Skoro jako v poušti

O novém rekreačním regionu Lužických jezer jste už možná slyšeli. Pokud dnes Lužickou jezerní krajinu navštívíte, sotva budete věřit, že tu ještě na přelomu tisíciletí krajinu drancovaly těžební stroje. Nyní je tu dvacítka jezer. Jejich hladinu brázdí čluny a plachetnice, na souši zase vyrostly kempy, hotely a především kvalitní cyklostezky. Věděli jste ale, že zábavu a dobrodružství lze zažít i tam, kde se k rekultivaci krajiny teprve schyluje? Místa, která stále připomínají spíše měsíční krajinu, lákají na zážitky, za kterými byste jinak museli urazit podstatně delší cestu. Strmé náspy a hluboké příkopy nebo metr hluboké erozní brázdy připomínají vádí vzdálených pouštních regionů. A přitom opodál nenávratně mizí pod vodní hladinou. Zkrátka ideální místo pro offroad a čtyřkolky.

Na výletě s terénním vozem

Na výletě s terénním vozem

FOTO: Tourismusverband Lausitzer Seenland/Nada Quenzel

V létě oblaka prachu, v zimě bahenní koupel

Pokud se vám dělá mdlo už jen při pohledu na zaprášenou kapotu vozu, na offroadová dobrodružství raději hned zapomeňte. Pokud ale chcete zažít offroad se vším všudy, pak budete v Lužici na správné adrese. A to nejen v létě, kdy obzor zahalí oblaka prachu. Místní firmy specializující se na offroadové zážitky jsou v provozu po celý rok. Na podzim a v zimě tak místo prachu létají vzduchem cákance bahna. Další vlastnosti bahnitého podkladu vzhledem k zážitku z divoké jízdy snad ani netřeba připomínat.

Jízdu na čtyřkolce si může vyzkoušet celá rodina

Jízdu na čtyřkolce si může vyzkoušet celá rodina

FOTO: Quadcenter Klein Parzwitz

Pro méně odvážné je tu minibus

V Lužické jezerní krajině narazíte na vícero firem organizujících podobné zážitkové výlety terénními vozy i na čtyřkolkách. Může se ale stát, že ne každý člen rodiny či výpravy bude myšlenkou offroadového dobrodružství nadšen. Není však nutné věšet hlavu. Pro takové případy se pořádají i několikahodinové okružní jízdy minibusem (uzpůsobeným pro jízdu v terénu, pochopitelně). Během nich se pasažéři mohou lépe soustředit na výklad k historii oblasti a udělat si obrázek o místním životě i dnešním úsilí o revitalizaci krajiny. Nejatraktivnější ze všech možností jsou ale bezpochyby celodenní výlety, a to buď se zapůjčeným terénním vozem, nebo vlastním automobilem. Po úvodním tréninku nezbytných dovedností pro jízdu terénem se pak řidiči mohou vydat až na samé hranice svých sil. Kompromisem mezi oběma variantami jsou rodinné výlety na čtyřkolkách. Klíčové ale je, že pod vedením zkušeného instruktora offroadové dobrodružství v Lužickém revíru zvládne každý, v jakémkoliv ročním období.