1) Dovolená v přírodě

Německo má všechno: Alpy, jezera, divoké i klidné řeky, nekonečné lány lesů i překrásné pobřeží. K tomu navíc perfektní dopravní infrastrukturu, takže objevování odlehlých koutů země daleko od rušných metropolí je hračka. Když k tomu člověk přidá ještě více než 200 dálkových cyklotras o celkové délce 70 tisíc kilometrů a na 200 tisíc kilometrů turistických stezek, je téměř jisté, že tu svou pravou dovolenou v přírodě si tu vybere každý.

Fakta o německé přírodě
•    asi třetina celkové plochy Německa je zalesněná
•    48 % plochy země zabírají chráněné oblasti
•     16 národních parků, přes 100 přírodních parků a 15 biosférických rezervací UNESCO
•    v německé přírodě žije asi 48 tisíc zvířecích druhů a roste tu 9500 druhů divokých rostlin
•    2,4 % plochy Německa tvoří voda
•    více než 350 ostrovů (větších než 0,5 ha s vlastním názvem), největší je Rujána
•    více než 30 pohoří a vysočin
V německé přírodě se tedy dá provozovat spousta aktivit: cyklistika, mountainbiking, vodní sporty, pěší turistika, jachting, adrenalinové sporty a mnoho dalšího. Nebo také jen relaxovat a užívat si.

 

Německá příroda je plná fascinujících překvapení. Třeba jako Seealpsee nedaleko Oberstdorfu

Německá příroda je plná fascinujících překvapení. Třeba jako Seealpsee nedaleko Oberstdorfu

FOTO: DZT/Moritz Kertzscher

2) Ze stanu přímo na pláž

Láká-li vás vodní živel a ten mořský obzvlášť, kempy na severu Německa vás nadchnou. Ať už zavítáte k Baltu nebo Severnímu moři, která vás v letních pětatřicetistupňových vedrech příjemně ochladí svými průměrnými letními teplotami kolem 21 až 22 stupňů Celsia, určitě bude z čeho vybírat. Kempů na pobřeží je více než stovka a řada z nich se nachází takřka přímo na pláži. Ideální pro rodiny s dětmi.

Jedna z pláží na ostrově Fehmarn

Jedna z pláží na ostrově Fehmarn

FOTO: www.ostsee-schleswig-holstein.de

Tip
Ostrov Fehmarn – výborná dostupnost z Hamburku, Lübecku a Kielu, písčité pláže, hned několik kempů přímo u moře se službami na špičkové úrovni včetně wellness.

3) Outdoor se vším všudy

Ani milovníci hor nepřijdou v Německu zkrátka. Také v německé části Alp s nejvyšší horou Zugspitze (2962 m) se najde spousta kempů různých kategorií. Není nad to se ráno probudit, vystrčit hlavu ze stanu a nechat se ohromit alpskými panoramaty, ničím nerušeným klidem nebo třeba výhledem na kouzelné jezero či zámek. K Alpám samozřejmě patří také outdoorové aktivity. Nabídka pěších tras od pohodových až po zajištěné ferraty je nepřeberná. Podobné je to i s cyklostezkami od rovinatých kolem jezer až po adrenalinové singltreky pro horská kola.

Odvážlivci stanují přímo v horách

Odvážlivci stanují přímo v horách.

FOTO: DZT/Björn Hänssler

Tip
Allgäuské Alpy – spousta kempů se nachází na břehu jezera, což otevírá další možnosti trávení dovolené. Pro velkou oblibu je ale dobré rezervovat si místo včas.

 

Stanování v podhůří Alp

Stanování v podhůří Alp

FOTO: bopicture Björn Hänssler

4) Přírodě o krok blíže

Dbáte na životní prostředí i na cestách? Tak to jste v Německu správně. Velké množství německých kempů se pyšní značkou kvality „Eco Camping“. Zároveň je to také záruka, že tu díky třídění odpadu a ukázněným návštěvníkům bude čisto. Přírodě je člověk navíc v takovém kempu zase o něco blíže, a to díky mnoha kempům, jejichž mottem je splynutí s přírodou.

Tip
Přírodní stanoviště – kempy, které na první pohled nerozeznáte od divoké přírody, se nacházejí po celém Německu. Najdou se třeba i na ostrově Usedom a na celém baltském pobřeží. Klíčová slova pro hledání jsou „Naturcamping“ nebo „Naturzeltplatz“.
Také v srdci přírodního parku Kellerwald-Edersee se nachází přírodní kemp

Také v srdci přírodního parku Kellerwald-Edersee se nachází přírodní kemp.

FOTO: Camping- und Ferienpark Teichmann

5) Glamping

Glamping je složeninou výrazů „glamour“ a „camping“. Zapomeňte na hromadné sprchy bez závěsů a sprchování ledovou vodou, tady jde o spojení pobytu v přírodě se službami, které byste čekali spíše od luxusního hotelového resortu. Výjimkou není kromě pestrého volnočasového programu ani wellness. Vlastní restaurace s prvotřídní kuchyní je samozřejmostí. Tento trend se v Německu v posledních letech šíří geometrickou řadou a získává si stále více příznivců. Není divu, kdo z nás by si nepřál dovolenou bez starostí?