Doma v evangelickém kostele

Historie drážďanského sboru Kreuzchor sahá až do 13. století. Domovem se mu stal evangelický kostel Kreuzkirche na náměstí Altmarkt, přímo v srdci historických Drážďan. Je jedním z největších evangelických kostelů v Německu. Sbor čítá 130 členů, tzv. kruciánů. Jedná se výhradně o chlapce ve věku od 9 do 19 let.

Kostel Kreuzkirche se nachází nedaleko místa konání tradičních adventních trhů

Kostel Kreuzkirche se nachází nedaleko místa konání tradičních adventních trhů

FOTO: Andreas Kaster

Od renesance k současné tvorbě

Nejstarší drážďanský sbor má v repertoáru díla stará i nová, od renesance až po současnou hudební tvorbu. Kromě toho, že hudebně doprovází nešpory a bohoslužby, se rovněž hojně účastní hudebních festivalů a vystupuje v různých koutech světa, rozhlasu i televizi. Spolu s legendárním sborem Thomanenchor z Lipska je součástí německého nehmotného kulturního dědictví.

Dalším legendárním německým sborem je lipský Thomanenchor. Spolu s drážďanskými kolegy je součástí nehmotného kulturního dědictví

Dalším legendárním německým sborem je lipský Thomanenchor. Spolu s drážďanskými kolegy je součástí nehmotného kulturního dědictví

FOTO: Leipzig Tourismus und Marketing GmbH/Brzoska

Vystoupení na závěr jubilejního roku

Do Drážďan jsou na závěr jubilejního roku zváni všichni příznivci klasické hudby i ti, kdo by si jen rádi zpestřili návštěvu adventních Drážďan kulturním zážitkem. V neděli 13. listopadu vystoupí Kreuzchor v kostele Kreuzkirche s Requiem Johannese Brahmse. Na první adventní neděli, tedy 26. listopadu, se zajděte podívat do kostela Panny Marie (Frauenkirche) na tradiční adventní koncert televizní stanice ZDF. Navštívíte-li Drážďany 9., 10. či 11. prosince, z kostela Kreuzkirche se zase budou linout tóny Vánočního oratoria Johanna Sebastiana Bacha.

Nejstarší drážďanský sbor si můžete poslechnout i v kostele Panny Marie (Frauenkirche)

Nejstarší drážďanský sbor si můžete poslechnout i v kostele Panny Marie (Frauenkirche)

FOTO: DZT/Irisz Lukacs