V tomto článku dále najdete:
  • Mystéria planiny Nazca
  • Proleťte se nad planinou Nazca
  • Civilizace, která stvořila obrazce

Mystéria planiny Nazca

Nazkánské linky (nebo také geoglyfy) se rozprostírají na ploše 520 kilometrů čtverečních v pouštní krajině jižního pobřeží Peru. Geoglyfy jsou reprezentovány stovkami bezchybně přímých čar, obrovitými obrazci a kresbami zvířat, nad jejichž velikostí se dá pouze obdivně pokývat hlavou.

Vznik obrazců

Všechny obrazce, čáry a figury vznikly stejným způsobem – odkrytím zvětralého povrchu hornin. Stačilo tedy kopat do hloubky 20-25 cm, kde se již nacházel světlý vápencový podklad. Co ale vědce zaráží, není technologie, nebo nástroje, kterými byl zvětralý vulkanický povrch odstraněn. Otázkou je, jak dokázali staří Nazkánci dodržet tu neuvěřitelnou geometrickou přesnost, když nemohli své výtvory pozorovat ze vzduchu.

Existuje mnoho teorií vzniku obrazců, ale většina důkazů poukazuje na to, že tvůrci podivných obrazců byli indiáni kmene Nazca. Celkem je na planině Nazca rozeseto na 300 obrazců (z toho je 70 zřetelně viditelných). Ty se dají ještě rozdělit na přímé linie a figury. Největší koncentrace geoglyfů je v oblasti Pampy de Nazca.

FOTO: ESO travel

Co je tu k vidění?

Je až s podivem, jak dokázali staří Nazcové zachytit vše do nejmenších detailů. Například obrazec pavouka dlouhého 45 m. Ten pochází z rodu Ricinulei, který je jedním z nejvzácnějších druhů na světě. Žije pouze v nepřístupných oblastech amazonské džungle. Vyznačuje se jedním znakem – má prodlouženou jednu nohu s pohlavním orgánem, což je vidět pouze pod mikroskopem. Nikdo neví, jak se to mohlo staré civilizaci podařit, ale i tato podrobnost je bezchybně v obrazci zakomponována.

Jinými známými obrazci na planině Nazca je obří kolibřík nebo gigantická opice, která je tvořena neuvěřitelně přesnými spirálami a je vysoká přesně 100 m. Na pevném podkladě se tu „vznáší“ i kondor s rozpětím 120 m. Vyobrazená ještěrka je ještě o 60 m větší - měří 180 m. Dalšími zvířaty, která si vybrali staří Nazcové, byl had, lama a dokonce i člověk, nad jehož hlavou se vznáší svatozář. Tím vším se prolínají desítky přesných čar, trojúhelníků a geometrických obrazců.


Proleťte se nad planinou Nazca

V moderní době je prohlídka planiny Nazca velice jednoduchá. Nejsnadnějším řešením je najmutí malého sportovního letadla. Svoje zážitky tu budete sdílet se 4-6 dalšími pasažéry, kteří se do letadla naskládají. Tato atrakce je téměř bezchybně propracovaná.

Piloti jsou velmi zkušení a znalí místních poměrů, proto ví velice dobře, co mají turistům ukázat. „Provedou“ vás po všech význačných obrazcích andských indiánů. Nad každým z nich vykrouží velkou osmičku a díky tomu uvidíte obrazec ze všech stran. Samotný přelet trvá asi půl hodiny.

Obrazce jsou viditelné pouze z výšky (cca 150 m). Pokud o nich nevíte, tak si jich na zemi ani nevšimnete. A raději se ani nepokoušejte prohlédnout si je jinak, než z letadla. Je tu vyhlášen striktní zákaz vstupu na území s obrazci. Bližší prohlídka je možná pouze z vyhlídkové věže umístěné na odpočívadle u Panamerické dálnice. Z výšky 5-10 m můžete pozorovat několik obrazců z bezprostřední blízkosti.


Nenechte si ujít

Na „přátelský“ ostrov Pariti

 

Pokud zavítáte na tento malý ostrov, můžete tu nahlédnout do běžného života zdejších obyvatel, které je tvořeno indiány. Ti tu obchodují s vlnou, sýrem a rybami, které formou směny vyměňují za jiné jim užitečné předměty. Navíc tu můžete vidět nádherné plachetnice z rákosu, které jsou pro jezero Titicaca tak typické.

Do kamenných hrobek Sillustani

 

Navštivte největší pohřebiště Sillustani, které je domovem největších chulpas v celých Andách. Chulpas tu jsou poměrně nedotčené a jejich dramatický vzhled na vás zcela jistě zapůsobí. Můžete tuto jedinečnou stavbu a poznat zvláštní architekturu národa, který byl před několika stoletími španělskými kolonizátory pokořen a nakonec i vyhlazen.

 

Čtěte dále

Přečtěte si další zajímavé články o exotických destinacích. Naposled jsme psali o Madeiře, Dubaji a SAE, Madagaskaru, Turecku, Krymu, Kypru nebo Tunisku. Přehled všech článků naleznete v rubrice Exotika.

O Peru jsme psali také již dříveDo peru se letos chystá více čechů, Jezero Titicaca a kaňón Colca

 

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Inzertní sdělení: Tipy na zájezd do Peru

Cestovní Kancelář ESO travel, specialista na Kubu, Keňu, Thajsko, Srí Lanku atd. vybírá z nabídky zájezdů pro dovolená Peru:

 

Okruh po Peru

Během 14 dní vykonáte okruh bájnou zemí Inků. Navštívíte např. Legendární Machu Picchu nebo se vydáte na rákosové ostrovy Los Uros.


Argentina – Uruguay – Chille – Peru

Poznejte to „NEJ“ ze 4 zemí Latinské Ameriky. Uvidíte Argentinkou pampu, uruguayská letoviska, chilské pobřeží a samozřejmě i peruánské Andy.


Bolívie – Peru