucí Galapágy se postarají o neopakovatelnou podívanou. Jsou totiž jednou z nejlepších potápěčských lokalit na světě, ostrůvek Darwin je pak známý pro množství žraloků, kteří tady žijí. Potopit se můžete buď za nimi, anebo vyzkoušet horkou novinku – skleněnou klec, ve které vás spustí mezi dotěrné čelisti krokodýlů.

Potápět se můžete v klidných vodách Velkého bariérového útesu, nebo risknout ponor mezi žraloky.

Potápět se můžete v klidných vodách Velkého bariérového útesu, nebo risknout ponor mezi žraloky.

FOTO: ESO travel

Krmení žraloků je doménou i polynéského ostrova Moorea. Přečtěte si o něm víc v článku Na ostrově Moorea zažijte krmení žraloků a krásné zátoky z filmu Bounty

5. Čína – nejnebezpečnější horská cesta

Na hoře Mt. Huashan v Číně nedaleko města Xi'an se do výšky 200 m táhne nejnebezpečnější turistická trasa na světě. Strmé žebříky, úzké chodníčky ze dvou prken, řetězy – to vše přilepeno k téměř kolmé skalní stěně. Cesta bez jakýchkoli bezpečnostních plotů je jen pro otrlé, závěrečné stoupání k malé stanici na vrcholku ale stojí za to. Více tipů na zážitky z Číny např. zde Pět čínských nej? Rozhodně Zakázané město, vápencové homole a Čínská zeď.

Rafty na řece Zambezi

Jednou z nejnebezpečnějších řek je africká Zambezi, která si vysloužila stupeň obtížnosti 5. Pokud vás láká změřit síly s jejími divokými a doběla zpěněnými peřejemi, musíte být velmi zkušeným vodákem, aby vás síla vody nepřemohla. Samotné peřeje tu nesou výmluvná jména jako Zapomnění, Schody do nebe nebo Pračka.

Grand Canyon jako na dlani budete mít na skleněné vyhlídce, která tu visí ve vzduchu.

Grand Canyon jako na dlani budete mít na skleněné vyhlídce, která tu visí ve vzduchu.

FOTO: ESO travel

6. Island – Potápění mezi tektonické desky

Kousek od islandského Rejkjavíku se můžete ponořit k rozhraní dvou tektonických desek. Mohutná energie, kterou tu prý cítí mnoho senzibilů, vás nenechá v klidu. Zemský povrch je tu roztržen hlubokou průrvou Silfra, na jejíž dno se můžete potopit. Obrovská masa vody nad vámi, tiché pohledy proplouvajících ryb a bublání kyslíkové bomby. Tady se rodí Země. Více zajímavostí z Islandu v tomto článku.

Trochu jiný adrenalin se vám vyplaví při pobytu v ledovém hotelu. Více v článku Unikátní hotel z ledu nebo polární záře – vyplujte na sever luxusní lodí

7. Procházka ve vzduchu nad Grand Canyonem

1220 metrů nade dnem Grand Canyonu se můžete ocitnout i bez helikoptéry. Před pár lety tu totiž postavili ojedinělou vyhlídku, jejíž dno je z čirého skla. Je přilepená ke skalní stěně a vyčnívá 20 m do prostoru. Že to zní docela normálně? Jen nemějte strach, kolena se tu roztřesou téměř každému. Už proto, že celá tahle „legrace“ stála 627 milionů korun. Další tipy z USA najdete v článku Jihozápad USA: Země kaňonů a famózních národních parků.

Inzertní sdělení: Tipy na zájezdy za adrenalinovými zážitky

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů za adrenalinem:

Města a příroda západu

Poznejte ikony Ameriky: San Francisko, Los Angeles, Las Vegas. Přidejte Grand Canyon se skleněným chodníkem a další skvosty amerického jihozápadu.

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

Ekvádor - Galapágy

Můžete být na obou polokoulích současně, vidět nejkrásnější sopkyEkvádoru a také  Galapágy - ostrovy, kde zvířata člověka nepovažují za nepřítele.

Austrálie a Nový Zéland

Nesmírně oblíbený zájezd kombinující návštěvu kosmopolitních měst Austrálie a přírodních zázraků Severního ostrova Nového Zélandu.

 

FOTO: ESO travel

Autor: Viola Kratochvílová & ESO travel