Blízký region, kde je stále co objevovat

Franky, tak se jmenuje historické území rozprostírající se v povodí řeky Mohanu. Tvoří ho pomyslný trojúhelník sahající od Ašského výběžku na západ k hranicím Bavorska s Hesenskem a Bádenskem-Württemberskem a na jih téměř až k toku Dunaje. Najdeme tu historická města jako Norimberk, Bamberk, Bayreuth, Würzburg či Coburg. Franky však neoplývají jen bohatou historií, ale také přírodním bohatstvím. Ačkoli tedy můžete mít pocit, že region dobře znáte, protože jste jím již několikrát projížděli nebo navštívili jeho města, nenechte se mýlit. Stále je zde co objevovat a zdejší příroda a její plody obzvláště jsou toho důkazem.

Vinicemi je obklopená také pevnost Marienberg sklánějící se nad Würzburgem

Vinicemi je obklopená také pevnost Marienberg sklánějící se nad Würzburgem.

FOTO: Congress-Tourismus-Wirtschaft Würzburg/Andreas Bestle

Vinařská oblast s tradicí

Na kopcích a stráních sklánějících se nad vodami Mohanu i nad samotnými městy se mimořádně daří vinné révě, a to již od 8. století. V té době to byla nejrozsáhlejší vinařská oblast Svaté říše římské na sever od Alp. Bylo by chybou při návštěvě tohoto cípu Bavorska neochutnat takzvané „Frankenwein“. Vína z Franků si v dnešní době získávají stále větší uznání, a to zejména díky důrazu na kvalitu, mladým ambiciózním vinařům a modernímu přístupu.

Vinné révě se ve Francích daří především díky mírnému klimatu a vysokému obsahu minerálů v půdě

Vinné révě se ve Francích daří především díky mírnému klimatu a vysokému obsahu minerálů v půdě.

FOTO: Bayern Tourismus Marketing GmbH

Tradiční Silvaner soupeří s oblíbeným Müller-Thurgau

Ve zvlněné krajině povodí Mohanu se nejlépe daří bílé vinné révě. Tradiční odrůdou je Silvaner, který se zde dle dobových záznamů pěstuje již od roku 1659. Co do procentního zastoupení ho ale mírně předčí Müller-Thurgau. Červené odrůdy rostou zhruba na pětině plochy vinic. Pro zdejší vína je typická zemitost způsobená vysokým obsahem minerálních látek v půdě, doplněná nezaměnitelnou kořenitostí. Vína z Franků jsou velmi suchá, nanejvýš se čtyřmi gramy zbytkového cukru na litr. Velké oblibě se těší vína s přívlastkem Spätlese, čili pozdní sběr.

Typickou odrůdou Franků je Silvaner. Ten se zde pěstuje již od poloviny 17. století.

Typickou odrůdou Franků je Silvaner. Ten se zde pěstuje již od poloviny 17. století.

FOTO: Rothenburg Tourismus Service/A. Böttger

Víno z Franků se pozná podle láhve

Chuť však není to jediné, co činí vína z Franků nezaměnitelná s ostatními. Ve vinotéce je obvykle poznáte na první pohled, a to díky plochým baňatým láhvím, jimž se říká Bocksbeutel. Ta nejlepší vína se potom ukrývají v láhvích z tmavého skla. Ptáte se, proč právě tento tvar? Nejsou za tím estetické důvody, nýbrž snaha ochránit místní vinaře před podvody a falšováním, k nimž docházelo před rokem 1728, kdy byly tyto láhve zavedeny jako znak původu. Na to se lze spolehnout i dnes.

Vína z oblasti Franků vás mohou příjemně překvapit. Poznáte je navíc na první pohled podle typického tvaru láhví, jimž se říká Bocksbeutel

Vína z oblasti Franků vás mohou příjemně překvapit. Poznáte je navíc na první pohled podle typického tvaru láhví, jimž se říká Bocksbeutel.

FOTO: Bayern Tourismus Marketing GmbH

Co je dobré vědět před ochutnávkou a nákupem

Než se rozhodnete pořídit si některá vína domů, měli byste se seznámit se zdejším systémem značení kvality. Existují tři kategorie, z nichž každá představuje trochu jiné chutě. Například od kategorie „Neues Franken“ můžete čekat spíše lehčí vína s ovocnými tóny. Mezi víny z kategorie „Klassisches Franken“ se najdou spíše výraznější, vhodná k různým druhům pokrmů. Na špičce pomyslné pyramidy je pak kategorie „Das große Franken“ se suchými a zemitými víny té nejvyšší kvality.

Moderní přístup místních vinařů se projevuje i v podobě sklepů.

Moderní přístup místních vinařů se projevuje i v podobě sklepů.

FOTO: Deutsches Weininstitut

Prostor pro moderní architekturu

Vinaři mají ve Francích ke svému řemeslu velmi moderní přístup, což se projevuje už na první pohled. Mnoha vinicím zde totiž dominují architektonicky zajímavé stavby včetně moderně řešených sklepů. I to je jeden ze způsobů, jak nalákat kolemjdoucí na skvělá vína ukrytá uvnitř. To se týká i mnoha vinoték, jimž dominuje luxusní minimalistický design.

Někteří vinaři vsadili na moderní architekturu. Toto je například vstup do sklepů vinařství Brennfleck v městečku Sulzfeld am Main.

Někteří vinaři vsadili na moderní architekturu. Toto je například vstup do sklepů vinařství Brennfleck v městečku Sulzfeld am Main.

FOTO: Deutsches Weininstitut

Na dvou kolech mezi vinicemi

Na co se ještě můžete ve Francích těšit? Samozřejmě na vinařskou cykloturistiku. Pro tu jsou zde ty nejlepší předpoklady. Potvrzují to i prémiové cyklostezky oceněné Německým klubem cykloturistiky (ADFC), hustá síť půjčoven a dobíjecích stanic pro elektrokola i více než 400 poskytovatelů ubytování typu Bett & Bike s veškerými myslitelnými službami pro cyklisty. Z nabídky si jistě vybere každý, ať už rekreační cyklista, který dává přednost údolním rovinatým stezkám podél řek, nebo zdatnější jedinci vyhledávající adrenalin v lesích a kopcích.

Tip – veškeré informace vždy po ruce
Pokud byste rádi vyrazili do bavorských Franků za vínem, určitě se vám bude hodit bezplatná mobilní aplikace FrankenWEIN (Android a iOS). Zde najdete seznam všech vinařů, vinoték i tipy na ubytování a cyklistické trasy. Výhodou je i to, že veškeré mapy turistických tras i center měst jsou v aplikaci dostupné i v režimu offline.