Romanticky drsný jihozápad

Švábská Alba je typické drsné středohoří, tvořící asi 200 km dlouhý pás podél horního toku Dunaje na jihozápadě Německa, ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko. Zdejší majestátně vyhlížející vápencové skály, zčásti více erozí poznamenané triasové a z části mladší jurské, střídají romantické hrady a zámky čnící z hustých lesů či zrcadlících se na hladině Dunaje. Na západním konci Švábské Alby se pak otevírá pohled na Bodamské jezero a vrcholky Alp, vyzývající k dalšímu objevování.

Pískovcové skály Švábské Alby lákají ke zdolávání

Pískovcové skály Švábské Alby lákají ke zdolávání

FOTO: Schwäbische Alb Tourismusverband

Biosférická rezervace UNESCO

Část pohoří Švábské Alby je biosférickou rezervací UNESCO, a to díky fascinující přírodě i geologickým zvláštnostem. Švábská Alba je totiž významným nalezištěm jurských zkamenělin. Za krásami zdejší přírody se můžete vydat pěšky i na kole. Po cestě si nelze nevšimnout ani kulturních památek v podobě zaniklých sídel či dochovaných hradů a klášterů. Vodáci se mohou vydat na objevnou cestu například po řece Große Lauter, ústící do Dunaje.

Biosférickou rezervaci Švábská Alba můžete poznávat i na kole

Biosférickou rezervaci Švábská Alba můžete poznávat i na kole

FOTO: Biosphärengebiet Schwäbische Alb

Přírodní park Horní Dunaj

Ve Švábské Albě najdeme také přírodní park Horní Dunaj, krajinu oplývající hned několika druhy biotopů, z nichž některé jsou zcela výjimečné. Proto musí návštěvníci dbát na zákaz pohybu mimo vyznačené stezky. Nemusí se ale bát, že by zůstali ochuzeni. Všechny vyznačené turistické, cyklistické a lezecké stezky i sjízdné úseky řeky slibují jedinečné zážitky. I v této části hor narazíte na mnoho geologických i kulturních pokladů. Z dob Keltů se zde například dochovalo množství mohyl, minout byste také neměli celoevropsky významné keltské hradiště Heuneburg.

Horní tok Dunaje

Horní tok Dunaje

FOTO: DZT/Jochen Keute

Tip: Trek po vrcholech oblasti Horního Dunaje
Jedna z oblíbených pěších turistických tras přírodním parkem Horního Dunaje začíná na vyhlídkové věži nejvyšší hory Švábské Alby – Lembergu (1015 m). Cestou lze navštívit středověká městečka, jako je Mühlheim, nebo krápníkovou jeskyni Kolbinger Höhle, či obdivovat kaňon se stěnami vysokými až 150 m. Nejzajímavější je místo, kde se Dunaj „propadá“ do země. Jde o geologickou zvláštnost, kdy vody Dunaje na různých místech prosakují do krasových jeskyní a u města Aach vyvěrají jako stejnojmenná řeka ústící do Rýna. Atraktivní je však i závěrečný výhled na klášter Beuron.
Start: Lemberg
Cíl: Beuron
Délka trasy: 57 km
Počet etap: 4
Stoupání: 3200 m, klesání: 3500 m
Cesty: 38 % přírodní, 13 % asfaltované, 49 % ostatní (např. polní cesty)

 

Benediktýnský klášter Beuron

Benediktýnský klášter Beuron

FOTO: DZT/Jürgen Pollak

Nejkrásnější turistická stezka Německa vede pod vodopády

Turistickou perlou Švábské Alby je stezka vedoucí k vodopádům nedaleko lázeňského městečka Bad Urach. Čtenáři předního německého časopisu o pěší turistice „Wandermagazin“ zvolili letošní nejkrásnější stezkou Německa pro jednodenní túry právě „Wasserfallsteig“. Lze s jistotou tvrdit, že až budete procházet po úzkých cestičkách pod dvěma vodopády, pochopíte. Na této desetikilometrové trase uvidíte a zažijete to nejlepší, co Švábská Alba nabízí.

Vodopád nedaleko Bad Urach

Vodopád nedaleko Bad Urachu

FOTO: Schwäbische Alb Tourismusverband

Cyklistický region

Švábská Alba je díky nízkým kopcům a údolním stezkám oblíbeným regionem pro vyznavače cykloturistiky. Nejznámější je „Große Albrunde“, okruh kolem celého pohoří o délce 590 km, z čehož 450 km vede po cyklostezkách podél řek. Vydat se lze také na stezku údolími Švábské Alby „Albtäler-Radtour“, která má tu výhodu, že si zde kromě rekreantů dobře zajezdí také závodní cyklisté. Prochází tudy i stezka podél řeky Neckar, která se u Mannheimu vlévá do Rýna. Tu díky rovinatému terénu zvládnou i méně zdatní cyklisté a děti. Podobně je na tom i 332 km dlouhá stezka „Kocher-Jagst-Radweg“, bohatá na hrady a zámky.

Zámek Sigmaringen

Zámek Sigmaringen

FOTO: DZT/Jochen Keute

Kraj, který vám zachutná

A na závěr malé gastronomické okénko. Vždyť co by to bylo za turistiku bez pořádného občerstvení? Mlsné jazýčky určitě potěší perla místní cukrařiny: dort s názvem „Donauwelle“, čili Dunajská vlna. K obědu si rozhodně musíte dát vařené taštičky „Maultaschen“ či švábskou variaci špeclí. Ty se tu podávají buď samostatně, nebo jako příloha k pečeni s cibulkou. Klasikou je také čočka s párkem a špeclemi navrch.

Tübingen na řece Neckar

Tübingen na řece Neckar

FOTO: DZT/Ralf Brunner