A potom, co se vydáte i na safari, okouzlí vás Keňa tak, že se sem budete chtít vrátit a vzpomenete si na ni pokaždé, když na dveře opět zaklepe zima. Do Keni je totiž nejlepší vyrazit právě v toto zimní období.

K severní části keňského pobřeží by se měli vydat hlavně milovníci přírodních úkazů. Blízkost korálového útesu a střídání odlivu s přílivem tu každých šest hodin dělají divy. Při odlivu totiž voda ustoupí až k útesu a odkryje tak jinak nedostupné dno. Při procházce po něm pak nakouknete do podmořského života, který se odehrává v prohlubních zatopených vodou.

Jih proti severu

Mořská voda a africké slunce se nejpříjemněji vychutnávají při relaxu na plážích. Nejlepší z nich jsou v letoviscích Bamburi nebo Kikambala. Zatímco si hosté v Bamburi užívají hlavně blízkost druhého největšího města Keni Mombasy, Kikambalu vyhledávají hlavně příznivci golfu. Rodiny s dětmi pak nejčastěji vyráží k městu Malindi, kde není noční život tak bouřlivý a v blízkosti je národní park Malidni Marine.

Oproti divočejšímu severu je jih spíše poklidným centrem klasických dovolených. Pláže s jemným bílým pískem a lepší možnosti pro koupání většině návštěvníků bohatě stačí. Nejkrásnější pláží jižní části pobřeží je Diani. Hotely kolem něj jsou sice dražší, za to ale luxusněji vybavené.

Korálový útes, který lemuje keňské pobřeží je příhodnější prozkoumat právě na jihu. Lepší jsou tady podmínky i pro další vodní sporty jako windsurfing a ve větší míře než na severu jsou tu k dispozici potápěčská centra a školy.

Mount Kenya – led na rovníku

Když v hlavním městě Nairobi zvednete hlavu a zadíváte se na k severu, uvidíte 130 kilometrů vzdálenou Mount Kenya. Přestože leží téměř na rovníku, zdobí její vrchol sníh a led. Díky vysoké kvalitě výstupových cest je také častým turistickým cílem.

Příroda a víc

Pokud si myslíte že bohatství Keni spočívá pouze v přírodě, chyba lávky. Na seznamu UNESCO je totiž kromě jezera Turkana a nejvyšší hory Mount Kenya zapsáno ještě staré město Lamu a posvátné lesy Mijikenda Kaya.

Lamu je nejstarší svazijské město na jihovýchodě Afriky a příští rok oslaví deset let na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Lesy Mijikenda Kaya skrývají opevněné vesnice kmene Mijikenda.

Příběh o věrném přátelství hrocha a želvy

V roce 2004 došlo v Indickém oceánu k zemětřesení, které si vyžádalo mnoho obětí i ze zvířecí říše. Mládě hrocha Owen při něm přišlo o své rodiče a ujali se ho v Hallerově parku v Keni, kde mu vyčlenili výběh s rybníčkem a 130 let starou želvou Mzee (ve svahilštině to znamená Starý moudrý muž). Než se Mzee nadál, stal se hroším opatrovníkem a jejich přátelství poutalo zájem médií až do roku 2007, kdy musel Mzee výběh opustit.

Když do Afriky, tak na safari

Keňská příroda je výstavní skříní celé Afriky. Nejlépe do ní nahlédnete na výletě v jednom z keňských národních parků. Při plánování je ale třeba myslet na to, že jeden den nestačí. Nocovat v divočině „pod širákem“ je mírně řečeno nesmysl a proto je v každém parku minimálně jeden kemp.

Klasická představa o Keni je o divokých zvířatech a pláních, málokdo si přestaví dlouhé pláže s bílým pískem.

FOTO: ESO travel

Pokud si při tom slově představíte skupinku stanů, kde vám na nohy táhne a jedna sprcha připadá na deset návštěvníků, můžete se s klidem spolehnout, že kempy v Keni jsou na jiné úrovni. Luxusní stany nebo chaty vybavené sprchou a restaurace konkurující městským standardům jsou tu samozřejmostí.

A vybírat lze i ve způsobu, jakým safari procestujete. Záleží na každém, jestli dá přednost výhledu z otevřeného terénního vozu nebo letadla. Pokud vás tedy láká strávit krásné chvíle odpočinku na krásných plážích a k tomu zažít i trochu dobrodružství v přírodě, kdy lze neopakovatelným způsobem okusit ryzí Afriku, je Keňa a safari skvělou volbou. A pokud ani to nebude stačit, dá se na několik dnů zaletět i na blízký ostrov Zanzibar.

Další keňské zajímavosti

Jezero Turkana

Leží na východě země a severním cípem zasahuje do Etiopie. Národní parky kolem jezera jsou díky své přírodní jedinečnosti zapsány na seznamu UNESCO. Jejich výjimečnost z nich dělá venkovní laboratoř pro studium rostlin i živočichů.

Mombasa

Druhé největší město Keni leží z větší části na ostrově spojeném s pobřežím několika mosty. Ostrov je zároveň symbolickým dělítkem severního a jižního pobřeží. Mombasa je město rušného nočního života plné diskoték a barů.

Hallerův park

Hallerův park je rezervace podobná zoo i safari a je také největší v Mombase. Vedle cementárny tu žije nespočet druhů zvířat od plazů přes hmyz a návštěvníci si mohou prohlédnout i botanické zahrady.

Čtěte dále:

Nedávno jsme psali také o nákupním festivalu v Dubaji, Mosambiku, Thajsku z netradičního úhlu pohledu, polynéském atolu Manihi, Kavkaze nebo potápění se žraloky na ostrově Moorea. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky Exotika.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Inzertní sdělení: Tipy na zájezdy do Keni

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů do Keni:

Keňa

Při jedenáctidenním pobytu v Keni poznáte africkou přírodu i kulturu a užijete si luxusní služby i kvalitní stravu.

Keňa – Individuální pobyty

Podle svých požadavků si můžete sestavit zájezd a užít si pravý relax na pobřeží nebo se vydat na nezapomenutelné safari.

Keňa – Tanzánie - Zanzibar

Využijte možnosti poznat na jedné dovolené tři africké země. 16 dní v rytmu toho nejlepšího, co Afrika nabízí.

Autor: Petra Novotná & ESO travel