Výběr lezeckých tras

Pokud byste chtěli spočítat všechny lezecké trasy v Saském Švýcarsku, strávili byste nad mapami pěkně dlouhou dobu. Celkem jich je asi 21 tisíc. Tu svou si tedy jistě najde každý, navíc pravděpodobnost, že byste na jedné skále potkali dalšího horolezce, se tímto číslem značně snižuje. Kdo nemá tolik zkušeností nebo by se rád v lezení zdokonalil, může se poohlédnout po nabídkách některé z místních lezeckých škol.

Saské Švýcarsko je rájem horolezců

Saské Švýcarsko je rájem horolezců.

FOTO: Tourismusverband Sächsische Schweiz e.V.

Pravidla lezení

Podle místních pravidel se na skalách nesmí používat nic, co by mohlo poškodit měkký kámen. Je tedy nutné se spolehnout na vlastní zručnost a sílu, což může ovšem pro leckoho být spíše další důvod, proč se vydat lézt právě sem. Jelikož je oblast národním parkem, velmi se tu dbá na to, aby zdejší přírodní krásy nedošly k úhoně.

Vzhůru do skal

Vzhůru do skal.

FOTO: DZT/Foto-Design Ernst Wrba

Jeden z nejpozoruhodnějších turistických regionů

Saské Švýcarsko je jediným ryze skalním národním parkem v Německu a jedním z nejpozoruhodnějších turistických regionů Evropy. Jedinečný je ovšem nejen pro horolezce, ale také pro turisty všech kategorií. Každý ho může objevovat svým tempem, například na takzvané „malířské stezce“ (Malerweg), která se vine členitým terénem a nabízí úchvatné výhledy do okolní krajiny. Její celková délka je 112 kilometrů a je jen na vás, který z jejích úseků si vyberete. Přímo kolem národního parku vede také cyklostezka podél Labe (Elberadweg). Na kole je však možné se vydat i do některých částí samotného parku, kde jsou stezky sjízdné pro cyklisty i vozíčkáře.

Masiv Schrammstein

Masiv Schrammstein.

FOTO: Tourismusverband Sächsische Schweiz e.V./Frank Exß

Co byste neměli vynechat

Jedním z nejnavštěvovanějších a nejfotografovanějších míst v celém Saském Švýcarsku je skalní most Bastei nedaleko lázeňského městečka Rathen, odkud se sem dostanete po modré turistické trase. Samotný most se tyčí nad pravým břehem Labe ve výšce 194 metrů.

Snad nejznámnější obrázek ze Saského Švýcarska- skalní most Bastei

Snad nejznámnější obrázek ze Saského Švýcarska – skalní most Bastei.

FOTO: Dresden Marketing GmbH

Oblíbeným cílem výletů je také pevnost Königstein, jedna z největších skalních pevností svého druhu v Evropě nacházející se na stejnojmenné stolové hoře. Nejstarší dochovaná část pevnosti pochází z přelomu 12. a 13 století. Dnes je zde vojenský skanzen, návštěvníci mohou obdivovat také 152,5 m hlubokou studnu, druhou nejhlubší v celé Evropě.

Letecký pohled na pevnost Königstein

Letecký pohled na pevnost Königstein.

FOTO: Tourismusverband Sächsische Schweiz e.V.