Oberammergau – lyžování pro celou rodinu

Hlavním lyžařským střediskem regionu Ammergauských Alp je areál Kolben u městečka Oberammergau. Široké modré sjezdovky jsou pro děti a začátečníky jako stvořené. Ani o dostatek sněhu není třeba se obávat – pokud by náhodou příroda nepřála, moderní a ekologická sněžná děla se postarají o sněhovou pokrývku na celé sjezdovce až do údolí.

Lyžařský areál Kolben

Lyžařský areál Kolben

FOTO: Ammergauer Alpen GmbH

Laber – nejprudší freeride v Německu

Zkrátka však nepřijdou ani adrenalinově založení členové rodiny a dobrodruzi. Na svahu Laber si mohou dosyta vyzkoušet freeride. A ne jen tak ledajaký. Laber je nejprudší freeride svah v Německu – hlídaný horskou službou, ale neupravovaný.

Chvíle odpočinku po lyžování u bavorského piva

Chvíle odpočinku po lyžování u bavorského piva

FOTO: Ammergauer Alpen GmbH

Bad Kohlgrub – místo, kam chodí lyžovat místní

Nad lázeňským městečkem Bad Kohlgrub se na kopcích prohánějí především místní. Areál Hörnle je poměrně malý a není proto zanesen v žádném významném lyžařském atlasu. Což je však výhodou, jelikož není tak přelidněný. Kvalita nikterak nezaostává za ostatními, naopak zdejší modrá i červená se vyrovnají těm ve větších areálech. Je tu i dráha pro sáňkaře a trasa pro skialpinisty, do hor se tu dá vyrazit i na sněžnicích.

na sněžnicích v Bad Kohlgrub

Na sněžnicích v Bad Kohlgrub

FOTO: Ammergauer Alpen GmbH/Peter Hutzler

Unterammergau – nejlepší způsob, jak začít lyžovat v Alpách

Čtvrtým lyžařským areálem v oblasti je Steckenberg v Unterammergau. Ten je vyhlášeným místem pro ty, kdo s lyžováním teprve začínají, ale přesto by si rádi vychutnali alpská panoramata. Lyžařská škola je samozřejmostí. Je zde i možnost nočního lyžování, a to každý všední den mezi sedmou a desátou hodinou večerní.

Skipasy
V lyžařských areálech Kolben, Laber, Hörnle a Steckenberg v Ammergauských Alpách lze využít samostatné skipasy, ale také jeden společný do všech čtyřech areálů. Ceny samostatných celodenních skipasů se pohybují mezi 18 a 28 Eury podle věku.

Běžkařské eldorádo

Do Ammergauských Alp se nejezdí jen za sjezdovým lyžováním. Jsou zde totiž také skvělé podmínky pro běžkaře. Dosvědčuje to i lyžařský atlas ADAC, který v této kategorii udělil Ammergauským Alpám čtyři hvězdičky. Nejlepším místem pro běžkaře je údolí Graswangtal. Každoročně se zde koná takzvaný „Závod krále Ludvíka“, jeden z nejpopulárnějších otevřených běžkařských závodů světa. Už díky délce rovných 50 kilometrů ho lze přirovnat k Jizerské padesátce. Jako běžkař na dovolené pochopitelně nemusíte hned zdolávat celou trasu. Stačí se vydat jen na některý z úseků. Je tu ale tak krásně, že se vám sotva bude chtít přestat, dokud prostě nepadnete únavou. Odpočinout si ale můžete i po cestě, podél trasy se nachází spousta útulných chat a zastávek s občerstvením. A pokud jsou k tomu vhodné sněhové podmínky, můžete objet na běžkách třeba celý region. Dobře udržovaná síť běžkařských tras totiž propojuje všech pět měst v kraji.

Pohled na zimní Oberammergau

Pohled na zimní Oberammergau

FOTO: Ammergauer Alpen GmbH/Eberhard Starosczik

Sáňkařské dráhy

V Ammergauských Alpách si přijdou na své i nelyžaři. Ti se mohou těšit hned na několik přírodních sáňkařských drah. Nejlepší je dráha vedoucí od chaty Pürschlinghaus – s délkou 6 kilometrů a převýšením 700 metrů se stala doslova kultovní záležitostí a nemá v Alpách obdoby. Zážitkem je také noční sáňkování na trase, jež začíná u chaty Kolbenalm. Umělé osvětlení tu má i praktickou funkci – pokud přijdete posedět do zdejší útulné hospůdky, snadno se stane, že na cestě zpět do údolí už bude tma. Trojici pak uzavírá již zmiňovaná, zbrusu nová dráha na hoře Hörnle v Bad Kohlgrub.

Vánoční atmosféra v Oberammergau

Vánoční atmosféra v Oberammergau

FOTO: Ammergauer Alpen GmbH/Eberhard Starosczik

Pěšky zamrzlou alpskou krajinou

Po náročném dni na sjezdovce přijde vhod poklidná procházka krajinou. Doporučujeme trasu kolem jezera Soier a upravené pěší stezky do Altenau a Unternoggu. Co ale mnohým zaručeně vezme dech, je trasa z Ettalu, kde se nachází monumentální klášter s pivovarem, do Unterammergau. Vede podél říčky Ammer, jež propůjčila své jméno celému regionu. Tady teprve zažijete tu pravou zimní romantiku. Třešničkou na dortu je pak takzvaná Altherrenweg spojující městečka Oberammergau a Unterammergau. Na této trase se otevírá neopakovatelný pohled na celé údolí říčky Ammer.

Pěšky zasněženou krajinou

Pěšky zasněženou krajinou

FOTO: Ammergauer Alpen GmbH/Eberhard Starosczik

Zpátky do doby krále Ludvíka II.

Na závěr se sluší podotknout, že Ammergauské Alpy učarovaly i samotnému králi Ludvíku II. Bavorskému. Vydejte se na pomyslnou cestu časem, stačí jen nasednout do saní tažených koňmi a vydat se údolím Graswangtal k zámku Linderhof, jednomu ze slavných sídel bavorského krále. Nebo po takzvané Königstrasserl aneb Královské uličce z Altenau do Trauchgau. Jedině tak totiž může být zodpovězena otázka, proč si král Ludvík II. tyto hory tolik oblíbil. Musíte je vidět na vlastní oči.

Dopřejte si jízdu saněmi taženými koňmi údolím říčky Ammer

Dopřejte si jízdu saněmi taženými koňmi údolím říčky Ammer

FOTO: Ammergauer Alpen GmbH