Ekologická móda na Berlin Fashion Week

Letošní Berlin Fashion Week se koná od 28. června do 1. července. Jako obvykle se představí jak světové značky, tak zahraniční designéři a berlínští návrháři. Nebyl by to ale Berlín, kdyby nebyl věnován zvláštní prostor také ekologické módě. Od 28. do 30. června bude v hudebním klubu Berlin Postbahnhof otevřen Greenshowroom, kde se budou prezentovat eko kolekce vybraných designérů. Určitě se objeví také VIP hosté z branže a filmoví herci.

Berlin Fashion Week

Berlin Fashion Week

FOTO: visitBerlin.de/Wolfgang Scholvien

Současná kreativní scéna

Berlín ale nežije módou jen na přelomu června a července. V posledních letech stále více návštěvníků láká alternativní kreativní scéna. Tou v současné době hýbe trend s názvem upcycling. O co vlastně jde? Ze zdánlivě starých a nepotřebných oděvů a jiných materiálů se vyrábí nové kusy oblečení a módní doplňky.

Nakupování v alternativních obchodech je o mnoho zajímavější než v nákupních centrech - když už nenarazíte na recyklovanou módu, určitě objevíte jiné zajímavé obchůdky

Nakupování v alternativních obchodech je o mnoho zajímavější než v nákupních centrech – když už nenarazíte na recyklovanou módu, určitě objevíte jiné zajímavé obchůdky.

FOTO: visitBerlin.de/Phillip Koschel

Centrum ekologické módy

Berlín je dnes považován za centrum celosvětové fair-trade a ekologické módy. Největší hustota obchodů s tímto zbožím je v centru Berlína a ve čtvrti Kreuzberg. Na další upcycling butiky lze narazit také v trendy čtvrtích jako Prenzlauer Berg a Neukölln nebo dále od centra v Pankowě a Schönebergu.

Jeden z roztomilých krámků ve čvrti Kreuzberg

Jeden z roztomilých krámků ve čtvrti Kreuzberg

FOTO: visitBerlin.de/Sarah Lindemann

Vše, na co si vzpomenete

V obchodech s pomyslnou nálepkou upcycling nakoupíte bundy ze starých kabátů, tašky z plachet, co se používají na kamiónech, košile z kravat a mnoho dalších věcí, od designérské módy až po doplňky či dárky z použitých a recyklovaných materiálů.

Tip: Green Fashion Tour po Berlíně
Pro ty, kdo by se chtěli seznámit s alternativní módní scénou Berlína, doporučujeme tzv. „Green Fashion Tours“. Každý pátek se ve dvě hodiny odpoledne vydávají skupinky zájemců o to, poznat Berlín z tak trochu jiné stránky, pod vedením znalců „upcycling designu“ a „zelené módy“ do víru velkoměsta, aby se s tímto fenoménem seznámili blíže. Na kole, veřejnými dopravními prostředky či pěšky zavede průvodce zvídavé turisty do specializovaných butiků i do ateliérů kreativních návrhářů. Nic však nebrání tomu, vydat se objevovat alternativní recyklovanou módu individuálně. Užitečným rádcem může být sekce na stránkách visitBerlin.de věnovaná speciálně tomuto trendu.