Největší člověkem stvořená vodní krajina Evropy hned za humny

Pokud jste ještě neslyšeli o Lužické jezerní krajině, je nejvyšší čas to nyní napravit. Tam, kde se ještě donedávna na pomezí mezi Saskem a Braniborskem do země zarývala rypadla v honbě za hnědým uhlím, již nyní existuje zcela nový vodní svět. Zaplavováním někdejších těžebních jam tu vzniká největší člověkem vytvořená jezerní krajina Evropy. Dobrou zprávou pro nás Čechy je to, že od hranic se do Lužice dostaneme autem za něco málo přes hodinku cesty.

V Lužické jezerní krajině si mnozí mohou připadat jako u moře

V Lužické jezerní krajině si mnozí mohou připadat jako u moře

FOTO: ZV LSB

Prázdninový region láká i po sezóně

Od dob, kdy se v Lužici začala měsíční krajina měnit v zalesněnou oázu s dvacítkou jezer, již na březích vznikla kvalitní turistická infrastruktura od přístavišť s půjčovnami lodí přes cyklostezky až po hotely a rozlehlé prázdninové areály. Jedním z nich je i rodinný park v Großkoschenu u Senftenberského jezera. K dispozici je tu na 200 chatek, a aby toho nebylo málo, ubytovat se lze i ve zdejším pětihvězdičkovém kempu. O hosty, zejména pak ty malé, je tu postaráno i mimo hlavní sezónu, od Velikonoc až do konce října. Letošní teplé babí léto slibuje koupání i v těchto dnech. Pro všechny případy se ale děti i dospělí mohou těšit na řadu dalších aktivit.

Pohoda v kempu

Pohoda v kempu

FOTO: Nada Quenzel

Veškerý komfort pro rodiny s dětmi

Kromě volnočasového programu pro nejmenší, ať už to jsou animační programy nebo možnost zdolat lezeckou stěnu, zaručuje rodinám s dětmi veškerý komfort několik praktických vychytávek. Těmi jsou třeba bezbariérové přístupy na pláž, které potěší maminky s kočárky, nebo dětské sprchy a umývárny v kempu, kde si děti nemusejí stoupat na špičky.

O děti se postará tým zkušených animátorů

O děti se postará tým zkušených animátorů

FOTO: ZV LSB

Výlety na kole

Na sklonku léta jsou podmínky akorát stvořené pro objevování nových míst na kole. Pokud si do Lužické jezerní krajiny nepřivezete vlastní kola, nevadí. Půjčovny jsou tu na každém rohu a velké rekreační areály jako ten u Senftenberského jezera mají obvykle půjčovnu vlastní. Podél stovek kilometrů cyklostezek s kvalitním asfaltem se cyklisté mohou těšit na spoustu vyhlídek a míst vyzývajících k odpočinku, stejně tak jako na téměř přímořskou atmosféru zdejších přístavišť.

Poměřte síly v minigolfu

Poměřte síly v minigolfu

FOTO: Steffen Rasche