Příroda je v Kostarice skutečně unikátní. Analytická společnost Future Brand jí přiřadila 2. místo ve sféře „Natural beauty“, a to i např. před opěvovaným Novým Zélandem. Chcete se o tom přesvědčit? Zde je malé představení živelné země na turistickém okraji, kde můžete vidět mořské želvy při kladení vajec, migrující velryby nebo krokodýlí hostinu z první řady.

Pohladit hřbet vodopádu nebo kráteru?

Poté co se trochu zabydlíte v místním prostředí, první unikátní zážitky může přinést kostarický „rudý černokněžník“. Je jím stále aktivní sopka Poás. Ta se proslavila např. tím, že v roce 1910 vypustila ze svého nitra vskutku majestátní, 6 kilometrů dlouhý sloupec páry. Dnes už se od těchto vylomenin spíše distancuje. Z jejího pláště vyrůstají tři krátery.

První se přeměnil v tříštící kolonii gejzírů, další zalilo modravé jezero Lago Botos a poslední dodnes prská do všech stran. Výlet k prvním dvěma kráterům vám tedy připraví příjemnou podívanou. Okolo sopky se také rozprostírají kávovníkové a jahodové plantáže, které příjemně osvěží scenérii vašeho putování.

Pokud máte přeci jen ze sopky respekt a bude vám stačit pouhý krátký pohled z bezpečného povzdálí, můžete se místo toho vydat do přilehlých Vodopádových zahrad. Na 70 akrech a 3,5km cest se budete moci procházet mezi pěti obřími vodopády. U každého jsou tři balkónky, které vám umožní jej sledovat z různé perspektivy.

Vedle tradičního spodního pohledu se také můžete podívat na vrchol vodopádu nebo si uprostřed skalního výčnělku „pohladit hřbet“ mohutně tekoucího proudu vody. Poblíž vodopádů se také nachází unikátní motýlí observatoř, kde budete moci pod mikroskopem zhlédnout vývojovou proměnu housenky v pestrobarevný „letoun“.

U želví porodnice

Na první pohled by se mohlo zdát, že Kostarika je bohatou vitráží různorodých pralesů a džunglí. Pravda je ale taková, že mnoho ze své panenskosti již ztratila. Velké množství divokých porostů nahradily plantáže banánů a kávy, které drží místní ekonomiku. Přesto zde ekologové nezahálejí a podstatnou část přírody separují do národních parků.

Většina z nich se rozprostírá okolo pompézních sopek. Králem mezi nimi je NP Arenal, rozprostírající se okolo stejnojmenné sopky, která patří k jedněm z hlavních symbolů Kostariky. Skrz deštný prales a „měsíční“ zkamenělou krustu lávy dorazíte k Arenalskému jezeru. V přilehlých lázní Tabacón si můžete dopřát relaxaci léčivou horkou vodou pod širým nebem.

Kostarické unikátnosti

Velká péče o přírodu. Přísné sankce při narušování životního prostředí zajišťují Kostarice ekologický respekt.

Kostarikou často díky sopečným alejím otřásají nepříjemná zemětřesení. Je zde 9 aktivních vulkánů. Loni postihla oblast vlna silná 6,2st. Richterovy stupnice.

Jedním z nejznámějších národních parků je také NP Manuel Antonio. Kombinuje totiž skoro sionskou kombinaci husté linie pralesa a bílé pláže. Součástí parku je také 12 přilehlých ostrůvků, v jejichž blízkosti můžete spatřit delfíny a, pokud budete mít štěstí, také migrující velryby. Na samotné pláži poté největší atrakcí je připlouvání mořských želv, které zde do písku kladou vajíčka.

Jak se krmí krokodýli

Želvy můžete také spatřit v relaxační oblasti na severu země – v letovisku Tamarindo. Na místní pláže rovněž pokládají od října do dubna své budoucí ratolesti. Turisté z této oblasti většinou podnikají své dobrodružné výpravy a nebo zde tráví poklidnou dovolenou u moře. Je to tak jeden z nejnavštěvovanějších koutů země.

Najdete tu tudíž mnoho hotelů s velkou rozmanitostí – od těch ekonomicky příznivých až po ty nejluxusnější. V současné době rezort láká hlavně nespoutané surfaře a neoblomné rybáře. V místních vlnitých vodách se prohánějí mečouni či tuňáci, které vám, jakožto váš úlovek, v mnoha podnicích rádi připraví na mnoho způsobů.

V lokalitě se ale nachází další řada tradičních dovolenkových aktivit – jízdy na lyžích, na prkně, potápění, jízda na katamaránu či kajaku, ale také např. projížďky na koních.
Výletní společnosti dále nabízí např. safari na lodičce, kdy se budete projíždět močálem mezi krokodýli a dalšími exotickými živočichy. Uvidíte také možná jejich krmení kuřaty přímo z rukou pečovatelů. Dále pořádá výlety do pralesů, kde budete moci na kladce přejíždět ve vzduchu mezi větvemi stromů a užívat si jako malý Mauglí.

Čtěte dále:

Přečtěte si také další zajímavé články o exotických destinacích. Naposledy jsme psali o kanadských velkoměstech, Moskvě, Petrohradu, Kanadě, Maroku nebo Yukatánu. Přehled všech článků naleznete v rubrice Exotika.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Inzertní sdělení: Tipy na zájezd do Kostariky a okolí

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Kubu, Keňu, Thajsko, Srí Lanku, Dominikánskou republiku atd. vybírá z nabídky zájezdů pro dovolená Kostarika:

Okruh Kostarikou

Během 12 dní absolvujete okruh po „Bohatém pobřeží“ Střední Ameriky skýtající nepřeberné množství přírodních krás.

Kostarika - Tamarindo

Užijte si pobytovou dovolenou u tichého oceánu v náručí země sopek. Propojte relaxační dovolenou s putováními kráterům.

Velký okruh Mexikem

Čeká na vás pestrost a barvitost místního folklóru, uvidíte nejzajímavější architektonické skvosty mayské a aztécké kultury a navštívíte i světoznámá letoviska.

Ondřej Moravec & ESO travel