Tip na letní výlet

Městečko Forst se nachází v německé Lužici, v jihovýchodním cípu Braniborska, přímo na toku Nisy. Přes Žitavu (Zittau) a Zhořelec (Görlitz) se sem z česko-německo-polského trojmezí dá dojet asi za dvě hodinky, nabízí se také oklika přes Budyšín (Bautzen) a zastávka na „koupačku“ u jezera Bärwalder See v Lužické jezerní krajině.

Růžová zahrada ve městečku Forst byla založena roku 1913

Růžová zahrada ve městečku Forst byla založena roku 1913.

FOTO: Stadt Forst (Lausitz)/Annette Schild

Čím je městečko Forst na německo-polské hranici zajímavé? Již přes jedno století láká každé léto návštěvníky na jedinečnou pestrobarevnou záplavu čítající nejméně 40 tisíc rostlin více než 900 druhů růží. Areál o ploše 17 hektarů od června do září hýří květy v barvách od krémové, přes rudou, až dokonce po zelenou.

Zahrada v létě hýří všemi barvami od krémové po rudou

Zahrada v létě hýří všemi barvami od krémové po rudou.

FOTO: Stadt Forst (Lausitz)/Annette Schild

Inspirace pro pěstitele

Růžový park je rozdělen do třinácti tematických částí, přičemž výsadba se v nich střídá dle ročních období. V jedné z nich je možné každoročně obdivovat na tři stovky nových odrůd vyhlášených pěstitelů, leckdo se sem tedy může přijet inspirovat. Atmosféru parku dokreslují desítky druhů vzrostlých stromů a pečlivá úprava romantických zákoutí s lavičkami obrostlými růžemi, královnami všech květin.

Místo nadchne i pečlivou parkovou úpravou

Místo nadchne i pečlivou parkovou úpravou.

FOTO: Stadt Forst (Lausitz)/Annette Schild

Růže v gastronomii

Každou poslední neděli v měsíci jsou pro návštěvníky připraveny doprovodné akce. Na konci července je v programu speciální prohlídka pro děti se Sněhurkou a Růženkou a volba nové královny růží, odpoledne zakončí koncert na violu. Konec srpna pak bude věnován včelařství a gastronomii. Šéfkuchař místní restaurace bude hostům předvádět, jaké pokrmy se dají s pomocí růží a růžových produktů vykouzlit.

Pro nejmenší je k dispozici i dětské hřiště

Pro nejmenší je k dispozici i dětské hřiště.

FOTO: Stadt Forst (Lausitz)/Annette Schild