Zasloužená pocta

Ačkoli se o díle konstruktérů Wilhelma a Karla Maybachových dozvídáme i v jiných expozicích, jako je například muzeum Mercedes-Benz ve Stuttgartu nebo muzeum výrobny motorů ve Friedrichshafenu, v obou případech se jedná spíše o dílčí zmínky. Samostatné muzeum historie dnešní nejluxusnější značky automobilů dlouhou dobu chybělo. Rodina Hofmannových z bavorského Neumarktu se to rozhodla změnit, a tak se v roce 2009 svět dočkal prvního muzea věnovaného historii rodu a značky Maybach. Tedy přesně 100 let od založení rodinné výrobny motorů ve Friedrichshafenu Wilhelmem Maybachem.

Vstup do muzea

Vstup do muzea

FOTO: Museum für historische Maybach Fahrzeuge GmbH

Desetina všech vozů na světě

Expozici muzea tvoří soukromá sbírka vozů vyrobených v rodinné fabrice Maybachových mezi lety 1920 a 1941. Světlo světa jich spatřilo celkem 1800. Dochovalo se jich 160. Sbírka Hofmanových čítá 18 kusů, tedy více než 10 procent všech dochovaných vozů na světě.

Co vůz to skvost

Co vůz, to skvost

FOTO: Museum für historische Maybach Fahrzeuge GmbH

Příběh značky i majitelů vozů

Není pochyb o tom, co je v muzeu středem pozornosti: minimalistický design budovy dává vyniknout ladným křivkám a blyštícím se kovovým detailům. Co vůz, to rarita. Součástí expozice jsou však i další artefakty z historie značky a díla rodiny Maybachových, ať už jsou to motory a různé výrobní díly, dobové záznamy, nebo třeba příběhy původních majitelů vystavených vozů. Těmi byli, jak jinak, prominenti své doby.

Novodobá limuzína značky Maybach

Novodobá limuzína značky Maybach

FOTO: Museum für historische Maybach Fahrzeuge GmbH

Okolí Neumarktu

Pokud se rozhodnete navštívit muzeum historických vozů značky Maybach, vyplatí se prozkoumat také nejbližší okolí města Neumarkt. Nachází se v části Bavorska jménem Horní Falc (Oberpfalz), nedaleko Norimberku. Daleko není ani historické Řezno. Co však stojí za zmínku, je okolní příroda. Ta vybízí k volnočasovým aktivitám, od pěší turistiky přes cykloturistiku až po golf. Pěší turisté mohou zavítat do pohoří Jura, cyklisté ocení velké množství cyklostezek, jako je například stezka vedoucí podél říčky Altmühl a přírodním parkem Altmühltal. Po ní lze dojet až k Dunaji. Pro golfisty je pak okolí Neumarktu doslova rájem. V okruhu do 15 km se nachází celkem 5 golfových hřišť.

Okolí Neumarktu stojí za to, abyste se na chvíli zastavili a vychutnali zdejší krásy. Na fotografii hradní klášter Kastl v pohoří Jura.

Okolí Neumarktu stojí za to, abyste se na chvíli zastavili a vychutnali zdejší krásy. Na fotografii hradní klášter Kastl v pohoří Jura.

FOTO: DZT/Moritz Kertzscher