Japonsko je pro Evropana natolik nevšední zemí, že jeho návštěva ve vás zanechá zážitek na celý život. Poznáte tradiční kulturu se zvláštními zvyky a obyčeji, ale i hypermoderní aglomerace s mrakodrapy a nadúrovňovou dopravou. Tento všudypřítomný střet nového a starého je pro zemi vycházejícího slunce typický.

Pokud vás návštěva této země láká, připravili jsme pro vás v tomto článku návrh na zajímavou poznávací cestu, během níž stihnete Japonsko procestovat během cca 10 dnů. Máte-li zájem o předem organizovanou cestu, nabízí se zájezdy specializovaných cestovních kanceláří, viz například tento poznávací zájezd do Japonska.

Na této mapce si můžete prohlédnout podrobnější průběh poznávací cesty Japonskem

Na této mapce si můžete prohlédnout podrobnější průběh poznávací cesty Japonskem

FOTO: ESO travel

Milovníkům moderní techniky by neměla uniknout cesta proslaveným rychlovlakem Shinkansen a nákupy nejnovější elektroniky v Tokiu. Na své si však přijdou i příznivci historických tradic. Japonsko je opředeno historií a duch samurajů, Gejš, ale i významná místa druhé světové války přitahují mnohé turisty.

Samuraj Kusunoki Masashig

FOTO: ESO travel

Tokio, bývalá rybářská vesnička uprostřed močálů

Na mapce vyznačená poznávací cesta, která Vás provede středním Japonskem, začíná v Tokiu. Hlavní město Japonska se rozprostírá podél zálivu v délce 130 km, má kolem 28 milionů obyvatel a představuje největší městský konglomerát na světě. Přesto se zde najdou místa klidu, jakým je svatyně šintoismu Meidži Džingu nebo císařský palác s nádhernými zahradami. Ty jsou bohužel kromě dne narozenin císaře jedinou přístupnou částí paláce. Turisticky atraktivní je také areál Asakusa s chrámem bohyně Hase Kanon a 333 m vysoká tokijská věž, postavená již v roce 1958.

Mezi další zajímavé části města patří moderní nákupní čtvrti Ginza a Shibuya anebo centrum politického dění Shinjuku s výškovou budovou Tokio Metropolitan Government. Vyhledávaným místem odpočinku v blízkosti města je sopka Mt. Fuji, která je s 3776 m n.m. zároveň nejvyšší horou Japonska. Dostat se k ní dá snadno autobusem, cesta trvá přibližně hodinu.

Posvátná majestátní hora Fuji se zasněženou špičkou je symbolem Japonska, stejně jako vlaky Shinkansen

Posvátná majestátní hora Fuji se zasněženou špičkou je symbolem Japonska, stejně jako vlaky Shinkansen.

FOTO: ESO travel

Přístavy Kamakura a Jokohama

Pro delší výlet se nabízí návštěva přímořského města Kamakura, kdysi hlavního města Japonska, vzdáleného asi hodinu vlakem z Tokia. Nachází se zde chrám Tsurugaoka Hachimangu založený v 11. století a druhá největší bronzová socha Budhy vysoká přes 13 metrů, do jejíhož vnitřku můžete nahlédnout. Poblíž je neméně zajímavá, avšak zcela odlišná Jokohama, druhé největší město a největší přístav v Japonsku. Za prohlídku stojí park Jamašita a nákupní centrum postavené na půdě navezené do moře Minato Mirai 21.

Jokohama, Minato Mirai 21

Jokohama, Minato Mirai 21

FOTO: ESO travel

Kde možná na ulici potkáte gejšu

Vhodným výchozím bodem pro další výlety je Kjóto, které bylo hlavním městem v letech 794 až 1868 a patří mezi nejkrásnější turistická místa. Zajímavou exkurzi do historie japonské monarchie představuje návštěva hradu Nidžo, která vás přenese do dávných dob samurajů a šógunů. Hrad byl postaven ve druhé polovině 14. století a dodnes zde můžete vidět, jak velké rozdíly panovaly a stále panují mezi evropským a japonským světem. V Kjótu se nachází i císařský palác, který stále ještě slouží ke státním účelům. Také tu můžete navštívit zlatý pavilon Kinkakudži nebo svatyni Kijomizu-dera, odkud se rozprostírá výhled na město.

Zlatý pavilon Kinkakudži, ležící v typické japonské zahradě

Zlatý pavilon Kinkakudži, ležící v typické japonské zahradě

FOTO: ESO travel

Kjótó je zároveň jedním z posledních míst, kde se ještě vychovávají tradiční japonské společnice - gejši. Pokud budete mít štěstí, můžete jednu či dvě potkat ve čtvrti Gion mezi úzkými uličkami lemovanými dřevěnými budovami a mnoha malými restauracemi.

Nara, první z hlavních měst Japonska

Dalším z měst, které byste při cestě neměli zapomenout zahrnout do svého programu, je starodávná Nara, jedno z nejvýznamnějších kultovních středisek Japonska. K vidění je zde svatyně Kasuga a chrám Tódaidži se sochou Buddhy pocházející z 8. století, který je největším sedícím kamenným Buddhou na světě. Socha je 16 metrů vysoká a její zhotovení trvalo pět let, přičemž se spotřebovaly veškeré zásoby bronzu, které tehdy Japonsko mělo.

Největší socha sedícího Buddhy na světě je z bronzu, rtuti a vosku

Největší socha sedícího Buddhy na světě je z bronzu, rtuti a vosku

FOTO: ESO travel

Rady na závěr

Pro turistickou cestu do 80 dní pobytu v Japonsku nepotřebujete vízum. Služby jsou zde na vysoké úrovni, avšak ceny služeb i zboží jsou v porovnání s našimi o mnoho vyšší. Co se pravidel chování týče, Japonci jsou zvyklí na tradiční zdvořilosti a při jednání a vystupování s nimi se snažte přizpůsobit (např. je vhodné místo podání ruky zdravit typickým ukloněním).

Nenechte si ujít

Typické japonské Gejši

FOTO: ESO travel

Gejši

 

Opravdovou Gejšu lze spatřit jen v Japonsku. Pochopitelně ne v hektických velkoměstech, ale třeba v tradiční čtvrti Gion v Kjótu. Tyto tajemné ženy jsou symbolem dokonalosti a krásy. Spokojit se však musíte pouze s pohledem na ní - jedna noc ve společnosti Gejši přijde na několik tisíc dolarů, a pokud neznáte někoho místního, kdo vás doporučí a představí, nemáte šanci.

Shinkansen projíždějící pod posvátnou horou Fuji

FOTO: ESO travel

Jízda Shinkansenem

 

Proslavené japonské rychlovlaky jsou nejspolehlivějším dopravním prostředkem při cestování zejména mezi velkými městy. Jezdí v podobných intervalech jako u nás metro a na delší vzdálenosti jsou časově, ale bohužel i cenově srovnatelné s leteckou dopravou. Zažít rychlost 270 km/h spolu s komfortem a panoramatickým výhledem z okénka však stojí za to, což oceníte například při míjení plantáží čajovníku pod posvátnou horou Fuji.

Kiyomizu-dera – v překladu klášter „čistá voda“

FOTO: ESO travel

Svatyně Kiyomizu-dera v Kjótu

 

Tento chrám s úchvatnou vstupní branou je jedním z kandidátů na nových sedm divů světa. Je postaven celý ze dřeva ve výšce několika desítek metrů nad rozlehlou zahradou. Po více než 1000 let sloužil jako sídlo japonským císařům a šogúnům.

 

Čtěte dále

Přečtěte si další zajímavé články o exotických destinacích. Naposled jsme psali o Baleárských ostrovech, Kamčatce, Sýrii a Jordánsku, Kanárských ostrovech, Ladákhu nebo o planině Nazca. Přehled všech článků naleznete v rubrice Exotika.

Zajímají vás jiná exotická místa?  Zkuste např. tyto specializované weby o zemích Kuba (kuba.esotravel.cz), Thajsko (thajsko.esotravel.cz) nebo Amerika (www.amerika.cz)

 

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Inzertní sdělení: Tipy na zájezd do Japonska

Cestovní Kancelář ESO travel, specialista na Kubu, Keňu, Thajsko, Srí Lanku, Dominikánskou republiku atd. vybírá z nabídky zájezdů pro dovolená Japonsko:

 

Okruh středním Japonskem
Navštivte zemi vycházejícího slunce, světovou velmoc, která je vzorem pro celý svět. Poznejte její tradice, moderní města i krásy přírody.
Japonsko03
Japonsko – Jižní Korea
Velmi zajímavé putování zeměmi dvou asijských tygrů, které dosáhly prosperity a vysoké ekonomické úrovně odlišným způsobem.
Japonsko01
Okruh Jižní Koreou
Unikátní cesta po zemi nabízející pestrobarevné folklórní bohatství, nádherné národní parky, ale i díla spojená s korejskou minulostí.