Národní parky

V Německu se nachází celkem 16 národních parků. V každé spolkové zemi (kromě městských států Berlín, Brémy a Hamburg) nalezneme částečně alespoň jeden z nich. Nám nejbližší jsou bezpochyby národní parky Bavorský les, Berchtesgaden či Saské Švýcarsko. Už jen tato trojice ale napoví, že se německá krajina může pyšnit nečekanou pestrostí a výjimečností, již stojí za to objevovat.

Národní park Berchtesgaden

Národní park Berchtesgaden

FOTO: Nationalpark Berchtesgaden

Lesy útočištěm mnoha vzácných druhů

Přibližně třetinu celkové rozlohy Německa tvoří lesy, v nichž roste asi 90 miliard stromů s průměrným stářím 77 let. Většina z nich jsou smrky či borovice, o moc menší nejsou ani bukové a dubové lesy. Německé lesy skýtají díky své rozloze útočiště 48 000 divoce žijících druhů a roste zde na 9 500 druhů rostlin a 14 400 druhů hub. Řada z nich je natolik jedinečná, že je třeba velmi přísné ochrany.

Národní park Harz

Národní park Harz

FOTO: Siegfried Richter

Veletoky a řeky s blahodárnými účinky

Nejdelší řekou je Rýn, klikatící se zemí od jihu až na hranici s Nizozemskem. Hned v závěsu je Labe, jehož tok musí přes Německo od českých hranic urazit k Severnímu moři ještě dlouhých 727 km.

Povodí Labe, Biosférická rezervace UNESCO

Povodí Labe, Biosférická rezervace UNESCO

FOTO: Archiv biosférické rezervace, Brigitte Königstedt

Napříč jižním Německem pak protéká Dunaj, na jehož březích leží mnoho krásných měst, jako například Řezno či Pasov, ale stejně jako u dvou delších konkurentů i spousta zajímavých přírodních krajin s možnostmi aktivního trávení volného času. Pro turisty jsou zajímavé také další řeky, kupříkladu Spréva, Havola, Emže či Sála. Poslední jmenovaná přináší do lázeňských městeček v Bavorsku, Durynsku a Sasku-Anhaltsku vodu s vysokým obsahem solí s blahodárnými účinky.

Národní park Eifel

Národní park Eifel

FOTO: Nationalparkforstamt Eifel/K. Pauly

Desetitisíce jezer

Spočítat všechna přírodní jezera v Německu není prakticky možné, nicméně se odhaduje, že těch s plochou více než jeden hektar může být něco mezi 15 a 30 tisíci. Nejznámější a největší z nich je Bodamské jezero, jež láká návštěvníky zejména na překrásné ostrovy Lindau a Mainau. Oblíbené je také jezero Müritz v severním Německu, kolem nějž se rozprostírá jedinečná krajina stejnojmenného národního parku. Chiemsee, alias „bavorské moře“, je v létě vyhledávaným rekreačním cílem díky velkému množství přírodních pláží, nabídce vodních sportů a především díky úchvatnému panoramatu bavorských Alp.

Přírodní park Uckermark v Braniborsku

Přírodní park Uckermark v Braniborsku

FOTO: TMB Fotoarchiv/Hendrik Silbermann

Drsná romantika severského pobřeží a ostrovů

Severní a Baltské moře omývají zhruba 1 200 km německého pobřeží. Určitě znáte baltské ostrovy Rujána a Uznojem (Usedom). Tipli byste si ale, kolik má Německo celkem ostrovů větších než půl hektaru a s vlastním názvem? Je jich přes 350!

Národní park Schlei

Národní park Schlei

FOTO: Ostseefjord Schlei GmbH

Ostrovy v Severním moři jsou obklopeny tzv. wattovým, neboli mělčinovým pobřežím, které je zapsáno na seznam Světového přírodního bohatství UNESCO a kde rytmus dne udává mohutný příliv a odliv. Zde se nacházejí ostrovy Sylt, oblíbený nejen u německé smetánky, Föhr či Nordstrand. Na pobřeží Severního moře a na východofríských ostrovech je dnes také řada vyhlášených rekreačních letovisek. Krajina je zde typicky přímořská, se severským nádechem. Úžasné jsou písečné duny, široké a nekončící bělostné pláže přecházející v rozlehlé pastviny, kde se prohánějí stáda ovcí.

Národní park Šlesvicko-holštýnské mělčinové moře

Národní park Šlesvicko-holštýnské mělčinové moře

FOTO: LKN-SH/Adam Schnabler