Kuba byla a je karibskou legendou. I přes mnohá úskalí se tady žije naplno a každý den naplňují drobné radosti. Do Kuby se zamiloval Ernest Hemingway a při její návštěvě hrozí, že jí propadnete i vy. Kuba ale není jen Havana nebo známé Varadero – východní část, které se říká jednoduše Oriente, láká na pláže s bílým pískem a kulisou vysokých hor nebo na místa, která se zapsala do kubánské historie.

Santiago de Cuba – ruch bývalé metropole

Druhé největší město na Kubě se v šestnáctém století stalo na deset let kubánskou metropolí. Dodnes je ale považováno za nejživější a nejtemperamentnější. Chvilku slávy si Santiago de Cuba užilo znovu v roce 1959, kdy tady Fidel Castro vyhlásil vítězství revoluce, a na místním hřbitově v mauzoleu odpočívá národní hrdina José Martí.

Romantické pláže a moderní hotely najdete i na východě Kuby.

FOTO: ESO travel

Atmosféra města se ale nejlépe vstřebává v jeho starobylých uličkách nebo svěžích parcích, když k vám zpoza rohu doléhá hudba a spokojený smích starých Kubánců. U pevnosti San Pedro de la Roca se zvuky města mísí se šuměním oceánu. Stavba město chránila před útoky pirátů a dnes je za odměnu zapsána na seznamu UNESCO.

Za kopcem čeká Baracoa

Když Kryštof Kolumbus v říjnu roku 1492 zakotvil u kubánských břehů, pojmenoval zátoku Porto Santo a vztyčil tu kříž La Cruz de la Parra. Kříž je dodnes k vidění v místí katedrále Nuestra Senora de la Asunción. Do minulosti tedy můžete nahlédnout právě tam, současnost čeká za kopcem.

Baracoa leží v provincii Guantanámo, kde mají Američané nechvalně proslulou základnu – její objekt uvidíte například z nedalekého pohoří. Kdo se sem vydá, neměl by si nechat ujít vynikající oběd v El Mirador de Malones.

Z ostrova na ostrov za odpočinkem

Kdo má zájem o pravou exotickou dovolenou (tím se rozumí odpočinek ve stínu palem na vyhřátém písku), měl by se z Kuby vydat na ostrov Cayo Saetia. Leží u severního pobřeží, se kterým ho spojuje most. Přestože Varadero je asi nejznámějším dovolenkovým letoviskem, Cayo Saetia patří k nejexkluzivnějším. Unikátní přírodu a jedinečné živočišné druhy sem jezdily obdivovat nejvýznamnější vládní návštěvy, které tady měly rezervovanou privátní pláž.

Holguín, město parků

Provincie Holguín byla v minulosti domovem Fidela Castra, který tady vyrůstal na statku svých rodičů. Její stejnojmenné hlavní město leží na severovýchodě Kuby. Milionový Holguín je pravým kubánským centrem a za zábavou vyrazte právě sem. Díky velkým plochám městské zeleně se mu říká město parků.

Krásu karibské přírody ale všichni obdivují spíše na blízké pláži Guardalavaca. Lemuje pobřeží v délce půl druhého kilometru a dělí se na několik částí. Nejkrásnější z nich je údajně Playa Esmeralda, ale ostatní části na ni příliš neztrácejí. Podél pláže turisté vychutnávají vynikající koktejly z kubánského rumu, v moři zase potápění a adrenalinové sporty.

3 tipy na výlet:

Kostel El Cobre

Nejvýznamnější kostel na Kubě stojí ve svazích pohoří Sierra Maestra, poblíž bývalých měděných dolů, které mu daly jméno. Poutníci tady každoročně vzdávají úctu černé Madoně a prosí ji o ochranu.

Bayamo

Jedno z největších měst Oriente, je místem, kde vzniká stejnojmenný vítr. Bylo druhou osadou, kterou založil první kubánský guvernér Diego Velázquez de Cuéllar. V 19. století patřilo k nejbohatším městům na Kubě.

Fuerte Matachín

Pevnost na východě města Baracoa byla vybudována na začátku devatenáctého století. V historii chránila město před ničivými pirátskými útoky, dnes je otevřena zvědavým návštěvníkům.


Související články o Kubě:

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Inzertní sdělení: Tipy na zájezdy na Kubu

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů pro dovolená Kuba:

Kuba – neobjevený východ

V devíti dnech procestujete východ Kuby křížem krážem, navštívíte Santiago de Cuba, Holguín nebo Baracoa a výlet zakončíte odpočinkem na pláži Guardalavaca.

Kuba - Cayo Santa Maria

Pobyt na panenských ostrovech Cayo Santa Maria. Díky izolovanosti od civilizace je dobrým místem pro poklidnou dovolenou.

Kuba - Varadero

Ze studené České republiky se vydejte na teplou a slunnou Kubu do oblíbeného letoviska Varadero. Termíny charterových odletu 16.1. a 26.1. Rezervujte si místo hned!

Autor: Petra Novotná & ESO travel