Víno s dobrou pověstí

Na soutoku řek Mosela, Sára a Ruwer se rozkládá vinařská oblast pyšnící se vysokou mezinárodní prestiží. Specializuje se právě na produkci ryzlinku, jemuž se na místních břidlicových, dramaticky vyhlížejících svazích náramně daří. Moselské víno je lehké a svěží s vyšším obsahem kyselin, typický je také jeho minerální charakter. Moselský region se těší dobré pověsti doma i v zahraničí a místní vína patří ke špičkám německé produkce.

Víte, že…
Moselská vinařská oblast leží nedaleko 51. stupně zeměpisné šířky, který je nejsevernější klimatickou hranicí pro pěstování vinné révy. Země se pyšní oslnivou a úspěšnou historií vinařství a je nazývána „královstvím ryzlinku rýnského“. Tomu se v chladnějším prostředí velice daří, a to především na jihozápadě Německa, který je vinařskými oblastmi protkaný. Význam místních slunečných svahů dokázali ocenit již Římané a byli to právě oni, kdo tu začal vinnou révu pěstovat.

 

Vinice v údolí Mosely

Vinice v údolí Mosely

FOTO: Rheinland-Pfalz Tourismus GmbH/Dominik Ketz

Čím jsou ryzlinky z Moselského údolí jedinečné

Ryzlink se řadí mezi odrůdy, které svou chutí věrně reflektují půdu, na které jsou pěstovány. Díky prodloužené době zrání a místnímu břidličnému podloží je zdejší ryzlink rýnský téměř nesrovnatelný s ostatními ryzlinky. Podobného názoru je také Tom Stevenson, autor Sothebyho Encyklopedie vín, který tvrdí, že žádné jiné víno nesnoubí v jediném doušku takovou jemnost, intenzivní chuť a pronikavou kyselinku jako pravý rýnský ryzlink.

Rýnský ryzlink
První zmínky o ryzlinku pocházejí z roku 1435, kdy hrabě z Katzenelnbogenu zakoupil od místního vinaře šest sudů vína vyrobeného z odrůdy Riesslingen. Ta se o více než sto let později, v roce 1552, objevuje v latinském herbáři Hieronyma Bocka pod názvem Riesling. Dnes se ryzlink nejčastěji popíjí brzy po jeho sklizni. Mladý ryzlink je lehce ovocný a aromatický, chutí připomíná jablka, grapefruity, broskve, med a květ růže. Díky vyššímu obsahu kyselin je navíc velmi osvěžující.

 

Vinice se v Moselském údolí nacházejí na strmých kopcích

Vinice se v Moselském údolí nacházejí na strmých kopcích

FOTO: Rheinland-Pfalz Tourismus GmbH/Dominik Ketz

Slavnosti vína

Podzim je pro návštěvu vinařských oblastí nejlepším obdobím, a to z jednoho prostého důvodu. Každé vinařské městečko pořádá své vlastní tradiční slavnosti spojené s trhem, procesími a ohňostroji, které jsou skvělou příležitostí se obveselit sklenkou vína, ochutnat místní speciality, pohovořit s vinaři a samozřejmě zakoupit nějakou tu lahvinku domů na památku.

Vinné révě se v tomto kraji daří odnepaměti

Vinné révě se v tomto kraji daří odnepaměti

FOTO: Mosellandtouristik GmbH

Světový prim mezi festivaly vína drží Wurstmarkt, konající se každoročně v Dürkheimu. Festival s téměř 600letou tradicí nabízí více než 150 druhů vín z 50 oblastí – od jemného ryzlinku po nejvybranější ledová vína.

Moselské údolí

Moselské údolí

FOTO: Mosellandtouristik GmbH

Milovníci červeného vína by se měli vydat do údolí říčky Áry, „divoké dcery Rýna“, která je proslulá výrobou tmavého moku. Tento víkend se tu bude slavit v malebném městečku Ahrweiler, zatímco poslední víkend v září bude patřit vínu v městečku Dernau. Ani zbývající víkendy ale nezůstanou zkrátka, víno má v údolí Áry své místo po celý měsíc.

Idylka vinohradu

Idylka vinohradu

FOTO: Deutsches Weininstitut

Za návštěvu stojí také rozsáhlé vinařské sklepy v Mayschossu, kde probíhají vinařské slavnosti zase během všech říjnových víkendů. Ideální je spojit návštěvu i s prohlídkou místních rozsáhlých sklepů, které patří nejstaršímu vinařskému družstvu v Německu.

Navštivte také vinné sklepy

Navštivte také vinné sklepy

FOTO: www.photone.fotograf.de

Historie a víno v jednom

Oblast Mosely neoplývá jen vinicemi, ale nabízí i řadu krásných turistických zážitků. Jejich kombinace s posezením ve vinotéce na závěr dne tak výlet do oblasti Mosely dovede k naprosto dokonalému zážitku. V překrásném, UNESCO památkami protkaném Trevíru by neměli návštěvníci minout vinotéku Weinsinnig nebo vinotéku Oechsle. Skvostná vína i rozlehlé podzemní sklepy nabízí městečko Bernkastel-Kues, za zastávku stojí Cochem s krásným hradem strážícím Moselu a na seznamu toho, co „se musí“, samozřejmě nechybí ani Koblenc ležící na soutoku Mosely a Rýna.