1) Rozmanitost

Altmühltal je jedním z největších přírodních parků v Německu. Je místem jedinečně zachovalé přírody i bohaté kulturní historie, o niž se postarali Keltové i Římané, následovaní Alemany, Bavory a Franky. Tu narazíte na opravený keltský dům, tam zase na strážní věž římského opevnění či lázně, o kousek dál uvidíte středověký hrad či barokní klášter. Ale zpět k přírodě. Ta vzešla z pozůstatků jurského moře, díky čemuž jí nezaměnitelný ráz dodávají vápencové skály roztodivných tvarů podél mírně se klikatící říčky Altmühl a meandrů Dunaje. Skály střídají jalovcová vřesoviště a prosluněné louky vybízející k dlouhým výletům na kole. K nejkrásnějším místům pak patří dunajská soutěska mezi Kelheimem a klášterem Weltenburg, kde se mimochodem nachází nejstarší klášterní pivovar světa.

Klášter Weltenburg

Klášter Weltenburg

FOTO: DZT/photodesign Thomas Rathay

Věděli jste, že…
Altmühltal je nalezištěm hned deseti exemplářů praptáka Archaeopteryxe, který žil před 140 milióny lety v době velkých dinosaurů. Po jeho stopách se můžete vydat v několika místních muzeích, nebo se rovnou sami pokusit najít nějakou zkamenělinu. V Altmühltalu je totiž několik kamenolomů otevřených všem amatérským sběratelům. Najdete je na hoře Blumenberg v Eichstättu, v Mömsheimu, Solnhofenu a Altmannstein/Schamhauptenu.

 

Dominantami přírodního parku Altmühltal jsou vápencové skály a voda

Dominantami přírodního parku Altmühltal jsou vápencové skály

FOTO: Bayern Tourismus Marketing GmbH

 2) Cykloturistika pro náročné i pohodáře

Altmühltal je bezesporu rájem cykloturistiky. Celková délka vyznačených cyklotras čítá úctyhodných 800 kilometrů a vyrazit se sem dá prakticky v každém ročním období. Nejznámější je 166 km dlouhá „Altmühltal-Radweg“ z Günzenhausenu do Kelheimu na Dunaji, nad nímž se tyčí známý pomník Befreiungshalle (Síň osvobození) postavený bavorským králem Ludvíkem I. Mezi německými cyklostezkami je považována za pohodovou klasiku. V Altmühltalu se ale rozhodně vyplatí odbočit z hlavní trasy do vedlejších údolí, kde číhají skrytá přírodní zákoutí a malebné vesničky. Koho roviny spíše nudí, ten jistě ocení možnost opřít se do pedálů při výjezdu na některou z náhorních plošin pohoří Jura.

Altmühltal je rájem cykloturistiky

Altmühltal je rájem cykloturistiky

FOTO: Landkreis Neumarkt i.d.OPf./Reinhard Mederer

Tip: Z Altmühltalu na cyklostezku podél Dunaje
Z cyklostezky podél řeky Altmühl se idylickou trasou údolím Urdonautal dostanete až na dálkovou cyklostezku podél Dunaje s názvem „Deutsche Donau“.

 

Pohled na kanál Mohan-Dunaj a nejdelší dřevěný most v Evropě

Pohled na kanál Mohan-Dunaj a nejdelší dřevěný most v Evropě

FOTO: DZT/photodesign Thomas Rathay

3) Pěší objevování a výzvy pro horolezce

Přírodní park Altmühltal je také rájem pěší turistiky. Najdeme tady jak místní okružní trasy, tak i dálkové stezky pro několikadenní pochody. Panoramatická trasa „Altmühltal-Panoramaweg“ o délce 200 kilometrů byla v roce 2012 vyhlášena pěší turistickou trasou roku. Je rozdělena do 10 etap, na nichž čeká celkem 12 300 výškových metrů a samozřejmě to nejlepší z toho, co má zdejší krajina nabídnout. Při pohledu na kolmé vápencové stěny majestátně čnící k nebi, s mnoha převisy a puklinami pak zaplesá srdce nejednoho horolezce.

Tatzelwurm - tak se jmenuje nejdelší dřevěný most v Evropě

Tatzelwurm - tak se jmenuje nejdelší dřevěný most v Evropě

FOTO: DZT/photodesign Thomas Rathay

Tipy pro horolezce
Obtížnosti: III až X
Nejznámější skalní útvary: „Zwölf Apostel“ (Dvanáct apoštolů) a učebnicové lezecké skály „Burgsteinfelsen“ s více než 30 cestami
Lezecká oblast Konstein/Aicha: skála Dohlenfels vysoká 35 metrů, celkem 59 lezeckých cest a 25 m vysoká „Turm Madonna“ (Madonina věž) s 16 lezeckými cestami
Další lezecké oblasti: Dollnstein, Prunn/Essing
Pro děti a začátečníky: skalní útvar zvaný „Asterix & Obelix“
Ubytování: V přírodním parku se nachází mnoho ubytovacích hostinců, kde jsou turisté i pocestní srdečně vítáni. Těšit se můžete na typickou bavorskou pohostinnost.

 

Befreiungshalle u Kelheimu

Befreiungshalle u Kelheimu

FOTO: DZT/photodesign Mark Wohlrab

4) Ideální místo pro vodáky začátečníky

Říčka Altmühl je nejpomalejším bavorským vodním tokem. To z ní činí ideální „putovní řeku“ pro pohodovou vodáckou dovolenou, kterou zvládnou i děti nebo jedinci, kteří s vodáctvím dosud nemají žádné zkušenosti. Plavit se dá na 118 kilometrech z Günzenhausenu až do městečka Töging. Odvážlivci se mohou vydat i na kanál Mohan-Dunaj a plout dalších 34 kilometrů až do Kelheimu. Tady už jsou ale zkušenosti s ovládáním lodi v silnějším proudu nutností.

Městečko Berching

Městečko Berching

FOTO: Landkreis Neumarkt i.d.OPf./Reinhard Mederer

5) Historie

Zkrátka v Altmühltalu nepřijdou ani milovníci historie. Ta je tu totiž téměř na každém kroku. Území se nacházelo na dávné hranici Římské říše vymezené hraničním valem známým jako Limes Romanus. Jeho pozůstatky jsou dnes chráněnou památkou UNESCO. Nálezy z dob Římanů je možné obdivovat v muzeu Římanů a Bavorů ve Weißenburgu, v jehož expozici najdeme 120 unikátních exponátů. Za návštěvu stojí také skanzeny v Echendorfu a Hofstettenu, kde jsou k vidění zrekonstruovaná obydlí Keltů. Ze středověku a novověku se dochovaly také mnohé rytířské hrady, zámky či kláštery.

Rytířský hrad Prunn tyčící se nad řekou

Rytířský hrad Prunn tyčící se nad řekou

FOTO: DZT/photodesign Thomas Rathay

Tipy na výlety
Středověká městečka Beilngries, Berching, Greding a Wemding
Rytířský hrad Prunn
Památník Befreiungshalle u Kelheimu
Barokní rezidence v Eichstättu
Renesanční zámek v Neuburgu