Hamburk

Mezi impozantními katedrálami a pohádkovými vodními kanály se od 21. listopadu rozprostírá množství svátečně nazdobených stánků, z nichž se linou vůně svařeného vína a opékaných klobás. Návštěvníci Hamburku mají na výběr z množství trhů po celém městě, z nichž každý má svou jedinečnou atmosféru. Například ve čtvrti HafenCity si lidé mohou zabruslit na připraveném kluzišti, na náměstí před radnicí se nad hlavami příchozích třikrát denně vznáší Santa Claus.

Hamburk - vánoční trh před radnicí

Hamburk – vánoční trh před radnicí

FOTO: www.mediaserver.hamburg.de/Roberto Kai Hegeler

Každou adventní sobotu zpestří také vánoční průvody, které projdou třikrát za den městem přes Mönckebergstraße a Jungfernstieg. Procesí Santa Clausů, skřítků, elfů a sobů potěší celou rodinu a navodí nefalšovanou vánoční náladu.

Hamburk - vánoční trh Jungfernstieg

Hamburk – vánoční trh Jungfernstieg

FOTO: www.mediaserver.hamburg.de/C. O. Bruch

Specialitou Hamburku je vánoční trh ve čtvrti St. Pauli, vyhlášené množstvím veřejných domů, kterému vévodí striptýzový stan. Na stancích převažují vánoční dárky nepříliš vhodné pro děti.

Hamburk - vánoční trh Santa Pauli

Hamburk – vánoční trh Santa Pauli

FOTO: www.mediaserver.hamburg.de/Roberto Kai Hegeler

Kdo by hledal něco opravdu originálního, může navštívit Winter Pride, jediný vánoční trh zaměřený na gay a lesbickou komunitu. Mimo prodeje originálního oblečení a šperků zde po Štědrém dni probíhá také výměna těch nejhorších vánočních dárků.

Vánoční Brémy

Vánoční Brémy

FOTO: BTZ/Carolin Hinz

Brémy

Lodě na řece Vezeře se pohádkově lesknou v odrazu všudypřítomných světel z přístavu, která oznamují příchod Vánoc. Zimní vzduch je nasáklý vůní čerstvě upečeného chleba a uzených ryb. Promenáda Schlachte na břehu řeky se před Vánoci úplně promění – řemeslníci, trhovci, kejklíři a pouliční baviči jsou všude kolem a člověk si připadá, jako by se vrátil v čase do středověku, a skoro až čeká příjezd lodí obtěžkaných cenným nákladem.

Brémy - promenáda Schlachte

Brémy – promenáda Schlachte

FOTO: Schlachte Marketing und Service Verband

Také centrum města je ponořeno do vánoční atmosféry s romantickými světly a nazdobenými stánky zasazenými mezi historické budovy.

Vánoční trh v Brémách

Vánoční trh v Brémách

FOTO: BTZ/Jonas Ginter