Hlavní obsah
Ve spojení se zvýšeným terénem vytvořila Velká čínská zeď nepřekonatelnou překážku pro nájezdníky. Foto: bigstock.com

Top hity Číny: Řadíme k nim utajené sídlo s 9999 místnostmi i největší město světa

Před pár dny byl na státní návštěvě v České republice čínský prezident Si Ťin-pching. Pojďme si blíže představit jeho domov. Nejlépe skrze nejpozoruhodnější místa nejlidnatější země světa. Patří k nim i slavná zeď postavená na lidských ostatcích. Její délka je tak ohromná, že ji vědci stále nemohou přesně vyčíslit.

Ve spojení se zvýšeným terénem vytvořila Velká čínská zeď nepřekonatelnou překážku pro nájezdníky. Foto: bigstock.com
Top hity Číny: Řadíme k nim utajené sídlo s 9999 místnostmi i největší město světa

Kdo někdy cestoval po Číně, ví, že vybrat to nejzajímavější je hodně zapeklitá záležitost. Úchvatných a pozoruhodných míst najdeme velmi mnoho. Určitě namítnete, že ve výčtu chybí Terakotová armáda, okolí řeky Li či jiné dech beroucí přírodní nebo kulturní památky. O těch určitě ještě někdy napíšeme. Dnes je na řadě těchto pět skvostů:

1. Největší ikona Číny – nekonečně dlouhá Velká čínská zeď

Táhne se krajinou na neuvěřitelně veliké ploše, často ve dvou řadách a s dalšími valy opodál. Je velmi obtížné vypočítat její celkovou délku – dodnes se na ní odborníci nedokážou shodnout. Určitě ale přesahuje 8800 km. Obdiv ovšem nebudí jen její délka a důmyslný systém propojení, ale i složení zdiva. Vědci přišli na to, že uvnitř najdeme i lidské ostatky.

Někde se zeď táhne v několika liniích.

Foto: Samuel Li

Val pomohl Číně ubránit se nájezdníkům a uchránit bohatství tisícileté říše. Dodnes tak můžeme obdivovat ty největší poklady Číny, z nichž je Velká čínská zeď tím největším. Pasti pro útočníky pod zdí už spolkla vegetace, vše ostatní si můžeme projít na několika oficiálních trasách, stačí zvolit tu správnou podle chuti a času.

2. Šanghaj – největší přístav s otvírákem lahví

V pravděpodobně nejlidnatějším městě současného světa žije okolo 25 miliónů lidí. Leží u moře, kde má jeden z největších přístavů světa. Úchvatné je však především to, co od moře vidíme za přístavem, tedy panoráma města s nezapomenutelnými stavbami.

Nejslavnější z nich se jmenuje Šanghajské světové finanční centrum a tyčí se do výšky 492 metrů. Nepřehlednéte ji nejen kvůli výšce, ale ikvůli originálnímu zakončení. Na vrcholu má v konstrukci otvor a trochu připomíná otvírák lahví – tak se finančnímu centru také přezdívá.

K panoramatu Šanghaje patří i 470 metrů vysoký televizní vysílač Pearl Tower.

Foto: bigstock.com

3. Zakázané město – 500 let utajené

Zakázané město, sídlo 24 čínských císařů, najdete v nitru metropole Pekingu. Unikátní komplex palácových budov byl vystaven na počátku 15. století a své jméno získal prostě – dlouhých 500 let sem mohli jen příslušníci císařovy družiny. Původně bylo město postaveno ze dřeva a prý jste tu mohli najít 9999 místností. Bohužel bylo několikrát vypáleno a přestavováno, takže jeho dnešní podoba je spíše už jen dech beroucím náznakem toho, jak neuvěřitelné muselo být Zakázané město kdysi dávno.

Zakázané město už dávno nezeje prázdnotou. Díky dlouhodobé izolaci je z něj nyní jeden z nejzachovalejších chrámových komplexů světa.

Foto: ESO travel

4. Lhasa – město, které vyrostlo na střeše světa

Městem původně vybudovaným jen pro místní elitu je i tibetská Lhasa. V hlavním městě svého času totiž bydleli dalajlamové, a tak dostat se sem nebylo snadné. Po čínské invazi v roce 1959 však 14. dalajlama musel tohle místo plné chrámů opustit. Zůstal tu ale palác Potála, který svým vzhledem připomíná pevnost – za bílými zdmi se ale skrývá na 1000 místností od školy mnichů po knihovnu a asi 10 000 svatyní.

Palác Potála stavělo 7000 dělníků holýma rukama. Materiál na stavbu vynosili oslové nebo lidé.

Foto: ESO travel

Není proto divu, že polovinu obyvatelstva Lhasy tvořili mniši – i dnes jich tu potkáte mnoho, Lhasa je pořád duchovním centrem buddhismu. Ulice dnes ovšem vypadají mnohem pestřeji než kdysi – vedle mnichů se proplétají cestovatelé s obřími batohy, tibetští poutníci si podávají dveře s čínskými turisty. To vše se děje daleko od nám známého světa, ve výšce 3650 metrů nad mořem.

5. Kraj Yixian – projděte se mezi rýžovými políčky i křivolakými uličkami

Jako o pohádkové říši mluví o svém kraji Yixian místní lidé. Jižně od Žlutých hor se nachází údajně nejkrásnější místo na zemi – komplex tří malebných vesniček Xidi, Hongcun a Nanping, ležících ve zvlněné krajině mezi rýžovými políčky a bambusovými háji. Svou historickou krásou připomínají skanzen, ale přitom se tu vede normální život. Lidé zde žijí a pracují, někteří pěstují čaj a jiní prodávají vkusné suvenýry. Na vás pak je motat se křivolakými uličkami plnými pouličních malířů a procházet starými domky ze 14. století.

A tady je další úžasné místo v Číně:

Na cestě po Číně lze, třeba i z okénka vlaku, spatřit nádhernou krajinu.

Foto: archiv autora

Cestování po Číně je perfektní zážitek sám o sobě. Zdejší lidé vám se vším ochotně pomohou, někdy je dokonce budete muset odhánět. Hlavní doménou této prastaré země je její pestrost a různorodost. Každý si tady najde něco.

Kdo se do Číny chystá, měl by vědět, že týden je absolutní minimum pro to, abyste poznali Peking a jeho okolí, za čtrnáct dní zvládnete ty největší taháky rozeseté po celé zemi. Ale bude vám to málo – a budete se chtít vracet. Do vesniček uprostřed rýžových polí, do obrovitých fascinujících měst s mnoha milióny obyvatel…Čína je totiž velmi rozmanitá země takřka neomezených možností.

Inzertní sdělení: Tipy na dovolenou v Číně
 

Top zájezdy do Číny

Vydejte se na některý z poznávacích zájezdů, které jsme připravili. Skvělý program, profesionální průvodci, mnoho termínů:

Prohlédněte si programy jednotlivých zájezdů a vyberte ten, který se vám nejvíc líbí.

  

Čtěte dále:

Vydejte se s námi prostřednictvím článků i do nejluxusnějších přístavů světa, do Sevilly, brány do Afriky a k nejkrásnějším místům Karibiku. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

Autor: Viola Kratochvílová & Tomáš Cikán

Anketa
Láká vás poznávání Číny?
Ano, určitě se tam jednou vydám.
15.6 %
Ano, ale bohužel na to nemám
79.2 %
Ne
5.2 %
Celkem hlasovalo 154 čtenářů.

Čína - Praktické informace

Obrovská Čína se rozlohou vyrovná celé Evropě a žije v ní pětina všech obyvatel Země. Díky tomu tu ale najdete nejrůznější přírodní podmínky a spousty unikátních památek. Na severovýchodě se rozkládají pouště, na východě nížiny a na jihozápadě Himaláje. K tomu všemu ještě nesmíme zapomenout na okupovaný Tibet, který se zcela vymyká všemu ostatnímu.

Při cestě do této překrásné země nesmíte zapomenout anglicko – čínský slovník. Nejen že usnadníte konverzaci špatně jazykově vybaveným Číňanům, hlavně ale nikdy nebudete umět správně vyslovit čínská slova a obrázky. Z těchto důvodů je dobré nechat si od někoho „nakreslit“ třeba jméno vašeho hotelu apod.

 

Taje čínského kalendáře

Každý z nás už asi někdy slyšel, že rok, ve kterém se narodil, patří v čínském kalendáři nějakému zvířeti. Podle čínského zvěrokruhu totiž kraluje každému roku jiné zvíře – může to být tygr, buvol, pes, prase nebo třeba drak.

Samotný čínský kalendář je údajně nejstarší na světě, protože vznikl roku 2637 př. n. l. a na rozdíl od našeho, který se orientuje podle Slunce, čínský je sestaven podle pohybů Měsíce. Nový rok se slaví na konci ledna.

 

Čínské hůlky

Pokud v Číně dostanete chuť na nějakou z místních specialit, připravte se na jídelní hůlky. Nejčastěji se vyrábějí ze dřeva, bambusu a z plastu a užitečné jsou především pro ty z vás, kteří se snažíte zhubnout. Ne snad proto, že se pomocí hůlek nenajíte – až vás to Číňané naučí, najíte se, ale budete hůlkami brát jen malá sousta, nebudete hltat a budete jíst delší dobu, takže si vaše tělo stačí včas uvědomit, že už nemá hlad.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Související články

Výběr článků