„Zelené Benátky“ kousek od Berlína

Spreewald, často přezdívaný „zelené Benátky“, láká turisty k objevování už od dob, kdy sem ke konci 19. století byla z Berlína přivedena železnice. Je také domovinou vyhlášených nakládaných okurek, o nichž jste jistě slyšeli minimálně ve filmu Good Bye Lenin! Zdejší krajina je protkána nespočtem kanálů, které se tu proplétají mezi lesy, loukami a osadami domků s doškovými střechami. Už tak kouzelné místo v létě navíc láká na „noci světel“, během nichž se za jinak temné noci zdejší romantická stavení a dřevěné můstky stanou zároveň pódiem i kulisami světelných show. A hlediště? To se nenachází nikde jinde než na palubách dřevěných loděk, typických pro tento kraj.

Vydejte se na plavbu nočním Spreewaldem, nebudete litovat.

Vydejte se na plavbu nočním Spreewaldem, nebudete litovat.

FOTO: Peter Becker

Tmu rozeženou záplavy světel

Během noční plavby na vás dýchne přímo mystická atmosféra. Představte si vlahou letní noc, kdy všude kolem vládne ticho. Plujete tmavým lesem, tu a tam minete potemnělou pastvinu a dřevěná loďka jako by splývala s vodní hladinou. A tu se najednou ze tmy vynoří první osvětlené siluety. Nejprve strom, za chvíli most a pak se nad vámi najednou sklánějí doškové chalupy a usedlosti podél břehů. Opodál stojí skupinka umělců vytvářejících světelné obrazce.

Na březích bude možné potkat nejrůznější umělce

Na březích bude možné potkat nejrůznější umělce

FOTO: Peter Becker

Ideální program na večer

Na noční plavbu Spreewaldem se návštěvníci vydávají pravidelně každé léto již několik let. Začíná se vždy po desáté večerní, kdy už je zaručeně tma. Celá plavba trvá asi 100 minut. Ještě před ní se mohou zájemci naladit na tu správnou večerní vlnu díky doprovodnému programu, který slibuje živou hudbu a další vystoupení. Poté už je čas vydat se do vodního labyrintu. Kdo se bojí tmy, nemusí dlouho. Jindy temný Spreewald se během nocí světel místy opravdu rozzáří všemi barvami. Cestou se na březích předvedou umělci a akrobaté, atmosféru bude dotvářet sférická hudba.

Každý rok přiláká tato událost stále více a více návštěvníků

Každý rok přiláká tato událost stále více a více návštěvníků

FOTO: Peter Becker

Bez vstřícnosti místních by to nešlo

Steffen Franke, předseda představenstva společnosti provozující plavby loďkami z velkého přístaviště v Lübbenau, vzpomíná na začátky iniciativy pořádání nocí světel: „První noc světel se konala v roce 2005. V té době ve Spreewaldu vznikala spousta nových atrakcí a událostí, ale téma světla tu ještě nebylo.“ Během následujících let se akce začala rychle rozrůstat a lákat rok od roku více a více návštěvníků, z čehož má pan Franke velkou radost. „To všechno by ale nebylo možné bez pomoci obyvatel Spreewaldu, kteří nám dávají k dispozici svoje vlastní připojení do elektrické sítě,“ vysvětluje pan Franke. Osvětlit a zapojit do scény mnohdy poměrně odlehlá místa totiž není vůbec jednoduché. Nejdelší úsek, který musejí organizátoři propojit kabelem, měří asi 200 metrů. Soudě podle neustále stoupající návštěvnosti se jim ale veškeré úsilí vyplatí.

Program přístaviště v Lübbenau na 11. až 13. srpna
Čtvrtek 11.8.
Ve 22.00 nástup do lodí (může se zdržet podle příchodu tmy, délka plavby 100 minut). Cena v předprodeji 20 eur.
Doprovodný program: Od 20.00 koncert skupiny Manuel von Eden Trio ve stylu zábavy z 20. let a další.
Pátek 12.8.
Ve 22.00 nástup do lodí (může se zdržet podle příchodu tmy, délka plavby 100 minut). Cena v předprodeji 22 eur.
Doprovodný program: Od 20.00 koncert Aja-Brasil-Band a Karibik-DJ v rytmu brazilských a latinskoamerických tanců.
Sobota 13.8.
Ve 22.00 nástup do lodí (může se zdržet podle příchodu tmy, délka plavby 100 minut). Cena v předprodeji 22 eur.
Doprovodný program: Od 20.00 koncert skupiny Die Damenkapelle v rytmu swingu a hitů období od 20. do 50. let minulého století.