Přírodní podmínky Saúdské Arábie jsou ideální pro takové zážitky, jako je například jízda v jeepech na písečných dunách. Turisté sem ale jezdí i za bohatou historií a kulturou nebo za jedinečnými památkami, kterých je v zemi dost a dost.

Kde začít

Cestu za poznáním Saúdské Arábie se hodí začít v Rijádu – hlavním městě. Nepatří sice k nejstarším nebo nejposvátnějším, ale přesto se sem postupně přestěhovala většina administrativních budov země a sídlí tu i král se svou rodinou. Rijád leží uprostřed Arabského poloostrova a kolem dokola není nic než poušť. Přesto se město rychle rozrůstá co do počtu obyvatel i moderních budov.

Žízní tady nikdo netrpí, protože dostatek vody sem přivádí potrubní systém z Perského zálivu. Rijád si tak paradoxně dokonce vysloužil přezdívku „Město zahrad a stromů“. Jednou z jeho významných památek je bytelná a monumentální pevnost Masmak, která uvnitř skrývá obrovské nádvoří i krásně malované interiéry.

Klíč k poušti i ke vzdělání

Vydáte-li se od Rijádu na severozápad, dorazíte do města Hail, které leží v horách na severním okraji pouště. Po staletí sloužil Hail poutníkům jako vstupní brána na její rozpálené písky a kameny a od těch dob se mu také říká „Klíč pouště“. V historii se sem soustředila vzdělanost z širokého okolí a město se tak může chlubit několika slavnými rodáky z řad básníků i mudrců.

Pouť do Mekky

Posvátné město Mekka, kde se narodil prorok Mohamed, je každoročně cílem tisíců muslimů. Jejich pouť sem se nazývá Hadždž a musí ji vykonat každý věřící, který je toho schopen po fyzické i finanční stránce. Pokud pouť vykoná, může si pak ke svému jménu přidat čestný titul hadži. To se ale týká pouze muslimů – ti, kteří v islám nevěří, si musí nechat na pouť Mekku zajít chuť.

Legenda na pobřeží Rudého moře

Jižně od Hailu leží na pobřeží Rudého moře město Džidda, druhé největší v království. Odjakživa těžilo z významu nedaleké Mekky, ale zajímavé je i samo o sobě. Původ názvu města dělí společnost na dvě skupiny. Ta první tvrdí, že Džidda znamená jednoduše pobřeží. Druhá skupina se ale domnívá, že jméno města má původ v arabském slově jaddah – babička. Podle legendy zde totiž v hrobě leží pramáti lidstva Eva.

I bez něj ale stojí Džidda za návštěvu. Je zde mnoho muzeí – jedno z nich dokonce ve dvě století staré budově postavené z korálů Rudého moře. Populární je také místní trh specializovaný na parfémy. I proto se městu možná přezdívá „Paříž Arábie“.

Rudé město skryté v poušti

Dalším pokladem, ukrytým v rozpáleném písku pouště, je „Rudé město“ Madain Saleh na severu království. Je tady přes sto hrobek s nápisy v aramejštině. Postavili ho Nabatejci – dávní obchodníci s kořením, kteří mimo jiné vybudovali také skalní město Petra. Zbytky jejich umění, starého více než dva tisíce let, dnes chrání osvědčená značka UNESCO. Zhruba o tři tisíce let starší je prý arabský Stonehenge Al Rajajil v severní části království. Vysoké úzké kamenné sloupy jsou rozestaveny podle východu a západu slunce. Díky nim se do této oblasti sjíždějí hlavně archeologové.

Památky Saúdské Arábie mohou být pro náruživější cestovatele jen malou ukázkou z kulturního bohatství celého Blízkého východu. Cílem jejich cesty se pak mohou stát i okolní státy, o kterých jsme už také psali. Jsou to například Katar, Dubaj nebo Omán.

Co se ještě může líbit

Městečko Sakaka navštivte, vydáte-li se ke komplexu Al Rajajil. Leží totiž nedaleko a za zhlédnutí tam stojí středověký hrad a jeho hluboká studna.

Al Ula leží blízko města Džidda u pobřeží Rudého moře a i tady je možné spatřit pozůstatky budov ještě z dávných dob proroka Mohameda.

Přístav Dammám leží na pobřeží Perského zálivu. Je jedním z největších měst země a svou cestu po Saúdské Arábii můžete začít i na zdejším mezinárodním letišti.

Čtěte dále:

Blízkého východ a Arabský poloostrov jsou velmi zajímavá místa. Přečtěte si i další články o těchto oblastech:

Z dalších článků pak doporučujeme povídání o plavbách na luxusních lodích, Mallorce, cestě na "střechu světa" nebo Andalusii. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Inzertní sdělení: Tipy na zájezdy do Saudské Arábie

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů do Saudské Arábie:

Okruh Saúdskou Arábií

Na jedenáctidenní cestě po krásách a zajímavostech Saúdské Arábie uvidíte údajný hrob pramáti Evy nebo třeba arabský Stonehenge.

Emiráty – Omán – Katar – Bahrajn

Cesta po zemích Blízkého východu vás zavede do Dubaje, Kataru nebo do paláce moudrosti a relax si můžete užít na pláži Wahíba.

Okruh Ománem a Emiráty

Na dvanáctidenním zájezdu se potkáte s delfíny i velbloudy, navštívíte přepychovou Dubaj i starobylé město Muscat.

Autor: Petra Novotná & ESO travel