Na kole i bruslích bez silničního provozu

O kvalitě zdejší sítě cyklistických stezek přesvědčí už jen fakt, že vše je nové. Drtivá většina cyklostezek vede mimo silnice a je tedy určena výhradně cyklistům a bruslařům. Stezky jsou asfaltované a dostatečně široké. Nejoblíbenější jsou trasy kolem jednotlivých jezer. Například dvacetikilometrová stezka okolo jezera Bärwalder See se těší velké oblibě stejně jako šestnáctikilometrová trasa kolem Geierswalder See.

Na cyklostezce kolem jezera Bärwalder See

Na cyklostezce kolem jezera Bärwalder See

FOTO: Tourismusverband Lausitzer Seenland/Nada Quenzel

Kdo na to má chuť a kondici, může bez problémů jezdit i od jezera k jezeru. Krajem prochází celkem sedm dálkových a tematických cyklotras. Místo pro načerpání nových sil skýtají mnohá odpočívadla a vyhlídky, na rozcestnících se obvykle najde také nějaké to posezení, třeba s výhledem na zajímavou skulpturu připomínající industriální historii tohoto kraje. K zastávce vybízejí i pohledy na proměňující krajinu. Lužická krajina však již dávno není měsíční, jako tomu bylo ještě před několika lety. Stezky vás zavedou i k čistým písečným plážím, marinám a moderním zdymadlům.

U majáku na břehu jezera Geierswalder See

U majáku na břehu jezera Geierswalder See

FOTO: Tourismusverband Lausitzer Seenland/Nada Quenzel

Seenland-Route: Lužická jezerní magistrála

Desetiletí trvající proměnu Lužické jezerní krajiny lze nejlépe pozorovat cestou po takzvané Lužické jezerní magistrále. Vine se napříč celým regionem od severu k jihu a celou ji lze v pěti etapách zdolat za pět dní. Na celkových 186 kilometrech uvidíte postupně všechna stadia revitalizace krajiny od uzavřených dolů po plně zatopená jezera. Výsledkem stále ještě probíhající rekultivace jsou již na mnoha místech idylické pláže, přístavy s plachetnicemi, vyhlídkové věže, kanály se zdymadly, ale také rekonstruované zámky a muzea. Kdo se tedy jednou vydá na Lužickou jezerní magistrálu, bude moci tvrdit, že poznal Lužickou jezerní krajinu.

Na kola s celou rodinou

Na kola s celou rodinou

FOTO: Tourismusverband Lausitzer Seenland/Nada Quenzel

Dolnolužická důlní stezka

Kdo rád cestuje časem a chtěl by se dozvědět něco více z historie, ten se může vydat Dolnolužickou důlní stezkou. Měří něco kolem 500 kilometrů a poznáte na ní industriální kulturu, zajímavá místa, ale také impozantní důlní díla a techniku v proměňující se krajině. Zvědavci se mohou podívat také na stále probíhající těžbu v jednom z dolů, kde se to hemží obrovitými bagry. Historii regionu a života v důlní oblasti přiblíží také informační tabule a návštěvnická centra.

Na Dolnolužické důlní stezce

Na Dolnolužické důlní stezce

FOTO: Tourismusverband Lausitzer Seenland/Nada Quenzel

Prvotřídní servis pro cykloturisty

Co ale na Lužické jezerní krajině oceníte nejvíce, je prvotřídní servis pro všechny, kdo se rozhodnou Lužickou jezerní krajinu poznávat na kole. Nemusíte si ani vozit vlastní kolo, půjčovny tu najdete téměř na každém rohu. Sortiment je bohatý, kromě klasických jízdních kol všech typů a velikostí tu seženete za příjemné ceny i vozíky za kolo pro děti, elektrokola, handbikes či dvoukola. U půjčoven však služby cyklistům nekončí. Jelikož jsou důležitou cílovou skupinou, přizpůsobili se tomu i poskytovatelé ubytování. Není tak problém strávit v penziónech a hotelích jen jednu noc. Samozřejmostí jsou stojany na kola, uzamykatelné úschovny, ale také vlastní dílny pro drobné opravy s veškerým potřebným nářadím i náhradními díly. A abyste mohli ráno hned vyrazit na cestu, dopřejí vám i vydatnou snídani. Na mnoha místech se také lze setkat se službou přepravy zavazadel z jednoho místa ubytování do druhého.