Borneo toho však může nabídnout mnohem více. Přírodní podmínky a bohatá historie učinila z tohoto ostrova studnici přírodních krás a zajímavostí. Za zmínku zcela jistě stojí tzv. longhouse nebo-li dlouhé domy na kůlech, jeskyně obřích rozměrů, místy až 40-ti metrový kamenný les Pinnacles nebo národní kuchyně, kterou jste dozajista ještě neokusili. V dnešním článku se vydáme mimo jiné za orangutany a za přírodním zázrakem na hoře Mt. Kinabalu.

Zázraky nejvyšší hory Bornea

Nejvyšším vrcholem Bornea je Mount Kinabalu ležící ve státe Sabah. Součástí je i národní park Kinabalu, kde vás na první pohled upoutají sytě zelené borovice. Ale pozor! Nenechte se ukolébat a pozorně se rozhlédněte, protože se nacházíte v jednom z nejúžasnějších ekosystémů na světě. Můžete zde nalézt přes 1200 druhů orchidejí, na 40 druhů dubů, množství rododendronů, stromových kapradin, masožravých rostlin a také rostliny s největším květem na světě – rafflesie. Budete si zde jednoduše připadat jako v botanické zahradě.

Projděte se nad mraky na hoře Mt. Kinabalu

FOTO: ESO travel

Květy, které by svojí vahou mohly „zabít“

Rafflesie je ve skutečnosti speciálním případem parazitické rostliny. Nemá stonek, listy, dokonce ani kořeny. Nejsou schopny fotosyntézy, protože neobsahují chlorofyl. V přírodě se ukrývají v těle stromové révy. Pokud zrovna rafflesie nekvetou, nedokáže je vystopovat ani zkušený pozorovatel. Květy jsou cihlově červené. Dosahují průměru až 1,2 m a váhy do 10 kg, proto by byla i nevhodným dárkem pro vaši milou. Celý květ působí mystickým dojmem. Někdy velice připomíná díla abstraktních umělců, kteří ve své bujné fantazii stvořili květ odlitý z plastu.

Pokud se rozhodnete vydat dále na vrchol, vystoupejte do výšky 3500 m. Tady je již porost značně prořídlý, zato tu čeká jiné překvapení. Vydáte-li se při západu slunce na výlet, budete odměněni neskutečnou podívanou. Západ slunce tu totiž rozehrává jednu ze svých geniálních symfonií barev, kdy svými šikmými paprsky osvětluje jednotlivé vrstvy mraků. Vznikají tak růžové a fialové tóny, které se prolínají a jejichž odstíny se každou chvíli mění a tvoří tak skutečně nádherné panorama; třeba pro vaše fotografie.

Manukan je jako stvořený pro šnorchlování a odpočinek na krásných plážích

FOTO: ESO travel

Exotické destinace Bornea

Pro milovníky mořského světa a nádherných pláží jsou jako stvořené ostrovy Manutik a Manukan. V půlmetrové hloubce tu můžete objevovat barevnou krásu korálů, mořských hub a hvězdic. Překvapí vás i obrovské množství živých mušlí. Atrakcí místního moře je hvězdice Acanthaster planci, které se přezdívá „trnová koruna“. Z mořského světa se můžete přesunout do města plného zeleně – do Kuchingu, které je považováno za nejkrásnější v Malajsii. Naleznete zde čínské chrámy a všudypřítomné barevné trhy. Procházku si můžete zpříjemnit na promenádě podél řeky.

Z Bornea jsou nejatraktivnějšími částmi SabahSarawak. Sabah dostal do vínku neskutečnou přírodní diverzitu. Sarawak nebo-li také „země zoborožců“ je největším státem Malajsie. Naleznete tu dokonale vybudovaný systém parků, překrásných pláží, dokonale zachovanou domorodou kulturu a bohaté deštné pralesy protkané sítí řek. Jednoduše ráj pro milovníky přírody.

Za lesními muži do nitra pralesa

V jihovýchodní Asii je již pouze 7 míst, kde žijí volně v přírodě orangutani. Šest z nich jich leží na Borneu. Mezi nejvýznamnější patří rezervace Sepilok ležící poblíž města Sandakan. V této rezervaci můžete narazit i na opuštěná malá orangutaňátka, která tu naleznou útočiště než dorostou. Potom jsou vypuštěna zpět do džungle.

K pozorování orangutanů vás dovede chodníček mezi liánami a padlými kmeny pralesních obrů. Okolo bude pouze zelené šero, z něhož se budou ozývat podivné a někdy i hrůzu nahánějící zvuky džungle. Chodník ústí na malé pralesní mýtině, kde naleznete vyhlídkové molo. Odtud je výhled na dřevěnou plošinu umístěnou ve výšce 10 m, na kterou průvodce umístí různé laskominy pro přilákání orangutanů. Za nějakou chvíli uvidíte, jak se okolní porost začne zachvívat prodírajícími se těly orangutanů přivolaných k jídlu.

Bornejští lovci lebek

Borneo bylo v minulosti považováno za divoký a krutý ostrov. Původní obyvatelstvo tvořili Dajakové, jejichž typickým rysem bylo bohaté tetování a vytahané ušní lalůčky. Lov lebek tu byl pokládán za akt cti nebo službu obci. Vítězným návratem dokazoval mladík, že je mužem. Získal tak první tetování, které mohl ukazovat každému na obdiv. Mnohdy bylo lovení lebek spojováno s kanibalismem. V tomto případě tomu však tak není. Lov byl důkazem odvahy, která se přesunula z hlavy poraženého (o hlavu připraveného) na vítěze.

Tento zážitek může ale trochu zavánět umělým dojmem. Pokud se však vydáte po řece Kinabatangan a budete mít notnou dávku štěstí, můžete narazit i na divokou kolonii orangutanů. Tito budou zcela jiní než v přírodní rezervaci. Jejich majestátnost, síla a divoký vzhled budou zcela přirozené. Budou to praví nositelé domorodého jména Orang utang, což v překladu znamená lesní muž.

Nenechte si ujít

Do jednoho z nejstarších pralesů světa

 

Při návštěvě Bornea můžete zavítat do Taman Negara – pralesa, jehož kořeny sahají až do doby před 130 miliony lety. Nenaleznete tu slona ani tygra, ale můžete tu narazit na cikády, moskyty, veverky, makaky nebo leguány. Navíc se tu lze projít po 450 m dlouhé cestě Canopy Walkway tvořené zavěšenými mosty. Odtud můžete z výše 40 m pozorovat život v pralese.

Za nosatými opicemi do parku Bako

 

Přednostmi tohoto parku je hustý deštný prales, který se stal útočištěm mnoha druhům divokých zvířat a rostlin. Naleznete tu velice vzácné nosaté opice (Kahau obecný). Po parku se můžete procházet po 16 vyznačených stezkách. Zavedou vás i na vhodná pozorovací stanoviště, odkud uvidíte zvířata v jejich přirozeném prostředí.

Za perlou Labuanu

 

Labuan leží 8 km od Bornea. Můžete tu navštívit vraky čtyř historických lodí. Stačí si jen vypůjčit potápěčské náčiní a ponořit se do tajemného podmořského světa. Labuan ale proslavil zejména film Sandokan - Tygr z Malajsie. Přírodní scenérie a Kabir Bedi v roli Sandokana okouzlily téměř celou jednu generaci diváků.

Čtěte dále:


Přečtěte si také další zajímavé články o exotických destinacích. Naposled jsme psali o Maledivách, expedici na Antarktidu, Cayo Coco, Filipínách, Mauritiu nebo Kambodži. Přehled všech článků naleznete v rubrice Exotika.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Inzertní sdělení: Tipy na zájezd na Borneo

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Kubu, Keňu, Thajsko, Srí Lanku, Dominikánskou republiku atd. vybírá z nabídky zájezdů pro dovolená Borneo:

 

Borneo – Sabah – Sarawak

Vydejte se do nedotčených koutů malajského deštného pralesa pozorovaného nejen z korun stromů. Můžete tu poznat i unikátní a zachovalé domorodé kultury.

Singapur – Malajsie – Brunej

Poznejte etalon asijského rozkvětu, nejstarší a druhově nejbohatší tropický deštný prales a pohádkové stavby v sultanátu Brunej.

Redang – Malajsie