Varadero znamená v překladu kotviště, a pokud si chcete užít dovolenou plnou luxusu, tak zde určitě spusťte kotvy. Toto letovisko leží na poloostrově Hicacos zhruba 140 kilometrů od kubánského hlavního města Havany a tři ze čtyř turistů, kteří překročí hranici Kuby, zamíří právě na tento poloostrov.

Pláže v Karibiku patří k jedněm z nejkrásnějších

Pláže v Karibiku patří k jedněm z nejkrásnějších.

FOTO: ESO travel

Oblast Kubánské riviery, jak se této oblasti také někdy říká, toho může nabídnout opravdu hodně. Hotely zde mají zastoupení od těch dvouhvězdičkových pro méně náročné klienty až po ty nejluxusnější pětihvězdičkové, kde vám splní (téměř) každé vaše přání. Hotelových komplexů určených pro turisty je tu bezmála padesát a stále vznikají další. Rozhodně se ale nemusíte bát přelidněných pláží. Ty zde totiž dosahují délky více než dvaceti kilometrů, a tak je zde dost místa a soukromí pro každého.

Než zde vznikl první hotel…

První zmínky o osadě Varadero se datují k roku 1555. Tehdy zde vznikl španělský přístav. O několik let později byly na poloostrově Hicacos nalezeny zásoby soli, z kterých celá oblast profitovala až do poloviny 20. století. Ve 20. letech 20. století se navíc Varadero stalo oblíbenou destinací pro letní dovolenou mnoha známých osobností. Své letní sídlo tu měl Al Pacino i diktátor Babtista. Ke stavbě prvního hotelu už tak zbýval jen krůček…

Úzký poloostrov Hicacos je cílem většiny turistů, kteří přijíždějí na Kubu

Úzký poloostrov Hicacos je cílem většiny turistů, kteří přijíždějí na Kubu.

FOTO: ESO travel

Blízkost Havany přímo vybízí k její návštěvě. Autem, popřípadě autobusem jste tam z Varadera za necelé dvě hodinky. Jestli se vám ale nikam cestovat nechce, můžete vzít zavděk místními atrakcemi. Školy potápění naleznete téměř na každém rohu. Ti méně odvážní se mohou vydat na průzkum mořských hlubin na lodi s proskleným dnem.

Pokud ovládáte golf, tak vás potěší osmnáctijamkové golfové hřiště Varadero golf club, jehož vznik je spojený už s rokem 1927. Rodiny s menšími dětmi často vyráží do místního delfinária. Navíc jsou zdejší pláže známé nejen svou čistotou, ale i pozvolným a bezpečným vstupem do moře – i to může hrát významnou roli, pokud vyrážíte na dovolenou s celou rodinou.

Tropická flora na jedné z pláží Varadera

Tropická flora na jedné z pláží Varadera

FOTO: ESO travel

Kubánské koktejly

Bílý rum, máta a limetkový džus – základní ingredience pro výrobu snad nejznámějšího kubánského koktejlu, mojita. Jeho počátky se datují až do 16. století, kdy se o první „mix“ alkoholu, ovoce a bylin postarali angličtí korzáři. Ti svému nápoji říkali „El Draque“, na počest Francise Drakea. Tyto první pokusy se jen nepatrně lišili od toho, co popíjíme na baru dnes.

Škarohlídi označují Varadero za „turistické ghetto“. Na poloostrově sice žije více než 7000 Kubánců, povětšinou to ale jsou zaměstnanci zdejších hotelů. Běžní domorodci nemají do letoviska přístup. Pokud ale chcete nasát „tu pravou“ kubánskou atmosféru nic vám nebrání vyměnit po týdnu lehátko na varaderské pláži za poznávací okruh po zajímavostech pevninské Kuby. O těch jste si také mohli přečíst v jednom z předchozích článků o Kubě. V následujících článcích rubriky Exotika se budeme věnovat také dalším kubánským ostrovům Cayo Coco, Cayo Largo nebo Cayo Guillermo.

Varadero nabízí na bílých plážích i možnosti sportovního vyžití

Varadero nabízí na bílých plážích i možnosti sportovního vyžití.

FOTO: ESO travel

Nenechte si ujít – další lákadla Varadera a jeho okolí:

Místní cestovní agentury vás na ostrov Crucero dopraví na pohodlném katamaránu a přímo na místě pak nabídnou i chutný oběd

FOTO: ESO travel

Výlet katamaránem na ostrov Crucero

 

Panenský, lidskou činností téměř nepoznamenaný ostrov Crucero leží zhruba hodinu plavby od pobřeží Varadera. Místní cestovní agentury vás na něj dopraví na pohodlném katamaránu a přímo na místě pak nabídnou i chutný oběd. Pak už jen na vás, jestli se budete slunit nebo šnorchlovat.

Místní delfinárium pořádá zábavné show

FOTO: ESO travel

Bláznivá Jungle Tour

 

Dvouhodinová adrenalinová projížďka na vodním skútru vyšperkovaná návštěvou delfinária a místní Zoo – to je Jungle tour. Místní delfinárium nejenže pořádá zábavné show, kde hlavní role mají právě tito inteligentní savci, ale za poplatek si s nimi můžete i zařádit v bazénu.

Severovýchod poloostrova Hicacos pokrývají laguny a deštný prales

FOTO: ESO travel

NP Hicanos

 

Mýlíte se, jestliže si myslíte, že Varadero je jen místem, kde s sebou plácnete na pláž a celý den se nehnete. Severovýchod poloostrova Hicacos pokrývají laguny a deštný prales. Stačí jen převléknout plavky za výletní oděv a v poznávání krás tropické přírody vám už nic nestojí v cestě.

Čtěte dále

Přečtěte si další zajímavé články o exotických destinacích. Naposled jsme psali o Vietnamu, safari v Keni, Chile, Kubě, expedici do Grónska nebo  Galapágách. Přehled všech článků naleznete v rubrice Exotika.

 

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Inzertní sdělení: Tipy na zájezd na Kubu

Cestovní Kancelář ESO travel, specialista na Kubu, Keňu, Thajsko, Srí Lanku, Dominikánskou republiku atd. vybírá z nabídky zájezdů pro dovolená Kuba:

 

Kuba – Varadero
Kubánská riviera a nejznámější a nejluxusnější letovisko, na které můžete při návštěvě Kuby narazit.
Kuba – Mexiko
Po stopách Che Guevary a do říše Mayů – to je hlavní náplň tohoto zájezdu do fascinující krajiny Střední a Jižní Ameriky.
mexiko
Kuba – Cayo Santa Maria
Kouzlo Havany a romantických pláží v dalším z letovisek karibské oblasti.