Velikonoční tradice v Braniborsku

Dříve katolíci nesměli v době půstu vejce vůbec jíst. Není tedy divu, že o Velikonocích jich naopak bylo všude plno. Vajíčka byla knězem vždy posvěcena, a aby se ta posvěcená od neposvěcených na první pohled rozeznala, začali je věřící zdobit malováním.

Velikonoční kraslice ze Spreewaldu

Velikonoční kraslice ze Spreewaldu

FOTO: TI Lübbenau

O tomto původu tradice velikonočních kraslic již dnes ví málokdo a malovaná vajíčka jsou pro nás prostě jen tak nějak hezčí. O jejich kráse se můžeme přesvědčit zejména ve Spreewaldu na jihu Braniborska, kde na tradici bohatě zdobených kraslic nedají dopustit.

Nahlédněte zručným dámám přímo pod ruce

Nahlédněte zručným dámám přímo pod ruce.

FOTO: TI Lübbenau

Ukrývání vajíček

V historii se najde i jedno vysvětlení pro další velikonoční zvyk, a to ukrývání vajíček. Původ tohoto zvyku hledejme v reformaci. Ranní evangeličtí autoři z období 17. století popisují, kterak kdysi bylo v protestantských rodinách běžné velikonoční kraslice schovávat, aby nevyšlo najevo, že dodržují katolické zvyklosti.

Pestrobarevné velikonoční kraslice

Pestrobarevné velikonoční kraslice

FOTO: TI Lübbenau

Výstava nejkrásnějších velikonočních kraslic

V sobotu 27. února od 11 do 18 hodin a v neděli 28. února od 10 do 18 hodin se pro návštěvníky otevře ojedinělá výstava velikonočních kraslic. Konat se bude ve Spreewald Museum v Lübbenau. Muzeum se tak na dva dny promění v pestrý ráj, jenž na vás s předstihem dýchne velikonoční a jarní atmosféru. Na této jediné výstavě svého druhu ve Spreewaldu se bude moci každý seznámit s celou řadou technik zdobení vajec.

Originální lužickosrbské malované vajíčko ze Spreewaldu si můžete pořídit i domů

Originální lužickosrbské malované vajíčko ze Spreewaldu si můžete pořídit i domů.

FOTO: TI Lübbenau

Kromě suvenýru si lze odvézt i pár zkušeností

V téměř rodinné atmosféře budou mít návštěvníci možnost nejen koukat šikovným dámám v krojích při práci přes rameno a něco se od nich přiučit, ale také se dozvědí vše o lužickosrbských (nejen) velikonočních zvycích. Nějaké to krásné malované vajíčko si rovněž budou moci pořídit domů jako suvenýr. Na hosty dále čeká pohoštění v muzejní kavárně, kde se budou moci těšit na výtečný domácí koláč.

Šikovné dámy v krojích vám rády předvedou své umění

Šikovné dámy v krojích vám rády předvedou své umění.

FOTO: TI Lübbenau