Hlavní obsah
Na fotce možná kýč, ale octnout se na tichomořské pláži, to jednoho umělecká hodnocení přejdou. Tamní atmosféře jde jen podlehnout. Foto: Muribeach (Wikimedia Commons)

Top fotky z ráje: Poznejte Tongu, zemi, kde se můžete jmenovat jako spodní prádlo

Stovky kilometrů kolem nic, jen průzračné moře, velryby a další obyvatelé moře, mezi které se jezdí turisté potápět. Řeklo by se tropický ráj, avšak mají tropické lokality světoznámé účastníky zimních olympijských her? Tonga ano. Bruno Banani ovšem neproslul excelentními výkony na saních, ale tím, že se jmenuje stejně jako trenky, které nosí.

Na fotce možná kýč, ale octnout se na tichomořské pláži, to jednoho umělecká hodnocení přejdou. Tamní atmosféře jde jen podlehnout. Foto: Muribeach (Wikimedia Commons)
Top fotky z ráje: Poznejte Tongu, zemi, kde se můžete jmenovat jako spodní prádlo

Tonga se skládá z celkem 172 ostrovů. Pouze na 36 z nich žijí lidé, na zbytku návštěvníci obdivují lidmi nedotčenou krajinu. Největší z ostrovů je rozlohou o něco větší než Brno a jmenuje se Tongatapu.

Národní park Eua. Vyhlídka shora asi nebude marná.

Foto: Duncan (Wikimedia Commons)

Zavinutec tygrovaný – jeden z pozoruhodných obyvatel moře okolo Tongy.

Foto: Magy357 (Wikimedia Commons)

Kostelík v hlavním městě země – Nuku’alofa.

Foto: Tauʻolunga (Wikimedia Commons)

O Tonze se nejvíce píše především v katalozích cestovních kanceláří. Do českého zpravodajství toto tichomořské souostroví vzdálené asi 500 kilometrů od Fidži často neproniká. Ani když zemře panovník.

Výjimku tvoří snad jen sportovní zpravodajství. Tonga totiž patří mezi země s elitními ragbyovými reprezentačními týmy. Na posledním mistrovství světa se Tonžané dostali mezi dvanáct nejlepších. Ve skupině je porazili pouze Novozélanďané a Francouzi, tedy zlaté a stříbrné mužstvo celého turnaje.

Novozélanďané mají Haku, bojovný tanec Tongy se zase jmenuje Sipi Tau

Foto: Craig Boyd (Wikimedia Commons)

Nejsou banány jako Banani

Přestože mezi dvanáct nejlepších ani náhodou nepatří sáňkař Bruno Banani, zná ho možná víc lidí než jeho urostlé krajany. Nezvyklé je už to, že země, kde během zimních olympiád bývají třicetistupňová vedra, má sáňkařského reprezentanta.

Bananiho příběh začal ještě v době, kdy se jmenoval Fuahea Semi. Slyšel v rádiu, že tonžský olympijský výbor hledá sáňkaře. Jelikož teploty pod 15 °C pamatují jen hodně vousatí pamětníci, není divu, že Semi tehdy ani pořádně nevěděl, co si má pod pojmem „saně“ představit. Lákalo ho ale, že to prý má být rychlé a nebezpečné.

Na Tonze je také hodně pozůstatků prastarého umění domorodců. Jako tohle tichomořské Stonehenge.

Foto: Tauʻolunga (Wikimedia Commons)

Z Neiafu jsou vidět desítky miniostrůvků Tongy.

Foto: Tauʻolunga (Wikimedia Commons)

Pak šlo vše celkem rychle. Přihlásil se, vybrali ho, začal trénovat a… došly peníze. Saně totiž nepatří k nejlevnějším sportům. Abyste mohli jet na olympiádu, potřebujete profesionální vybavení. Semi se tedy rozhodl prodat své jméno. Aby si splnil sen, nechal se přejmenovat. Nyní má v oficiálních dokumentech napsáno Bruno Banani. Jmenuje se po společnosti vyrábějící parfémy a spodní prádlo. Ta mu vše potřebné zaplatila.

Jako sáňkař Banani velkou díru do sportovní historie neudělal. Stal se ale prvním sáňkujícím živým reklamním poutačem na světě. A národním hrdinou na Tonze.

Pláž na Vava’u, jedné z nejvyhledávanějších částí Tongy.

Foto: Jansan (Wikimedia Commons)

Princové na pohřbu otce, krále Tongy.

Foto: Taina Kami (Wikimedia Commons)

Proč jet na Tongu

Na Tongu ale nikdo nejezdí kvůli špatnému sáňkaři s legračním jménem. To spíše kvůli celoročně vynikajícímu počasí s průměrnými teplotami kolem 25 °C a potápění mezi velrybami nebo vraky ztroskotaných lodí. A co vy? Nechtěli byste Tichomoří poznat zblízka?

Inzertní sdělení: Vydejte se na netradiční cesty za poznáním!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:

Procestujte Tichomoří!

Nechte se unášet po vlnách Tichého oceánu a poznejte ostrovy Tonga, Samoa, Fidži a Vanuatu! Luxusní zájezd do exotické přírody a na pláže.

Za pohodou na ostrov!

Ostrov uprostřed moře s průzračnou vodou, pláže s bílými písky, to vše v blízkosti bungalovu. Poznejte ráj uprostřed Tichomoří!

Zažijte Mexiko!

Zapomněli jste kvůli podzimním plískanicím, jak vypadá hezké počasí? Tak se vydejte na Yucatán na rozpálené písky mexických pláží!

Čtěte dále:

Přečtěte si také o obrovských diamantových dolech, dále o městech duchů v Číně nebo o tom, co se dá v New Yorku podniknout zadarmo. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán

Anketa
Kdy nejraději vyrážíte na hlavní dovolenou?
Na jaře
1.9 %
V létě
36.2 %
Na podzim
10.5 %
V zimě
8.6 %
Když se mi to hodí
42.8 %
Celkem hlasovalo 105 čtenářů.

Informace o Tonze

Počet obyvatel: 103 000

Rozloha: 748 km² (méně než dvojnásobek rozlohy Prahy)

Nezávislost: Od roku 1970, nicméně stále patří do zemí britského společenství. Vojáci se z Tongy se proto účastní vojenských misí pod velením jejího veličenstva. Ačkoliv jich početně není moc, bývají často nasazováni na nejtěžší mise. Prosluli totiž velkou bojovností.

Poloha: Oceánie, jižní oblasti Tichého Oceánu, přibližně ve třetině cesty z Nového Zélandu na Havajské ostrovy

Časové pásmo: +13 (když je v České republice poledne, na Tonze mají půlnoc)

Hlavní město: Nuku’alofa

Měna: Pa’anga

Úřední jazyk: tongánština a angličtina

Národní přípona internetových stránek: .to (ale asi jste se s ní ještě nesetkali vzhledem k tomu, že na Tonze žije jen o pár programátorů více než lyžařských instruktorů v Egyptě)

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Související články

Výběr článků