Orientální Jemen (podle některých také země Sindibáda), je krajinou, kde se před staletími zastavil čas. Římané tuto oblast nazývali Arabia Fenix, neboli Šťastnou Arábií. Pravlast kávovníku už i je udivovala svou úrodností, navzdory poloze na jinak suchém Arabském poloostrově. V kontrastu tu proti sobě stojí vysoké hory, datlové háje, ale i pouště, polopouště a hliněná města uprostřed nich. Většina Jemenu se navíc nachází ve výšce nad 1000 metrů nad mořem, a tak ani přezdívka „arabský Tibet“ není od věci.

Poloha Jemen předurčila k mnohasetleté izolaci a ani dnes nepodlehl vlivu moderní civilizace a nejnovějších technologií. Dnes je tak živoucím muzeem arabské kultury a tradic, které nejsou pokřivené moderní dobou. Duch středověku na vás dýchne při procházce křivolakými uličkami hlavního města San´á, i během návštěvy rybího trhu v Mukalle, kde se obchoduje s čerstvě nalovenými rybami přímo na prašné zemi.

Okolí dominuje mohutná All Hajjara

Okolí dominuje mohutná All Hajjara.

FOTO: ESO travel

Středověká San´á ukrytá v hradbách

Atmosféru středověku si můžete užít i jinde, ale asistovat vám u toho budou hromady turistů s fotoaparáty v rukou. V San´á se vám toto nestane. Po útocích na USA v roce 2001 v Jemenu a všeobecně v muslimských zemích výrazně ubylo turistů a cestu zpět hledají, i přes velkou snahu zdejší vlády, jen velmi pomalu. Hlavní město San´á tak nyní paradoxně nabízí úžasnou středověkou atmosféru, kterou turisté narušují jen minimálně.

Tajemství královny ze Sáby

Ve vnitrozemí Jemenu uprostřed nehostinné pouště leží město Ma´rib, které je dodnes považováno za sídelní město slavné královny ze Sáby. Podle příběhu, který uvádí Bible, žila královna, kterou my známe jako Sibylu, v 10. století a dokonce se setkala s moudrým Šalamounem. Tvrdila totiž, že nedokáže přijít na řešení jejích hádanek.

Důvtipný Šalamoun ale všechny její hádanky odhalil a královna ohromená jeho moudrostí mu svěřila své proroctví. Mnozí z něj dnes čerpají a věří mu. Spíše než o věštění budoucnosti by ale bylo lepší hovořit o víře v pokrok a předvídavosti moudré ženy, která už ve své době dokonce tvrdila, že člověk jednou ovládne i oblaka.

Pro jemenská města je typická změť křivolakých uliček, které evokují atmosféru středověku. Domy vypadají jako z perníku. Za to může hnědá omítka a bílé kresby na ní.

Pro jemenská města je typická změť křivolakých uliček, které evokují atmosféru středověku. Domy vypadají jako z perníku. Za to může hnědá omítka a bílé kresby na ní.

FOTO: ESO travel

Příjezd do hlavního města Jemenu může být pro Evropana kulturním šokem. Ještě v 60. letech byla San´á posledním hlavním městem, které nevystoupilo ze svých středověkých městských hradeb. Sami Jemenci ji považují za nejstarší město světa, ale historikové toto tvrzení vyvrací – základy pocházejí zhruba ze 6. století před naším letopočtem.

Místo na seznamu UNESCO jí vynesly starobylé mnohapatrové budovy, které vypadají jak vyrobené z perníku – na hnědé omítce jsou pečlivě vyvedené bílé kresby. Našince nejspíš překvapí i ceny potravin – v porovnání s těmi českými jsou poloviční, a to téměř u všeho.

Manhattan pouště

Poušť Rub al-Khálí (v překladu Prázdná krajina), která pokrývá část území Jemenu, nebyla vždy jen nepřívětivým a absolutně suchým místem. Před několika miliony let ji často bičovaly silné přívalové deště. Památkou na ně je síť gigantických kaňonů, které nejvýrazněji formují krajinu v regionu Hadramaut. Místní obyvatelé jsou podle legendy vzdáleně spřízněni s Noem.

Oblast Hadramautu patří k nejbezpečnějším částem Jemenu, ale vyznačuje si velmi drsným pouštním klimatem s extrémně vysokými teplotami. Turistům se proto důrazně nedoporučuje pořádat sem výlety v letních měsících. Nejen, že by si cestu neužili, ale mohli by si z ní odvést nepříjemný suvenýr v podobě úpalu.

V okolí Manáchy se nacházejí nádherné přírodní scenérie s terasami osázenými kávovníky

V okolí Manáchy se nacházejí nádherné přírodní scenérie s terasami osázenými kávovníky.

FOTO: ESO travel

Cílem těch, kteří se do oblasti Hadramautu vydají, je nejčastěji městečko Šibám. Uprostřed pouště se před vámi náhle z prachu vynoří více než 500 „mrakodrapů“ z nepáleného jílu, jediného stavebního materiálu, který zde byl ve středověku k dispozici. Budovy, které vznikly v 16. století a jsou dnes známé pod označením „Manhattan pouště“, mají výšku okolo třiceti metrů, pět až devět pater a i dnes jsou běžně obývané.

V každém z nich žije několik generací jedné rodiny a platí, že ve spodních patrech jsou ustájena zvířata a s rostoucími podlažími roste i důležitost prostor. Těsně pod střechou se ukrývá přijímací prostor pro návštěvy, jehož hlavním uživatelem je pán domu.

Region Hadramaut má i své hlavní město. Na pobřeží adénského zálivu leží nejvýznamnější jemenský přístav Mukalla. Právě tady se střetávali obchodníci z Afriky a Indie. A že se během svých návštěv nevěnovali jen obchodu dokazuje kosmopolitnost města, kde vedle sebe žijí černí potomci Afričanů, větrem ošlehaní Jemenci i potomci indických obchodníků.

Nenechte si ujít:

K tradičním zvykům patří žvýkání zelených lístků rostliny quát, která má afrodiziakální účinky

FOTO: ESO travel

Tarím

I Tarím může nabídnout středověkou atmosféru v množství větším než malém. Hlavní dominantou města je palác a mešita al-Mehdhar s minaretem, který má na výšku 53 metrů. Jde tak o nejvyšší minaret na světě z nepálené hlíny, pod kterým si člověk připadá jak malá a bezvýznamná figurka.

Město Thula leží pod skalním masivem, na jehož vrcholku se tyčí stejnojmenná pevnost

FOTO: ESO travel

Thula

Vesnička Thula leží 50 kilometrů severně od hlavního města San´á a většina cestovatelů sem přijíždí kvůli stejnojmenné pevnosti. Dříve to navíc bylo jedno z nejvýznamnějších teologických center. Důležité je upozornit na velké množství dětských naháněčů, kteří se pokoušejí všemi (ne)možnými způsoby dostat turisty do obchodů.

Orientální bazar v San´á je tím nejznámějším tržištěm v Jemenu

FOTO: ESO travel

Orientální bazar

Co by to bylo za návštěvu Orientu, kdyby člověk vynechal nákup na tradičním orientálním tržišti. Jedním z nejznámějších je súk al-Milh, neboli Solný trh – pravý nefalšovaný bazar v hlavním městě San´á, kde jsou k sehnání byliny, koření, ale i živá zvířata nebo vzácné kadidlo, které je de facto smolou z myrhovníku.

Čtěte dále:

Přečtěte si také další zajímavé články o exotických destinacích. Naposledy jsme psali o jižní Číně, největší lodi světa, Borneu, Mongolsku, turistických destinacích v ohrožení nebo Kostarice. Přehled všech článků naleznete v rubrice Exotika.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Inzertní sdělení: Tipy na zájezd do Jemenu a okolí

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Kubu, Keňu, Thajsko, Srí Lanku, Dominikánskou republiku atd. vybírá z nabídky zájezdů pro dovolená Jemen:

Za krásami Jemenu

Zažijte 13 dní  báječné poznávací dovolené v zemi, kde prakticky vše je kulturní či architektonickou památkou.

FOTO: ESO travel

Velký okruh po Izraeli

12 denní poznávací zájezd po  svaté zemi. Procestujete Tel Aviv, Nazareth, Betlém, Jeruzalém, Eilat atd.

FOTO: ESO travel

Ze Sýrie do Jordánska

Poznáte nespočet archeologických památek, které jsou němými svědky velkých světových dějin. 12 denní poznávací zájezd.

FOTO: ESO travel

 Autor: Lucie Štěrbová & ESO travel