Nejrychlejší závod světa

Při závodu Red Bull Air Race jde především o rychlost, preciznost a neúprosný boj s časem. V rychlosti přesahující místy 400 kilometrů v hodině kličkuje čtrnáctka nejlepších pilotů světa s letadly o rozpětí okolo osmi metrů mezi pětadvacetimetrovými pylony, jejichž rozestup je pouhých 10 až 14 metrů. Cílem je prolétnout určenou trasu co nejrychleji a samozřejmě bezchybně. Délka trasy je zhruba šest kilometrů a piloti musí počítat s řadou nástrah.

Mezi pylony

Mezi pylony

FOTO: Red Bull Content Pool

Vedoucí pilot na domácí půdě

Na Lausitzringu se již závodní seriál dostane do fáze, kdy se začne rozhodovat o letošním mistru světa. Nejlépe je na tom zatím domácí Matthias Dolderer, jenž na domácí závod dorazí coby lídr průběžného pořadí. Rakušan Hannes Arch, který na Lausitzringu zvítězil před šesti lety, na něj ztrácí 18,25 bodu, což znamená, že by svého německého kolegu během jednoho závodu z prvního místa nesesadil ani ziskem 15 bodů za vítězství.

Němec Matthias Dolderer vstoupí do domácího závodu v pozici lídra

Němec Matthias Dolderer vstoupí do domácího závodu v pozici lídra.

FOTO: Red Bull Content Pool

I tak se ale Dolderer bude chtít před domácím publikem předvést v nejlepším světle. „Jsem šťastný, že se bude opět závodit v Německu. Na závod na Lausitzringu v roce 2010 mám skvělé vzpomínky. Byl to vůbec první závod na stadiónu. Atmosféra byla skvělá. Jsem rád, že budou mít němečtí fanoušci opět možnost něco takového zažít doma. Pro fanouškovskou základnu i německý sport je to skvělá věc,“ pochvaloval si německý pilot možnost závodit na domácí půdě.

V cíli

V cíli

FOTO: Red Bull Content Pool

Skvělá možnost podpořit české piloty

Z návratu Red Bull Air Race na německý Lausitzring se mohou radovat i čeští fanoušci. Zejména pak ti ze západní a severní části republiky, pro něž je německá zastávka oproti Budapešti nebo rakouskému Spielbergu doslova za humny – od hraničního přechodu na D8 je to k oválu jen něco málo přes hodinku cesty. V hojnou účast českých fanoušků jistě doufají i oba čeští piloti Martin Šonka a Petr Kopfstein. Tak nezbývá než držet palce a těšit se na skvělou podívanou.

Martin Šonka s býky na křídlech

Martin Šonka s býky na křídlech

FOTO: Red Bull Content Pool