Hlavní obsah
K moři je to tady občas pěkný sešup, slunit se tu ale můžete na slunečních terasách. Foto: ESO travel

Madeira: To je ostrov s perfektním letním počasím, kde se ale v létě i sáňkuje

Extrémních výkyvů počasí se tady nedočkáte. Ne nadarmo se Madeiře přezdívá ostrov věčného jara – zimy jsou tu mírné a připomínají brzké středoevropské jaro, léta jsou teplá, ale ne extrémně horká – a připomínají období, kdy v Česku přechází jarní počasí v letní horka. Příjemných pětadvacet, svěží větřík a slunce dělají z Madeiry oblíbenou letní destinaci.

K moři je to tady občas pěkný sešup, slunit se tu ale můžete na slunečních terasách. Foto: ESO travel
Madeira: To je ostrov s perfektním letním počasím, kde se ale v létě i sáňkuje

Ostrov Madeira je oblíbenou destinací těch, kteří si nepotrpí na extrémní horka. Zároveň ji cestovní kanceláře doporučují jako místo pro strávení aktivní letní dovolené. Není nutné se tu omezit jen na ležení na pláži – vyrazit tady můžete na túry do nitra ostrova podél levád, sestoupit do unikátního Údolí jeptišek, a nebo prozkoumat hlavní město Funchal – plné květin a křivolakých uliček, které po setmění nabízejí pořádnou dávku romantiky.

Na Madeiře se v létě sáňkuje 

A právě jimi čas od času prosviští proutěné sáně zezadu ovládané muži v bílých košilích a ve slamácích. Před nimi sedí v proutěném koši turisté a podle rychlostí jízdy buď rovnají rozevláté vlasy, nebo fotí. Takzvané babosas jsou zdejší velikou atrakcí.

Na Madeiře je teď pěkně. Pokud ale chcete jinam, pak si přečtěte tipy v článku  Kam v červenci? Léto přeje exotickým last minute poznávačkám, vyplatí se Čína

Kouzlu Funchalu kdysi propadla císařovna Sissi a jezdil sem i Winston Churchill, v posledních letech je oblíbenou zastávkou velkých výletních lodí, které křižují světové oceány. Občas se mu říká město květin – je jimi bohatě vyzdobená i hlavní ulice Avenida Arriaga. Sem se vyplatí večer vyrazit a projít si obchůdky nebo posedět se sklenkou vína v některé z vinoték.

Madeira je ostrov věčného jara – velkých teplotních rozdílů se tady nedočkáte.

Foto: Ville Koistinen

Madeirské léto bez deště

Funchal leží na jižním pobřeží Madeiry, kde je nejpříznivější klima z celého ostrova. Dešťové mraky od severu zachytí hory, a v létě tak ve Funchalu téměř neprší. A zásoby vody sem přivádí takzvané levády. Přímo ve Funchalu pak leží i pláž Formosa, která má jako jedna z mála pláží na ostrově celkem bezproblémový a velmi snadný přístup k vodě.

Kam jinam na dovolenou?

Levády - stručně a jasně

Levády jsou povrchové kanály, které vedou vodu z deštivého severu na suchý jih Madeiry. Dešťová voda z hor je tak svedena do údolí, kde najde upotřebení. Levády začaly na Madeiře vznikat už v 15. století a odhaduje se, že jich tu aktuálně je asi 5000 kilometrů, z toho jedno procento je vedeno v tunelech. Podél levád pak vedou cesty pro pěší turistiku. Nejdelší levádou je Levada dos Tornos, která má 106 kilometrů a voda z ní pohání i hydroelektrárnu.

Madeira a její hlavní město Funchal jsou častým cílem velkých zámořských lodí.

Foto: ESO travel

Pobřeží Madeiry je sice plné útesů a na vodu často koukáte z pořádné výšky, rozhodně to ale neznamená, že se tady nevykoupete. Od většiny hotelů vedou k vodě udržované cesty, některé resorty pak sází na unikátní řešení v podobě slunečních teras rozesetých vysoko po útesech. A dočkáte se na nich i bazénů se slanou mořskou vodou.

Které letovisko vybrat?

Právě hlavní město Funchal je hlavním turistickým centrem ostrova, nedaleko něj pak leží druhé poměrně známé, i když nevelké letovisko. Původně malá vesnička Canico do Baixo se proměnila v luxusní residenční adresu. Kromě velkých vil tu stojí i několik luxusních hotelů. Většina s unikátním výhledem na oceán, protože Canico leží také poměrně vysoko na útesech. Pro některé jde ale o symbol romantické a klidné dovolené.

Do nitra ostrova se můžete vydat podél levád, je jich tu asi 5000 km.

Foto: Jotbe1961

Cabo Girao - pohled z více než půl kilometru

Ční do výšky 590 metrů nad mořskou hladinou a opravdu ho nepřehlédnete. Útes Cabo Girao na jižním pobřeží Madeiry je pátým nejvyšším útesem v Evropě. Až na vrchol se dá pohodlně dojet autem a prohlédnout si třeba zdejší muzeum o historii ostrova. Pohled dolů vám pak vezme dech. Mimochodem – pod útesem na pobřeží moře leží malá políčka, ke kterým se dlouhou dobu dalo dostat jen na lodi.

Kam utíkaly jeptišky?

Severně od Funchalu pak leží Údolí jeptišek. Pokud se k jeho návštěvě necháte přesvědčit některou z místních agentur, pak vám ho průvodce nejdříve ukáže z ptačí perspektivy. Nad tímto údolím se totiž tyčí vyhlídka Eira do Serrado, a pokud najdete odvahu nakouknout přes okraj, pak vězte, že budete koukat do více než půlkilometrové hloubky.

Na Madeiře staví i velké luxusní lodě. Jak to na nich vypadá? Dovolená na vlnách: Podívejte se, co všechno nabízí zázemí luxusních lodí

Přímo do údolí, které je všech stran sevřené prudkými srázy, vede úzká silnice ve stěně jedné z hor. Pro běžnou dopravu je dnes už uzavřená, turistické busy po ní ale jezdit mohou.

Polohou má blíže k Africe, kvalitou služeb je ale Madeira jednoznačně blíže Evropě.

Foto: ESO travel

Název údolí dostalo po roce 1566, kdy do něj utekly jeptišky z kláštera na pobřeží - na ostrov totiž dorazili piráti. Později se tu kromě jeptišek ukrývali i poustevníci a zločinci. Jak údolí vlastně vzniklo, přesně nevíme – podle některých jde o vyhaslý kráter, jiní tvrdí, že ho vyhloubila říčka, která protéká na jeho dně.

Tak jako tak si tady ale určitě dejte kaštanový likér, který tu vyrábí, nebo sladkost, jejíž základní surovinou budou také jedlé kaštany, které tu na okolních stráních rostou. A zpáteční cestu můžete absolvovat podél některé z levád.

Inzertní sdělení: Poznejte ostrov věčného jara!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů na Madeiru:

Hotel Enotel Lido, Funchal

Nově zrekonstruovaný pětihvězdičkový hotel, který nabízí nebývalou dávku luxusu. Venkovní i vnitřní bazény, turecké lázně, 24hodinové all inclusive… Dopřejte si na Madeiře to nejlepší.

Hotel Royal Orchid, Canico Baixo

Čtyřhvězdičkový romantický hotel umístěný na útesech nad Atlantikem. Sluneční terasy s bazény, relaxační centrum, vnitřní vyhřívaný bazén, výborná kuchyně. Klid a pohoda.

Pestana Bay, Funchal

Jeden z nejlepších hotelů na Madeiře. Nádherný bazén a blízkost proslulé pláže. Relaxační centrum, možnost masáží, bary, restaurace. Sauna, posilovna. Nechte se hýčkat!

Čtěte dále:

Přečtěte si také o Nizozemských Antilách, o záhadných tvorech nebo o Grand Canyonu. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

Autor: Lucie Štěrbová & ESO travel

Anketa
Klima na Madeiře je poměrně mírné - a to i v létě. Vyhovovalo by vám?
Ano, nemám rád velká horka
80.1 %
Ne, na dovolené u moře chci opravdu horko
16 %
Počasí pro mě není tak důležité
3.9 %
Celkem hlasovalo 905 čtenářů.

Víno Madeira

Dezertní víno Madeira, které je jedním ze symbolů ostrova, vzniklo tak trochu náhodou. Námořníkům se totiž kdysi v teplých oblastech víno v sudech přehřálo. Přišli ale na to, že právě po nečekaném zahřátí je víno mnohem lepší. Začali tedy sudy s vínem vozit po teplých mořích záměrně - lodě byly zatížené spoustou sudů, které absolvovaly cestu, zahřátí a pak chladly.

Později nechali obyvatelé Madeiry toto víno „zrát“ a ohřívat se na půdách svých domů. Dnes k zahřívání vína dochází ve speciálních vytápěných stavbách, takzvaných estufas. Následně se víno ještě alkoholizuje a rok a půl po zahřátí a následném zchlazení se ukládá do dubových sudů ke zrání.

V nich by mělo víno Madeira zrát minimálně tři roky, existují ale samozřejmě i vína archivní. Pak ale nemůžete počítat s tím, že za jednu lahev zaplatíte v řádech českých stokorun, ale spíše v řádech tisíců.

Víno Madeira ale za ochutnání rozhodně stojí a v místních podnicích vám ho určitě několikrát nabídnou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Související články

Výběr článků