Monumentální stavby, historická centra měst či zábavní parky?

V anketě TOP 100 může člověk dát hlas v podstatě jakékoliv památce či atrakci, která ho napadne. Pohled na výsledky z minulého ročníku dokazuje, že Německo je pestrou zemí, jež nabízí tak trochu od každého něco. Jen v první desítce se umístila historická centra středověkých měst jako Heidelberg a Rothenburg ob der Tauber, spolu s monumentálními stavbami, jako je katedrála v Kolíně nad Rýnem (památka UNESCO) či pohádkový zámek Neuschwanstein. Zastoupena byla také fascinující německá příroda, a to v podobě nejvyšší hory Zugspitze a nedaleké soutěsky Partnachklamm či ostrovů na Bodamském jezeře.

Neuschwanstein

Neuschwanstein

FOTO: DZT/Andrew Cowin

Na prvním místě se však v roce 2015 umístil Europa-Park v bádenském městečku Rust nedaleko Freiburgu. Proč zrovna on? Předně je to největší zábavní park v německy mluvících zemích. Jeho velkou devízou je i to, že je otevřen celoročně a lze ho tak navštívit třeba i v zimě. Zda ho turisté budou považovat za to nejlákavější místo v Německu i letos, se nechme překvapit.

Europa Park

Europa-Park

FOTO: Europa-Park

Výsledky ankety TOP 100 v roce 2015
1.    Europa-Park v Rustu
2.    Zámek Neuschwanstein
3.    Katedrála v Kolíně nad Rýnem (památka UNESCO)
4.    Heidelberg – hrad a historické centrum města
5.    Braniborská brána
6.    Rothenburg ob der Tauber – historické centrum města
7.    Bodamské jezero – ostrovy Mainau, Reichenau (opatství na seznamu UNESCO), Lindau, město Kostnice a hrad Meersburg
8.    Zugspitze a soutěska Partnachklamm v Garmisch-Partenkirchenu
9.    Berlínská zeď – East Side Gallery, Mauerpark, cyklostezka Mauerradweg, muzeum u Checkpoint Charlie
10.    Romantická stezka – 400 km dlouhá trasa z Würzburgu do Füssenu s historickými městečky a hrady

 

Heidelberg

Heidelberg

FOTO: Andrew Cowin

Zapojte se také!

Jak již bylo řečeno, do ankety se může zapojit každý, a to prostřednictvím online formuláře (viz odkaz vedle článku). Hlasovat se smí pouze pro konkrétní atrakce, centra měst, budovy či památky, nikoliv pro celá města či spolkové země. Pokud máte tip na místo, kde se vám v minulosti líbilo, nebo kam byste se letos určitě chtěli podívat, stačí napsat název – inspiraci lze pochopitelně načerpat i ve výsledcích loňské ankety.

Reichenau

Reichenau

FOTO: DZT/Moritz Kertzscher

Jak to vidí Češi?

Zajímá vás, kde v Německu Češi nejčastěji tráví víkendy a dovolené? Mezi nejoblíbenější destinace tradičně patří spolkové země na jihu Německa – Bavorsko a Bádensko-Württembersko –, nejoblíbenějším městem je pak Berlín. Navzdory všem obecně rozšířeným představám dovolené výrazně převažují nad služebními cestami.

Rothenburg ob der Tauber

Rothenburg ob der Tauber

FOTO: Rothenburg Tourismus Service

V loňském roce německý Spolkový statistický úřad poprvé zaznamenal více než jeden milión přenocování Čechů. Toto číslo se však týká jen ubytovacích zařízení s více než deseti lůžky, pokud by tedy člověk bral v úvahu i ubytování v soukromí, couchsurfing či Airbnb, toto číslo by bylo o mnoho vyšší. I tak ale statistika vypovídá o tom, že zájem Čechů o Německo v posledních letech stoupá – jen loni počet přenocování narostl o téměř deset a půl procenta. Potěšující je i fakt, že pozitivní trend pokračuje a nárůst byl zaznamenán i v prvních měsících roku 2016.

East Side Gallery

East Side Gallery

FOTO: DZT/Hans Peter Merten