1. místo: Svět miniatur v Hamburku

Letošním vítězem se stal kouzelný svět miniatur alias Miniatur Wunderland v severoněmeckém Hamburku. Fanoušci železnice určitě vědí, že právě tady lze vidět největší modelovou železnici na světě. Je tedy opravdovým unikátem. Od roku 2001, kdy vznikl první model středního Německa s pohořím Harz a rychlostní železnicí ICE, se Miniatur Wunderland neustále rozšiřuje. V roce 2011 přibylo letiště se vzlétajícími a přistávajícími modely letadel, posledním velkým rozšířením byl model Itálie o rozloze 190 metrů čtverečních. To je ale jen jedna z mála zastoupených zemí. Návštěvníci se tu tak mohou vydat na cestu kolem světa a obdivovat přitom precizní práci modelářů.

V kouzelném světě miniatur v Hamburku najdete kromě železnice i model letiště s létajícími letadly

V kouzelném světě miniatur v Hamburku najdete kromě železnice i model letiště s létajícími letadly.

FOTO: Miniatur Wunderland

O anketě
Anketu o nejoblíbenějších turistických atrakcích a památkách pořádá Německá turistická centrála od roku 2012 pro zahraniční návštěvníky svých webových stránek www.germany.travel. Na otevřenou otázku může každý uživatel odpovědět uvedením libovolného turistického cíle či památky. Z výsledků je následně sestaven žebříček 100 nejčastějších odpovědí. V období od března do srpna 2016 se hlasování zúčastnilo více než 40 000 návštěvníků stránek z 66 zemí světa. Petra Hedorferová, předsedkyně představenstva DZT, k tomu dodává: „Všech TOP 100 památek a turistických atrakcí patří na našich webových stránkách k nejnavštěvovanějším položkám. To jen potvrzuje relevanci tohoto žebříčku například pro plánování cest zahraničních turistů.“

2. místo: Zámek a historické centrum Heidelbergu

Na druhém místě se umístil Heidelberg s malebným historickým centrem, jemuž dominují ruiny zámku sklánějící se nad hladinou řeky Neckar. V Heidelbergu našel zalíbení už spisovatel Goethe a zdejší univerzita se těší světovému renomé. Podle statistik návštěvnosti patří Heidelberg se svými třemi milióny turistů přijíždějících do města jen na jeden den k nejnavštěvovanějším místům nejen v Německu, ale také v celosvětovém měřítku. Rozhodně to není tak, že by město jinak nemělo co nabídnout. Naopak, delší pobyt se rozhodně vyplatí. Doporučujeme komentovanou prohlídku ruin zámku na břehu Neckaru, která poodhalí jeho 700letou historii. Poté se lze hradní cestou vydat rovnou do historického centra, kde čekají nádherné měšťanské domy a náměstí zdobená kašnami. Srdce každého požitkáře pak zaplesá při návštěvě jedné z mnoha kaváren či hospůdek, kde se scházeli studenti již před staletími.

Heidelberg a jeho největší dominanta

Heidelberg a jeho největší dominanta

FOTO: Walkins Image/Ha Depeng

3. místo: Europa-Park v Rustu

Na třetím místě ankety TOP 100 se umístil loňský vítěz – Europa-Park v Rustu. Pokud jste v tomto největším a nejznámějším zábavním parku ještě nebyli, měli byste tam co nejdříve vyrazit. Jako jeden z mála svého druhu je otevřený i v zimě. Díky kombinaci skvělých pouťových atrakcí, poutavých tematických oblastí, nádherných parků a více než tuctu fantastických show nabitých skvělým programem, ke kterému patří i dětské divadlo, lední revue a varieté, uspokojí toto zábavní zařízení snad veškeré požadavky na zábavu a legraci. V období od konce listopadu do začátku ledna se park promění v pohádkovou zimní zemi s mnoha romantickými atrakcemi, které se hodí k adventní a vánoční náladě a také k Silvestru.

Europa-Park

Europa-Park

FOTO: Europa-Park

Další umístění

V anketě TOP 100 hlasovali návštěvníci stránek a turisté cestující do Německa jak pro slavné stavby, historická místa, přírodní krajiny, sportoviště a zábavní parky, tak i pro tradiční slavnosti a události. Všech 100 nejoblíbenějších německých památek a turistických atrakcí je rovnoměrně rozděleno mezi jednotlivé spolkové země a jsou důkazem toho, nakolik pestrá je nabídka Německa coby turistické země. Na prvních 10 místech se umístily:

1.    Miniatur Wunderland Hamburg
2.    Zámek a historické centrum Heidelbergu
3.    Europa-Park v Rustu
4.    Zámek Neuschwanstein
5.    Historické centrum města Rothenburg ob der Tauber
6.    Bodamské jezero s květinovým ostrovem Mainau a klášterním ostrovem Reichenau (UNESCO)
7.    Rezidenční zámek v Mannheimu
8.    Klášterní kostel v Ulmu
9.    Katedrála v Kolíně nad Rýnem (UNESCO)
10.    Historické centrum Drážďan s kostelem Panny Marie (Frauenkirche) a barokním Zwingerem
Kompletní výsledky najdete na www.germany.travel/top100.