Kuba byla a je karibskou legendou. I přes mnohá úskalí se tady žije naplno a každý den naplňují drobné radosti. Do Kuby se zamiloval Ernest Hemingway a při její návštěvě hrozí, že jí propadnete i vy. Kuba ale není jen Havana nebo známé Varadero – východní část, které se říká jednoduše Oriente, láká na pláže s bílým pískem a kulisou vysokých hor nebo na místa, která se zapsala do kubánské historie.

Santiago de Cuba – ruch bývalé metropole

Druhé největší město na Kubě se v šestnáctém století stalo na deset let kubánskou metropolí. Dodnes je ale považováno za nejživější a nejtemperamentnější. Chvilku slávy si Santiago de Cuba užilo znovu v roce 1959, kdy tady Fidel Castro vyhlásil vítězství revoluce, a na místním hřbitově v mauzoleu odpočívá národní hrdina José Martí.

Romantické pláže a moderní hotely najdete i na východě Kuby.

FOTO: ESO travel

Atmosféra města se ale nejlépe vstřebává v jeho starobylých uličkách nebo svěžích parcích, když k vám zpoza rohu doléhá hudba a spokojený smích starých Kubánců. U pevnosti San Pedro de la Roca se zvuky města mísí se šuměním oceánu. Stavba město chránila před útoky pirátů a dnes je za odměnu zapsána na seznamu UNESCO.

Za kopcem čeká Baracoa

Když Kryštof Kolumbus v říjnu roku 1492 zakotvil u kubánských břehů, pojmenoval zátoku Porto Santo a vztyčil tu kříž La Cruz de la Parra. Kříž je dodnes k vidění v místí katedrále Nuestra Senora de la Asunción. Do minulosti tedy můžete nahlédnout právě tam, současnost čeká za kopcem.

Na Kubě se naplno rozjela turistická sezona.

Na Kubě se naplno rozjela turistická sezona.

FOTO: ESO travel

Baracoa leží v provincii Guantanámo, kde mají Američané nechvalně proslulou základnu – její objekt uvidíte například z nedalekého pohoří. Kdo se sem vydá, neměl by si nechat ujít vynikající oběd v El Mirador de Malones.

Z ostrova na ostrov za odpočinkem

Kdo má zájem o pravou exotickou dovolenou (tím se rozumí odpočinek ve stínu palem na vyhřátém písku), měl by se z Kuby vydat na ostrov Cayo Saetia. Leží u severního pobřeží, se kterým ho spojuje most. Přestože Varadero je asi nejznámějším dovolenkovým letoviskem, Cayo Saetia patří k nejexkluzivnějším. Unikátní přírodu a jedinečné živočišné druhy sem jezdily obdivovat nejvýznamnější vládní návštěvy, které tady měly rezervovanou privátní pláž.

Na Kubě se naplno rozjela turistická sezona.

Na Kubě se naplno rozjela turistická sezona.

FOTO: archiv autora

Holguín, město parků

Provincie Holguín byla v minulosti domovem Fidela Castra, který tady vyrůstal na statku svých rodičů. Její stejnojmenné hlavní město leží na severovýchodě Kuby. Milionový Holguín je pravým kubánským centrem a za zábavou vyrazte právě sem. Díky velkým plochám městské zeleně se mu říká město parků.

Krásu karibské přírody ale všichni obdivují spíše na blízké pláži Guardalavaca. Lemuje pobřeží v délce půl druhého kilometru a dělí se na několik částí. Nejkrásnější z nich je údajně Playa Esmeralda, ale ostatní části na ni příliš neztrácejí. Podél pláže turisté vychutnávají vynikající koktejly z kubánského rumu, v moři zase potápění a adrenalinové sporty.

3 tipy na výlet:

Kostel El Cobre

Nejvýznamnější kostel na Kubě stojí ve svazích pohoří Sierra Maestra, poblíž bývalých měděných dolů, které mu daly jméno. Poutníci tady každoročně vzdávají úctu černé Madoně a prosí ji o ochranu.

Bayamo

Jedno z největších měst Oriente, je místem, kde vzniká stejnojmenný vítr. Bylo druhou osadou, kterou založil první kubánský guvernér Diego Velázquez de Cuéllar. V 19. století patřilo k nejbohatším městům na Kubě.

Fuerte Matachín

Pevnost na východě města Baracoa byla vybudována na začátku devatenáctého století. V historii chránila město před ničivými pirátskými útoky, dnes je otevřena zvědavým návštěvníkům.


Související články o Kubě:

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Inzertní sdělení: Tipy na zájezdy na Kubu

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů pro dovolená Kuba:

Kuba – neobjevený východ

V devíti dnech procestujete východ Kuby křížem krážem, navštívíte Santiago de Cuba, Holguín nebo Baracoa a výlet zakončíte odpočinkem na pláži Guardalavaca.

FOTO: ESO travel

Kuba - Cayo Santa Maria

Pobyt na panenských ostrovech Cayo Santa Maria. Díky izolovanosti od civilizace je dobrým místem pro poklidnou dovolenou.

 

FOTO: ESO travel

Kuba - Varadero

Ze studené České republiky se vydejte na teplou a slunnou Kubu do oblíbeného letoviska Varadero. Termíny charterových odletu 16.1. a 26.1. Rezervujte si místo hned!

 

FOTO: ESO travel

Autor: Petra Novotná & ESO travel