Rodící se Lužická jezerní krajina

V oblasti bývalého Lužického hnědouhelného revíru se dnes dějí divy. Kdysi zdevastovaná měsíční krajina se mění v atraktivní prázdninový region se spoustou možností, jak strávit aktivní dovolenou u vody. Díky zaplavování vytěžených důlních jam zde vzniká největší uměle vytvořená jezerní krajina Evropy, kam si cestu opakovaně našlo již mnoho návštěvníků. Mimo jiné také proto, aby mohli být na vlastní oči svědky tohoto unikátního krajinářského projektu. Dovolená v německé Lužici se tak stává neopakovatelným zážitkem, k čemuž dopomáhají i neustále se rozšiřující služby na solidní úrovni.

Ačkoli je Lužická jezerní krajina stále ještě ve zrodu, už nyní je kromě cyklostezek také infrastruktura vodních cest se zdymadly na dobré úrovni - otevírá se tak možnost proplout napříč téměř celý region

Ačkoli je Lužická jezerní krajina stále ještě ve zrodu, už nyní je kromě cyklostezek také infrastruktura vodních cest se zdymadly na dobré úrovni - otevírá se tak možnost proplout napříč téměř celý region.

FOTO: Andreas Franke

Dovolená u jezera

Úvodní scénka se může opakovat každý den, pakliže se ubytujete v některém z nových hotelů přímo na břehu jezera. Jedním z nich je tříhvězdičkový superior hotel u Senftenberského jezera s příznačným názvem Strandhotel, tedy „plážový hotel“. Jak tvrdí jeho ředitelka Susanne Herz, ona i její tým se snaží o své hosty starat se vší pečlivostí, ale zároveň také nepůsobit vtíravým dojmem, jelikož to, kvůli čemu sem lidé jezdí, je zejména klid a odpočinek. Romantickou atmosféru zde hledají v převážné většině páry.

Strandhotel z ptačí perspektivy

Strandhotel z ptačí perspektivy

FOTO: Mario Hambsch

Škála aktivit je široká

Účely cest do Lužické jezerní krajiny se různí. Své o tom ví také paní Susanne, která pro hosty organizuje jak velkolepé svatby, tak i romantické pikniky na lodi. Běžní hosté ale ocení zejména nepřeberné možnosti trávení aktivní dovolené v okolí jezer, ať už přímo na vodě nejrůznějšími sporty, nebo na souši na kole či in-line bruslích. Stejně jako hotely a přístaviště u nově vznikajících jezer, i cyklostezky podél jejich břehů byly vybudované teprve před pár lety.

Strandhotel Senftenberger See

Strandhotel Senftenberger See

FOTO: K. Spörke

Turistický servis na úrovni

Strandhotel u Senftenberského jezera je zářným příkladem toho, jak poskytnout hostům co největší komfort. Přímo v hotelu je půjčovna kol, cyklostezka vede přímo ode dveří. Nic tedy nebrání tomu se po bohaté snídani rozhodnout a vyrazit objevovat okolní krajinu. Její proměny lze sledovat z rozhleden a odpočívadel podél cesty, zpestření nabízí i zastávky v přístavech nebo u zdymadel.

Pokoje v hotelu Strandhotel jsou světlé a prostorné

Pokoje v hotelu Strandhotel jsou světlé a prostorné

FOTO: Florian Busch

Po návratu z výletu jistě každý host hotelu u Senftenberského jezera ocení možnost odpočinku na vlastní hotelové pláži. Z pokojů v přízemí je to na pláž doslova jen pár kroků. Není pak lepšího zakončení dne než romantická večeře při svíčkách s výhledem na hladinu jezera zalitou posledními slunečními paprsky.

Západ Slunce nad Senftenberským jezerem

Západ slunce nad Senftenberským jezerem

FOTO: LSB