Hlavní obsah
Kde končí bazén a kde začíná mořská hladina? Některé resorty jsou skutečně velmi luxusní. Foto: ESO travel

Kréta jak ji neznáte: Víme, kde jsou nejluxusnější resorty, kam jezdí bohatí

Podle legendy se na Krétě narodil vládce bohů Zeus – a že si své rodiště tedy uměl vybrat! Kréta je dnes jednou z hlavních řeckých destinací a v posledních letech tu navíc přibývá resortů, které se pyšní pěti hvězdičkami, panoramatickými výtahy až na pláž, soukromými zátokami a hosty z řad světových celebrit. Pojďte se podívat, jak vypadá nadstandardní a pořádně luxusní dovolená na Krétě!

Kde končí bazén a kde začíná mořská hladina? Některé resorty jsou skutečně velmi luxusní. Foto: ESO travel
Kréta jak ji neznáte: Víme, kde jsou nejluxusnější resorty, kam jezdí bohatí

Na Krétu jako na největší řecký ostrov jezdí každý rok i tisíce Čechů. Do hotelů, do apartmánů, do rodinných penzionů. Najdou tam desítky kilometrů pláží, příjemné taverny, kvalitní služby a vnitrozemí, které láká na aktivní túry po horách. Kréta splňuje všechny požadavky na oblíbené místo letních dovolených.

Léto – od dubna do pozdního podzimu

Letní sezona tady začíná de facto už v dubnu – to začne stoupat teplota vzduchu a následně i moře. Krásné počasí tady mnohdy vydrží až do listopadu. „Nejkrásnější je ale Kréta na počátku léta, všude je zeleno, teploty jsou vysoké, ale ještě pořád příjemné, turistů není tolik…,“ říká Čech, který sem rok co rok jezdí.

Výhodou pláží na Krétě je fakt, že vstup do vody bývá u většiny z nich pozvolný, vhodný i pro méně zdatné plavce.

Foto: ESO travel

Kréta rozhodně není žádný drobeček – její rozloha se rovná asi desetině rozlohy Česka. Během jedné dovolené tak člověk nemá šanci poznat všechno. Ideální je půjčit si auto a vydat se za poznáním po vlastní ose.

Největší krétský tahák – Knóssos

Vydává se sem asi každý, kdo na Krétu přijede na dovolenou. Palác Knóssos je největší krétskou památkou. Vznikl v době minojské civilizace a v době největší slávy měl tisíc místností v několika patrech a křídlech. Jeho jiný název zní „Labyrint“, označení, které se později stalo synonymem pro bludiště – aby ne, vyznat se ve spletitých chodbách, které spojovaly jednotlivé části, bylo vskutku náročné.

V posledních letech navíc Kréta (ostatně jako některé další evropské destinace) dokazuje, že je ideálním místem i pro ty, kteří chtějí prožít dovolenou na špičkové úrovni – na takové, na kterou jsou zvyklí z exotičtějších destinací, jako je třeba Dubaj, Thajsko nebo Mauritius. I tady dnes existují resorty ozdobené pěti hvězdičkami a odpovídajícícmi službami, kde týdenní dovolená vyjde jednoho třeba i na padesát až šedesát tisíc korun.

Elounda je pravděpodobně nejlepší adresa na Krétě.

Foto: Shadowgate

Elounda – když chcete luxus

Vlajkovou lodí těchto resortů je bezesporu letovisko Elounda na východním pobřeží. Původně ničím zvláštní městečko na pobřeží zálivu Mirabelo, které se táhne po svazích a útesech vzhůru od průzračné vody, se v posledních letech vypracovalo na nejlepší adresu celé Kréty. Spousta zeleně, klid, romantická atmosféra a hlavně zázemí luxusních hotelů sem láká i státníky, filmové hvězdy, sportovce a zpěváky.

Některé z hotelů stojí vysoko nad pláží – hosty pak dolů mezi slunečníky a lehátka „sváží“ prosklené panoramatické výtahy. Pokud se jim na pláž chce, můžou využít dva velké bazény. Jeden se slanou, druhý se sladkou vodou. Jsou běžný standard, mnoho hotelů má bazény tři i čtyři. Kousek za městečkem pak vzniklo golfové hřiště. Pár kilometrů je do k archeologickým lokalitám v městečku Plaka a asi deset kilometrů dělí Eloundu od dalšího „top“ letoviska – od Agios Nikolaos.

Je libo soukromou vilku s vlastním soukromým bazénem?

Foto: ESO travel

Agios Nikolaos – soukromé zátoky jen pro vyvolené

Agios Nikolaos na severovýchodě Kréty má nálepku kosmopolitního městečka, které žije jak ve dne, tak v noci. Podvečery tady patří posezení v některé z taveren nad sklenkou ledové kávy nebo ostřejšího ouza, po setmění může člověk vyrazit tančit nebo se brouzdat po desítkách obchůdků.

V okolí Agios Nikolaos se pak do pobřeží několikrát zakusuje moře a vytváří menší zátoky. Jenže pozor – některé z nich jsou soukromé, patří místním hotelům, které na nich vybudovaly soukromí a zázemí pro své klienty, a nikdo jiný sem přístup nemá. To jako hotelový host samozřejmě oceníte, jako nezávislý cestovatel už méně.

Vydejte se i mimo pláž a poznejte některá krétská města s jejich architekturou. Heraklion kupříkladu ovlivnila architektura Benátčanů.

Foto: www.tourist-destinations.com

Bydlet je tady možné nejen v klasických hotelových pokojích, ale i v soukromých vilkách, z nichž každá disponuje i vlastním bazénem. Takhle vypadá absolutní soukromí – není divu, že sem ve velkém jezdí i známí lidé.

Za poznáním do Herakleionu

Do hlavního města Iraklionu (velmi častý je i přepis Herakleion) je to asi hodinka jízdy autem a člověk by se sem rozhodně měl vydat. Ať už kvůli nákupu suvenýrů, nebo za architekturou, která je inspirovaná tou benátskou. Není divu, Herakleion byl tři sta let pod nadvládou právě Benátčanů.

Ti, kteří se blíž zajímají o historii na několik hodin mizí ve Velkém archeologickém muzeu. Větší sbírky věnující se minojské civilizaci na světě nejsou. Muzeum je kompletně klimatizované, takže jeho návštěva je i příjemným únikem před spalujícím horkem. To v nedalekém komplexu paláce Knossos horku neuteče nikdo.

Kréta je ostrov tisíce podob. Záleží jen na tom, kam se vydáte. Kréta je rušná i klidná, romantická i kosmopolitní, rájem pro milovníky historie i hor. Říká se, že kdo sem přijede jednou, určitě se vrátí.

Inzertní sdělení: Tipy na exkluzivní zájezdy na Krétu

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdy na Krétu

Resort Golden Star, Analypsis

Nově renonovaný luxusní čtyřhvězdičkový hotel proslul přátelskou, až rodinou atmosférou. Leží přímo na pláži a disponuje bazénem s tobogány, vodním barem nebo tenisovými kurty.

Blue Palace, Elounda

Pětihvězdičkový resort pro ty nejnáročnější klienty. Několik bazénů, restaurací, panoramatický výtah na pláž, perfektní služby, včetně těch lázeňských jako jsou masáže. V blízkosti golfové hřiště.

Daios Cove, Agios Nikolaos

Luxusní resort se rozkládá na svahu s nádherným výhledem na soukromou zátoku, která je k dispozici jen hotelovým hostům. Možno bydlet v luxusních vilách s vlastním bazénem. Vodní bar, několik restaurací.

Přečtěte si dále:

Nedávno jsme psali také o indických pevnostech, gay friendly destinacích nebo nejlepších trecích planety. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

Autor: Lucie Štěrbová & ESO travel

Anketa
Strávili jste už dovolenou na Krétě?
Ne, ještě jsem tam nebyl(a)
36 %
Ano, jednou jsem tam byl(a)
43 %
Ano, a dokonce víckrát
18.1 %
Létám tam každý rok
2.9 %
Celkem hlasovalo 1218 čtenářů.

Nejužší soutěska v Evropě – Samaria

Kréta nenabízí jen unikátní památky minojské civilizace ale i túru skrze nejdelší soutěsku v Evropě. Samaria je dlouhá 13 kilometrů a táhne se pohořím Lefká Óri. V nejužším místě má šířku pouhých 250 centimetrů.

Pokud není uzavřená (to se může stát i v létě po dlouhých deštích, kdy se soutěskou valí voda z hor), vydává se do ní každý den několik stovek turistů. Ač je stezka obklopená kompletním turistickým zázemím včetně toalet, pítek, posezení a občerstvení, nedoporučuje se cestu nikterak podcenit. Jít takovou štreku s puchýři na nohou by nebyl žádný med.

Samaria navíc není jediná soutěska, do které se můžete na Krétě vydat. Krásné scenérie nabízí třeba i soutěska Aradena nebo Údolí mrtvých, které leží jen kousek od Samarie a ve kterém podle legendy leží jeden ze vchodů do podsvětí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Související články

Výběr článků