Čundrácký ráj a eldorádo biologů, asi tak by se daly nazvat Falklandy. Také se jim říká Galapágy jižní polokoule, neboť tolik exotických druhů zvířat na malých ostrovech se snad jinde najít nedá. Když je tu navíc léto, tedy v době naší zimy, užijete si zdejší krásy dvakrát tolik – dlouhý den a jen pár hodin krátká noc vás totiž spát nenechá.

Falklandy nebo Malvíny?

Falklandy můžete také znát pod jménem Malvíny – tak je totiž nazývají Argentinci, kteří si na ně činí nárok. Ostrovy jsou ale pod britskou správou a své jméno získaly od britského lorda Falklanda. Název Malvíny zase odkazuje k francouzským rybářům ze zálivů Saint Malo, kteří se stali prvními známými ostrovními osadníky. A čí tedy ostrovy jsou? Roku 1820 byly připojeny k Argentině, roku 1833 k Velké Británií. Argentina ale britskou správu nikdy neuznala a v roce 1982 se pokusila ostrovy vojensky obsadit. Válku o Falklandy trvající 2 měsíce vyhráli Britové.

Otázka je, budete-li schopní usnout i v noci – hvězdné nebe je tu extrémně lákavé a člověk na něj dokáže zírat i celou dvouhodinovou noc. Proč? Řídce obydlené Falklandy se totiž vyznačují absencí tzv. „světelného smogu“ a pozorování hvězd, planet či mléčné dráhy tu nabývá zcela jiných rozměrů, než na jaké jsme zvyklí z Evropy.

Chile je od Falkland asi 600 km. Zdejší vysoké štíty And a rozlehlé pampy jsou úchvatné třeba už jen svým barevným vyvedením.

FOTO: ESO travel

Tučňáci vám tady přichystají nevídanou podívanou. Krvavé bitky samců o samice, námluvy nebo starost o mláďata, to je pastva nejen pro oko biologa. Přesto sem většina turistů zavítá jen v rámci poznávacích zájezdů do blízkého Chile. Mořské fjordy, unikátní národní parky a tradiční červené víno je možné objevovat i několik týdnů.

Až se dostatečně pokocháte životem na mořských skaliskách a plážích Falkland, domluvte si v hlavním městě Stanley průvodce a nechte se zavést do zdejších hor, ve kterých se vedly nejedny boje. Kromě četných pamětních monumentů tu najdete také roztroušené zbytky zbraní a vybavení vojáků. O historii tohoto území se také dozvíte víc v muzeu ve Stanley, zajisté pak také narazíte na vraky starých lodí.

Falklandy si rozhodně zaslouží intenzivní pozornost těch, kteří mají rádi čundrování a cestování na vlastní pěst. Během kempování tady totiž nenarazíte na kemp, ale jen na čisté pláně a oblé vrcholky hor. Někdy nechají místní obyvatelé baťůžkáře přespat na zahradě. Ve volné přírodě je pak nutné počítat s tím, že většina Falklandského území je soukromá a je potřeba se předem domluvit s konkrétním majitelem.

Jedinou nevýhodou Falkland tak stejně jako v nedalekém Chile zůstává velmi proměnlivé počasí, na které se musíte důkladně připravit. Rozhodně se ale nenechte odradit – tohle opuštěné a krásné souostroví vám přinese jak divoké dobrodružství, tak romantickou podívanou.

Co dalšího můžete na Falklandách zažít?

Pozorování velryb a delfínů

Čtrnáct druhů mořských savců se potuluje falklandskými vodami. Hraví delfíni, doprovázející lodě turistů, velryby, které ve studeném oceánu každoročně migrují. K tomu již zmínění tučňáci a hejna nejrůznějších druhů ptáků. Rozhodně si půjčte člun a vydejte se na okolní ostrovy!

Ranní čaj s místními obyvateli

Zdejší obyvatelé jsou velmi milí a pohostinní. Může se klidně stát, že vás pozvou na „smoko“, ranní čaj nebo přestávku na kávu či drink. Na oplátku se sluší přinést nějakou pozornost, mějte proto s sebou na cestách třeba české pivo nebo dobrý rum, tím určitě nepohrdnou.

Noc ve spacáku pod širákem

Na Falklandách jistě najdete i drahé a luxusní hotely. Za hubičku vás ale majitelé ostrovů nechají přespat na měkkém mechu s tím nejlepším výhledem ze všech – nebem plným hvězd. Pouhým okem viditelné planety a vzdálené hvězdy jsou unikátem, o kterém se vám v Evropě může jen zdát.


Čtěte dále:

Lákají vás další netradiční a exotické destinace? Pokud ano, přečtěte si také tyto články:

Nedávno jsme v rubrice Exotika psali také o Santorini, Kamerunu, karibském Guadeloupe, Samoe, Mayotte nebo Sudánu. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Inzertní sdělení: Tipy na dovolenou v Chile a okolí:

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky dovolená Chile:

Chile – Falklandy

Falklandům se také říká Galapágy jižní polokoule. Uvidíte nedotčenou přírodu, spoustu živočichů, kteří z lidí nemají strach a tak je můžete v klidu pozorovat.

Po stopách Charlese Darwina

Unikátní okruh po nejkrásnějších místech Chile a Argentiny spojený s 5 denní plavbou v Patagonii a k mysu Cape Horn.

Velký okruh Argentinou s Patagonií

Ostré štíty velehor, telící se ledovce, velryby, pampa v kombinaci s návštěvou nejjižněji položeného města planety - úchvatné zážitky na celý život.


Autor: Viola Kratochvílová & ESO travel