Čínská historie i příroda jsou jedinečné, což dokazuje i zájem mnoha filmařů i spisovatelů. Tvůrci fenoménu Avatar si prý vzali příklad z čínského pohoří Jižní nebeský sloup, knih a filmů z historie Číny je nespočet. Není se co divit, materiálů pro inspiraci je dost a dost.

Od dob, kdy se po čínském území proháněl Homo erectus, uplynulo ve Žluté řece hodně vody. Moderní Čína se pomalu ale jistě stává světovou mocností. Prozkoumejte s námi její jižní část, která se řádí k nejbarvitějším v celé Číně.

Atmosféra Li-ťiangu

Na západě provincie Jün-nan šplhá do kopců hor Cheng-tuan město Li-ťiang. Jeho historické centrum je zapsáno na seznamu UNESCO už třináct let. Vzniklo na křižovatce obchodních cest a nebylo nikdy obehnáno hradbami, což je v Číně unikát. Dnes sem vedou spíš turistické cesty, po kterých přicházejí cestovatelé lační po zachovalých domcích s bílou omítkou a černými střechami, úzkých dlážděných uličkách a můstcích přes početné kanály.

Pokud vás na cestě po Li-ťiangu přepadne stesk po domově, můžete ho zahnat v kavárně Prague Café, kterou zdobí fotografie z našeho hlavního města a čínské překlady Kafky a Kundery. Do Li-ťiangu táhne davy turistů také kultura národa Na-si. Jeho předkové totiž přibližně ve 13. století vyvinuli obrazové písmo Tung-Pa (Dongba), které je posledním živým obrazovým písmem na světě. Tvoří ho asi 1400 znaků, a pokud byste se ho chtěli naučit, vyčleňte si v diáři místo na deset let.

Město ve stínu Himaláje

Čung-tien je český přepis názvu města Zhongdian, kterému se říká také Šangrila. Leží na úpatí majestátních velehor v nehostinné a pusté krajině. Co ztrácí okolí města na přírodních krásách, dožene spoustou zajímavostí. Jednou z nich je blízké místo, odkud dohlédnete až do Tibetu.

Můžete tu také navštívit Soutěsku skočivšího tygra, která patří k nejhlubším na světě. Po jejím dně dojdete až k prvnímu ohybu slavné řeky Jang- c’- ťiang. Po Amazonce a Nilu je nejdelší řekou světa. Na euroasijském kontinentu ji ale žádná v délce nepředčí.

Turisticky navštěvovanou památkou v Čung-tienu je kamenná bubnová věž v jeho centru. V historii města měla hned několik funkcí. Údery na její buben dávali vojáci varování před blížícím se nebezpečím, při důležitých událostech se jimi svolávali vesničané a bubnovalo se na něj i při oslavách.

Není Pu´er jako Pu´er

Jižní Čína je domovem jednoho z nejstarších a nejkvalitnějších čajů na světě – stáří čaje Pu´er se počítá na 1700 až 2000 let. Jeho specifickou zemitou chuť si buď zamilujete, nebo zavrhnete. Než se ale přikloníte k druhé možnosti, zvažte léčivé účinky tohoto čajového stařečka. Při správném dávkování vás totiž za několik týdnů dokáže zbavit přebytečných kilogramů. Využívá se také k detoxikaci organismu a k urychlování trávení. Dejte ale pozor na Pu´er nižší kvality, který se většinou prodává v čajově nevzdělaném západním světě.

Na jih za tím správným šálkem čaje

V provincii Jün-nan stojí za vidění hlavně autonomní oblast Si-šuang-pan-na s hlavním městem Ťing-chung. Je totiž domovem různorodé směsi 12 národností. V poklidné harmonii tu žijí lidé například thajského, tibetského nebo barmského původu. V oblasti Si-šuang-pan-na leží stejnojmenná přírodní rezervace nazývaná často „Království rostlinstva“. Stejně jako obyvatelé jejího okolí, jsou i rostliny v jejím svěžím lesním porostu jedinečnou kombinací. Skrývá se jich tu na pět tisíc druhů.

Si-šuang-pan-na je spolu se severněji položenou prefekturou Si-mao oblastí, které se říká „Šest čajových hor“. Ideální přírodní podmínky umožňují produkci prvotřídního čaje už přibližně 1700 let. Jeho pěstování má pod palcem hlavně národnost Taj. K jejímu území, rovněž autonomní oblasti, patří také městečko Pu´er – domov světoznámého černého čaje, který nese jméno po svém rodném městě. Jeho plantáže jsou pru turisty dostupné a nabízí i ochutnávku.

Nenechte si ujít:

Okolí Čung-tienu

Pokud se vydáte do Čung-tienu, udělejte si čas i na prohlídku jeho blízkého okolí. To má totiž co nabízet. Milovníci přírody tu mohou obdivovat krasový přírodní útvar Tchien-šeng, fanoušci kultury a historie zase klášter Ta-pao. Všechny určitě nadchne i smaragdová pagoda Pi-tcha-chaj, která je zasazená do pohádkové horské přírody.

Tá-li

Tá-li je město v provincii Jün-nan. Místní menšina Pajů dodnes nosí pestrobarevné kroje a říká se jim „bílí lidé“. V centru města navštěvují turisté nejčastěji Chrám tří pagod nebo pagodu San-tá-si. Tá-li je ale proslulé zejména díky nezapomenutelným pěším výletům, které vás zavedou k osadám horských kmenů skrytých v hustých lesích.

Jízda lehátkovým vlakem

Mnoho turistů podniká každý rok jízdu lehátkovým vlakem z Tá-li do Kchun-mingu, hlavního města provincie Jün-nan, rozkládajícího se na březích jezera Tian-čch´. Vlak jede doslova přes hory a doly a vy tak budete mít možnost vychutnat si nezapomenutelné přírodní scenérie. V Kchun-mingu pak navštivte pozoruhodný kamenný les.


Čtěte dále:

Přečtěte si také další zajímavé články o exotických destinacích. o tajemství bájného olgoje chorchoje se dozvíte více v článku  o Mongolsku, psali jsme i  turistických destinacích v ohrožení, Kostarice, Moskvě nebo naposledy o Borneu a lodním kolosu Oasis of the Seas

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Inzertní sdělení: Poznejte Čínu

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Kubu, Keňu, Thajsko, Srí Lanku, Dominikánskou republiku atd. vybírá z nabídky zájezdů pro dovolená Čína:

Krásy jižní Číny

Za dva týdny navštivte zákoutí čínského jihu. Navštivte bubnovou věž, přírodní rezervaci s pěti tisíci druhů rostlin nebo ochutnejte nejlepší čaj.

Velký okruh Čínou

Navštivte Peking, Šanhgaj nebo Honkong – slavná města slavné země. Užijte si maximum Číny za dva týdny.

Plavby čínským vnitrozemím

Z romantického Suzhou se vydejte po Dlouhé řece k rýžovým terasám. Nechte se deset dní kolébat čínskou přírodou.

 Autor:Petra Novotná & ESO travel