V případě těch nejznámějších sopek zdaleka vždy nejde o nehostinná a pustá místa. Naopak, řada z nich je turisticky velmi oblíbena. S některými sopkami se proto můžete potkat poměrně snadno. V následujícím přehledu vám představujeme 10 nejkrásnějších míst, kde se vzduch mísí se sírou a všemu vládne horká láva.

1. Havaj: Nejvyšší mořská sopka

Idyla – vysoké homolovité ostrůvky se zelenají nad průzračným mořem, nejsou ale zdaleka tak klidné, jak by se mohlo zdát. Jsou to totiž sopky a najdete mezi nimi i nejvyšší sopku v moři, Mauna Kea. Kdyby se její výška počítala ode dna oceánu, měřila by 10 km, a byla by tak nejvyšší horou světa.

Je tu i jedna z nejaktivnějších sopek světa, Mauna Loa, pokrytá silnou vrstvou popela, který by při případné erupci mohl způsobit letecký kolaps. Nejen sopkám, ale i plážím Havaje jsme se věnovali v dalším článku Na Havaji se můžete slunit na Waikiki nebo létat vrtulníkem nad sopkami.

2. Indonésie: Největší známá erupce v dějinách

Ostrovní Indonésii tvoří asi 17 tisíc ostrovů a mnoho z nich je sopečného původu – nachází se totiž na okraji tří litosférických desek. Aktivních sopek je tu 150 a výbuchy a zemětřesení jsou velmi časté.

Indonésie právě díky pravidelnému přísunu sopečného prachu získala i velmi úrodnou půdu. Nejnebezpečnější sopkou Indonésie je Merapi, neboli Ohnivá hora. Když vybuchla v roce 2000, zahynulo asi 5 tisíc lidí. Výbuch supervulkánu Toba se naštěstí odehrál před 70 tisíci lety, dodnes ale jde o jednu z největších známých erupcí. Více zajímavostí z oblasti se dočtete v článku Vydejte se za orangutany a lovci lebek na divoké Borneo.

3. Mexiko: Popokatepetl a tání ledovců

V Mexiku kromě starých mayských chrámů dřímá také Popokatepetl, jedna z nejnebezpečnějších sopek na Zemi. Pokrytá sněhem a ledem vypadá docela nevinně, za posledních 400 let měla ale asi 20 obrovských erupcí. Ty pokaždé způsobují mohutné tání ledovců a hlavně strach mnoha tisíc lidí. Popokatepetl totiž leží asi jen 70 km od Mexico City.

Mexiko – to ale nejsou jen vulkány, ale také tajemná mayská civilizace. O té si více můžete přečíst v článku Yucatan – poloostrov opředený dávným tajemstvím Mayů nebo Navštivte bájné pyramidy v Mexiku. Vědce svou dokonalostí udivují dodnes.

4. USA: Barevný ráj Yellowstone

Barvy, o kterých se vám ani nesnilo. Tím si vás naprosto získá nejstarší americký národní park Yellowstone, v němž najdete polovinu všech světových geotermálních jevů – od bahenních vřídel k barevným jezírkům s vroucí vodou. Oblíbený je gejzír Old Faithful nebo Yellowstoneské jezero uprostřed největšího amerického supervulkánu, Yellowstoneské kaldery. Více se o amerických vulkánech dočtete v článku: Severozápad USA: Poznejte mohutné vulkány, sekvoje nebo dravé kosatky.

Kanárské ostrovy jsou sopečného původu – důkazem je podoba místní krajiny.

FOTO: ESO travel

5. Kanárské ostrovy: Sopečný písek Tenerife

Nádherné písčité pláže, vynikající španělské víno a staré dračí stromy s hustou spletí kořenů. To je dovolená na „Kanárech“. Ostrovů je tu celkem sedm a každý na vás zapůsobí jinak. Pokud se zahledíte na břehy Tenerife, uvidíte také největší sopku ostrovů Atlantiku, Mount Teide. Protože tahle oblast patří k velmi turisticky oblíbeným, je také tato sopka považována za velmi nebezpečnou. Ale kdo by odolal tomu vyhřátému sopečnému písku?

6. Island: Jazyk lámající sopky

Na Islandu najdete nejvíce aktivních sopek na Zemi, navíc v unikátní krajině. Některé z nich byly nedávno hlavními aktéry zpravodajských relací. Lidé z celého světa se koupou v Modré laguně – mléčně bílému jezeru uprostřed lávového pole. Vysoká koncentrace soli a teplota kolem 40°C je dílem horkého pramene Geysir.

Nejslavnějším tryskajícím gejzírem Islandu je ale Strokkur, který tryská každých 5 – 10 minut do výšky 20 m. Na Islandu také leží světově největší lávové pole Eldhraun nebo nejsilnější horký pramen na světě Deildartunguhver.

7. Nový Zéland: Koupání ve vyhřáté řece

Vykoupat se v horké řece můžete v senzační termální oblasti kolem městečka Rotorua. Největší zdejší atrakcí je gejzír Lady Knox, jehož erupce uvidíte cestou k jezeru Taupo, zbytku sopky vyplněném vodou. Vulkanické krásky se předvádějí také v národním parku Tongariro a sopka Mount Taranaki je zase z některých úhlů tak podobná japonské hoře Fuji, že ji zastoupila ve filmu Poslední samuraj.

8. Japonsko: Tajemná krása Fuji

Nejvyšší horou Japonska je 3776 m vysoká hora Fuji, která díky svému pravidelnému tvaru a jedinečnému umístění uvnitř kruhu pěti jezer stála modelem mnoha umělcům. Od pradávna je hora s věčně zasněženým vrcholem předmětem mnoha legend a i v tradičním náboženství Šintó je důležitým symbolem.

Sopka Fuji není vyhaslá, ale erupce je velmi nepravděpodobná. Zato Sakurajima na ostrově Kjúšú je prý nejnebezpečnější sopkou světa. Více o Japonsku najdete v článku Do Japonska za nákupem levné elektroniky nebo třeba za starobylými chrámy.

9. Chile: Nejvyšší sopka na souši

Na Havaji najdete nejvyšší sopku pod mořem, v Chile stojí ta nejvyšší suchozemská. Je jí vulkán Ojos del Salado a měří 6893 m. Další prim drží chilské El Tatio – největší geotermální pole na světě, kde tryskají divoké gejzíry a jezírka pokrytá krystalkami soli se třpytí v ranním slunci.

Na druhém konci dlouhého státu leží kaldera Chaitén, tvořená sopečným sklem, obsidiánem. Podle zdejších archeologických nálezů byl obsidián využíván už indiány. Více o Chile se dočtete v článku Chile: téměř všechny přírodní krásy na jednom místě.

10. Ekvádor: Největší aktivní vulkán

Na území velikém 36 tisíc hektarů se rozprostírá národní park Cotopaxi, v jehož středu stojí největší aktivní vulkán světa, jak jinak než Cotopaxi. 5897 m vysoká sopka ale není jediným lákadlem, které z tohoto kousku světa dělají přírodní skvost. Tzv. Třída sopek ukrývá také nádhernou lagunu Limpiopungo nebo mnoho menších sopek, vhodných k lezení. O Ekvádoru více v článku: Postavte se v Ekvádoru na rovník a pak se vydejte proti proudu časy na Galapágy.

Čtěte dále:

Vydejte se i za jinými nej v dalších článcích v rubrice Exotika:

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Inzertní sdělení: Tipy na zájezdy za lávou a sopkami

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky poznávacích zájezdů za lávou a sopkami:

Velký okruh Islandem

Vypravte se s námi do “země ledu”, která ve své divokosti nemá na světě obdoby. Vodopády, gejzíry, činné sopky, vřídla, termální jezera.

Nový Zéland od severu k jihu

Příroda této země je nesmírně pestrá. Divoké pobřeží, pláně pokryté zelenými koberci se stády ovcí. Hory a ledovce či azurová jezera.

Velký okruh Havajskými ostrovy

Příležitost pro cestovatele, kteří touží po odpočinku na tichomořských plážích a zároveň poznání exotické přírody čtyř havajských ostrovů.

Autor: Viola Kratochvílová & ESO travel