Provincii Goa se někdy říká Indie pro začátečníky. Jako bývalá portugalská kolonie si stále zachovává trochu „upravenější“ ráz, který turistům zaručí, že se vyhnou typické Indii, kterou ne všechny slabší povahy ocení. Západ a východ se tu setkávají v souladu, který odráží místní architektura, kuchyně i náboženství. Budovy zde mají koloniální ráz, ochutnáte tady tradiční pochoutky z vepřového (v Indii je většinou konzumace vepřového zakázána). Obyvatelé jsou většinou křesťané, a proto se tu slaví i Vánoce a Velikonoce.

Se jménem Goa se pojí ještě další heslo, které se vybaví každému, kdo ji zná – sun´n´snad, neboli slunce a písek. Přesně to vystihuje, čím se Goa proslavila a čím stále okouzluje další a další návštěvníky. Těch každým rokem přibývá a široké dlouhé pláže se postupně začínají zaplňovat.

Na dlouhé písčité pláže si v Goa rychle a rádi zvyknete.

FOTO: ESO Travel

Opravdový turistický boom zažila Goa už před řádkou let. Mezi 60. a 80. lety byla centrem hippies a rebelů z celého světa. Sjížděli se sem, aby na divokých plážových večírcích holdovali vášni pro hašiš, marihuanu a další drogy. Jak ale květinové děti zestárly, stala se Goa spíše místem, kam se vydávají turisté za nezapomenutelnou dovolenou, kterou tráví na plážích dlouhých přes sto kilometrů. Cestovní ruch je hlavním obchodním artiklem a Goa si zakládá na spokojenosti svých hostů, je proto například jedinou indickou provincií, kde lze koupit alkoholické nápoje.

Domov průkopníka hypnózy

Goa, konkrétně Candolim, je domovem jednoho z prvních průkopníků hypnózy Abbé Faria. Svůj um praktikoval v Indii v 18. století a na začátku 19. století ho představil ve Francii. V hlavním městě Panaji má dnes Abbé Faria svou sochu.

Za tancem a zábavou na sever

Anjuna a Vagator jsou městečka v severní části Goi, která jsou proslulá každodenními divokými večírky. Vyznavači tance a house music si tu přijdou na své, a protože mezi ně patří většinou mladí lidé, je jisté, že na severu moc důchodců nepotkáte. Nejvíce samozřejmě ožívá tato oblast kolem Nového roku. Anjuna kromě rave parties potěší suvenýrů chtivé turisty trhem, který se tu pořádá každý týden ve středu. Sjíždějí se na něj obchodníci z celé Indie a seženete tu i předměty z Tibetu. Některé zboží ale bývá dost předražené, například koření je několikrát dražší než v normálních obchodech. V takovém případě nebude na škodu smlouvání.

O dobré vybavení hotelových apartmá si nemusíte dělat starosti.

FOTO: Holiday Inn

Pro turisty, kteří si kromě divokých večírků rádi užijí i klasických dovolenkových radovánek je ideálním místem Candolim beach, která zabírá 7 kilometrů pobřeží. Leží na jih od Vagatoru a severně od hlavního města Panaji, což je ideální poloha pro objevování přírodních a kulturních krás Goy. Severněji leží další populární pláž Calangute. Ve srovnání s Candolim beach je klidnější a lemují ji chýše, jejichž majitelé zarputile soutěží o nejoriginálnější výzdobu. Je známá i pod přezdívkou Královna pláž a je snad nejznámější v Goi. Kromě rybářských chatrčí tu samozřejmě narazíte na luxusní hotely i skromnější bungalovy, restaurace a bary.

Goa trance

Je tanec, který se zrodil v Goi ve zlatých osmdesátých. Mix stylů, včetně tradiční indické hudby, měl symbolizovat její kosmopolitnost a svobodomyslnost. Hudba je silně ovlivněna fenomény tehdejší doby, jakými byly drogy, buddhismus nebo jóga.

Za klidem a pohodou na jih

Tak jako je sever Goy kolem Vagatoru symbolem pro nezřízené večírky a divoké party, je jih synonymem typické dovolené – krásné pláže tu uspokojují turisty, kteří mezi hektickými pracovními dny hledají klid a relax. Jejich cílem je často pláž Utorda. Koupání a jiné vodní hrátky tu střídají dlouhé romantické procházky. Kolem pláží projíždějí na svých člunech a lodích rybáři, aby si zajistili denní obživu. Úlovek se pak většinou servíruje v místních restauracích, kde nabízí různé ryby a další dary moře. Nejčastějším jídlem v Goi je ryba s rýží dochucená kari kořením.

Pokud je Calangute Královnou pláží severu, má jih minimálně Princeznu pláž. Palolam se nachází v půlkruhovém zálivu, který z obou stran zakončují útesy. Turisté sem jezdí za západy slunce a delfíny. Dalším střediskem je Varca. Nejlépe ho prozkoumáte, když si v některé z místních půjčoven pronajmete kolo nebo scooter. Všechny pláže severu a jihu lemují indické i evropské restaurace, aby uspokojily chutě všech.

Tipy na dobré výlety v Goa:

Rámův mys

Pevnost Cabo de Rama neboli Rámův mys je zřícenina na jihu Goy. Ráma se sem podle legendy během svého vyhnanství schoval, hinduistická stavba pak byla přestavěna Portugalci. Západní strana stojí na útesu, ze kterého je krásný výhled do širokého okolí.

Vodopády Dudhsagar

60 kilometrů od hlavního města Panaji padají z výšky 600 metrů vodopády Dudhsagar. Největší sílu získávají v období dešťů a jsou pátými největšími vodopády v celé Indii. Voda, která z nich padá, přitéká řekou Mandoni.

Stará Goa

Město bylo vybudováno Portugalci v 16. století. Někdy se jí říká Řím orientu, najdete v ní množství křesťanských kostelů a hinduistických svatyní. V bazilice Ježíše Krista jsou uloženy ostatky Františka Xaverského

Čtěte dále

Přečtěte si také další zajímavé články o exotických destinacích. Naposledy jsme psali o  Palau, Transsibiřské magistrále, Bonaire, krásách Austrálie, Svaté Lucii nebo o ostrově Curacao. Přehled všech článků naleznete v rubrice Exotika.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Inzertní sdělení: Tipy na zájezdy do Indie

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Kubu, Keňu, Thajsko, Srí Lanku Dominikánskou republiku atd. vybírá z nabídky dovolená Indie:

Indie – Goa – Calangute beach

Hotel Villa Goesa v poklidné části GOA v tropické zahradě. K dispozici výtečná restaurace, tradiční masáže nebo bazén s brouzdalištěm.

Přehled zájezdů do Indie - Goa

Vyberte si z nabídky různě vybavených hotelů a letovisek v Goa ten svůj. Všude vás čekají nádherné pláže a příznivé klimatické podmínky

Indie – pobytové a poznávací zájezdy

Máte rádi pobyty u moře nebo poznávání kultury, přírody a krajiny? Obojí najdete v nabídce zájezdů do Indie.

Autor: Petra Novotná & ESO travel