Moselská vína

Moselské údolí je nejstarší vinařskou oblastí v celém Německu, kde pěstovali víno už staří Keltové a Římané. Zároveň je tato oblast i největší v zemi. Strmé i terasovité svahy jsou orientovány na jih, případně jihozápad a vytvářejí tak perfektní podmínky nejen pro vinnou révu, ale i pro další rostliny a zvířata.
Nejvýznamnějším produktem místních vinařů je bílý ryzlink, který se ve velkém vyváží do Velké Británie, USA, Skandinávie i na Dálný východ. Mezi další odrůdy, které pocházejí z této oblasti, patří například Müller Thurgau, Pinot Blanc nebo červené Pinot Noir.

Vinice

Vinice

FOTO: Rheinland-Pfalz Tourismus GmbH/Dominik Ketz

Od května do října se na vinicích i ve sklípcích místních vinařů koná nespočet akcí a slavností. Návštěvníci údolí Mosely v tomto období kromě vína ochutnají rovněž regionální pokrmy a do veselé nálady je dostanou také hudební vystoupení.

Moselské víno nejlépe chutná tam, kde se zrodilo

Moselské víno nejlépe chutná tam, kde se zrodilo

FOTO: Touristik Sonnige Untermosel

Cykloturistika

Region se pyšní vyvinutou sítí cyklostezek, které se vinou od horního toku řeky přes Trevír až po Koblenec, kde se Mosela vlévá do Rýna. Procházejí přitom mnoha malebnými vesničkami a městečky. Celou cestu jsou ale dominantním prvkem krajiny vinice. Vypravit se sem mohou cyklisté všech úrovní, od dětí až po zdatné sportovce – každý si tu najde terén, který mu vyhovuje. Jízda podél řeky není nijak výrazně fyzicky náročná, ale i přesto nabízí nádherné výhledy na okolní panoramata. Trénovanější cyklisté zase zamíří do sousední kopcovité oblasti Hunsrück a Eifel.

Mosela

Mosela

FOTO: Rheinland-Pfalz Tourismus GmbH/Dominik Ketz

Nejvýznamnější trasou v oblasti je „Moselská cyklotrasa“, která vede podél celé délky řeky od jejího pramene ve Francii až po soutok s Rýnem v Koblenci. Celkem měří necelých 300 kilometrů, ale je možné si ji jakkoli zkrátit a vyjet například z Trevíru, odkud už to je jen necelých 150 kilometrů. Vzhledem k tomu, že trasa přesně kopíruje koryto řeky, nejsou na ní žádná velká stoupání, je proto vhodná třeba na týdenní výlet i pro méně zdatné cyklisty. Trasa je kromě historických staveb, vinných sklípků a dalších zajímavých míst lemována také pestrými možnostmi ubytování.

Na kole mezi vinicemi

Na kole mezi vinicemi

FOTO: Rheinland-Pfalz Tourismus GmbH/Dominik Ketz

Co navštívit:
•    26. – 29. května: Vinařské slavnosti v městečku Bernkastel-Kues – těšit se lze na slavnostní průvod, velkolepý ohňostroj a ryzlink od místních vinařů
•    9. července: Vinařské slavnosti v městečku Traben – Trarbach, kromě slavností stojí za pozornost i místní secesní vily
•    Kdykoliv: Hrad Eltz
Traben-Trarbach

Traben-Trarbach

FOTO: Mosellandtouristik GmbH

Tip na prodloužený víkend: Trevír a okolí

Trevír, za časů římského císaře Augusta zvaný „Augusta treverorum“, vždy lákal návštěvníky z celého světa. Díky tomu, že se ve své době stal hlavní metropolí západní části říše, se mu také přezdívalo „Roma sekunda“ neboli druhý Řím. Od pradávna přitahoval dobyvatele i mírumilovné kupce a učence. Dnes jej blízkost hranic sousedních států vystavuje mnoha vlivům. Do Francie dojedete za půl hodiny, do Belgie to trvá o maličko déle a Lucembursko je doslova za humny.

Porta Nigra v Trevíru

Porta Nigra v Trevíru

FOTO: Trier Tourismus Marketing GmbH

Obklopen kouzelnou krajinou, lesy a kopci chráněných krajinných oblastí Hunsrück a Eifel a terasovitými vinicemi lemujícími řeky Mosela, Sára, Ruwer a Sûre, skýtá Trevír a jeho okolí mnoho možností pro volný čas. V místních restauracích každý najde, po čem jeho srdce touží – od sofistikované mikrogastronomie až po poctivé moselské speciality. Mírné klima navíc umožňuje po většinu roku využívat venkovních posezení. Milovníci cyklistiky si mohou přímo v Trevíru nebo na mnoha stanovištích podél Mosely půjčit kolo od 12 EUR na den.

Trevír

Trevír

FOTO: Trier Tourismus Marketing GmbH

Z Prahy dojedete do Trevíru zhruba za šest hodin. Pokud byste se sem rádi vypravili jen na víkend a užili si to tu co nejvíce, můžete z Prahy doletět na nedaleké letiště Kolín/Bonn a vůz si půjčit na letišti.