Pod vodou pak skutečně vytvoří ukázkový půlkruh a z vaků vyndají kusy ryb. Netrvá to dlouho a voda v jejich okolí ožije prudkými pohyby. Žraloci připlují až do těsné blízkosti a beze strachu rejdí okolo, aby si pro sebe utrhli kousek masa. Po hostině zase odplují a potápěčům konečně začne klesat hladina adrenalinu.

„Vypadá to hodně děsivě, ale svým klientům zaručujeme bezpečnost,“ říká později instruktor, který zájemce o tento zážitek pod vodou doprovází, a po chvíli dodává: „A pokud se na setkání se žralokem někdo necítí, tak může vyrazit alespoň do místního delfinária, kde jsou připravené interaktivní programy a plavání s delfíny.“

Ve stínu slavnějšího Tahiti

Ostrov Moorea, kde můžete podobné zážitky prožít, leží jen 21 kilometrů od mnohem slavnějšího Tahiti, o kterém jsme minulý týden psali v tomto článků. Někdo by mohl říct, že Moorea je v jeho stínu, místní ale s podobnými tvrzeními nesouhlasí. „Vyhnuli jsme se tady přetlaku turistů a dodnes si celý ostrov udržuje typický polynéský ráz,“ říká k tomu majitel baru.

Hotely a komplexy bungalovů nad vodní hladinou tady samozřejmě jsou také, ale je jich méně než na Tahiti a ani jejich ceny nejsou tak vysoké. „Pokud se tedy nechystáte ubytovat rovnou v komplexu, který tu vystavěl hotelový řetězec Hilton,“ pousměje se.

„Haere Maru! Nepospíchej!“

„Haere Maru!“ To je heslo, s kterým se tady setkáte na každém kroku. V překladu znamená „Nepospíchej!“ a přesně vystihuje lenivou atmosféru ostrova a klidný životní styl, který místní staví nade vše. Možná, že západního turistu, který je zvyklý na hektický životní styl, tento přístup poprvé vyvede trochu z míry, ale během několika málo dní ho přijme za svůj.

„Každý, kdo sem přijede, vyrazí minimálně jednou do vesnice Tiki Village,“ dává další tip na strávení odpoledne recepční. V původní polynéské vesnici vás pak nechají nahlédnout do tajů polynéského způsobu života. Ke koupi jsou tady i pro polynéské ostrovy tak typická ručně malovaná parea nebo koše spletené z listí kokosových palem. K projížďkám je tady k dispozici člun vytvořený z jediného kusu kmene, takzvaná piroga, nebo návštěva unikátní farmy na černé perly, které se rodí jen v Polynésii.

Ostrov srdce a nejkrásnější zátoky světa

Povrch ostrova Moorea si díky svým přírodním krásám vysloužil přezdívku „zelený samet“. Navíc se k ostrovu váže i spousta tajemných příběhů a legend. „Podle jedné z nich je celý ostrov ploutví ohromné ryby Tahiti,“ říká k tomu delegát. Dost možná to má spojitost s tvarem celého ostrova. „Někomu tvarem připomíná právě ploutev, jiní v ní vidí třeba srdce,“ upřesňuje. Občas se tak o Mooree hovoří i jako o „ostrově srdce“. Nejvyšší hora ostrova mnohým zase připomíná žraločí zub.

Ubytování na ostrově Moorea bývá levnější než na 21 kilometrů vzdáleném Tahiti.

FOTO: ESO travel

Exteriéry ostrova vzali zavděk i hollywoodští filmaři. V osmdesátých letech právě sem umístili lokace filmu Bounty, který vypráví slavný příběh námořní vzpoury. „Mel Gibson s Antony Hopkinsem tehdy část scén odtočili v zátoce Opunohu a v Cookově zátoce,“ přibližují přesné místo místní.

Obě zátoky i dnes právem patří mezi nekrásnější místa naší planety – Cookova zátoka je živější a více navštěvovaná, Opunohu je částečně izolovaná a proto více svěží a autentičtější. Minimum zástavby z ní dělá jedno z nejklidnějších míst na ostrově.

Takových je na ostrově Moorea ale mnohem víc. Poznávat je turisté mohou i ze sedla kola. Ostrov je totiž plochý, rovinatý a poměrně malý. „Pokud ho objedete celý dokola, budete mít v nohách okolo šedesáti kilometrů,“ přidávají poslední tip místní usměvaví obyvatelé.

Čtěte dále o Francouzské Polynésii:

Článek o ostrově Moorea je čtvrtý v pořadí, který vypráví o Francouzské Polynésii. Příští týden vyjde poslední díl o ostrovech Manihi a Rangiroa. Doposud ze seriálu vyšly tyto články:

Inzertní sdělení: Tipy na zájezdy do Francouzské Polynésie 

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů do Francouzské Polynésie:

Hilton Moorea Lagoon Resort

Na ostrově Moorea má své vodní bungalovy i řetězec Hilton. Součástí resortu je bazén, vířivka, tenisové kurty i privátní pláž. Možné je prožít i polynéskou hostinu přímo na pláži.

Moorea Pearl Beach

Čtyřhvězdičkový resort nedaleko Cookovy zátoky. Pro klienty je tu soukromá pláž s bílým pískem, bazén, restaurace nebo vířivka. V blízkosti je i golfové hřiště.

Legends resort Moorea

Bungalovy v blízkosti delfíního centra leží ukryté v polynéské zeleni. Narozdíl od jiných resortů neleží přímo na pláži, ale stranou ruchu. Součástí je například bazén, vířivka nebo kurty.

Autor: Lucie Štěrbová & ESO travel