Ráj předvánočních nákupů

Do slavnostního vánočního kabátu se přístav na Labi převlékne vždy poslední listopadový týden a slavnostní nálada trvá až do Tří králů. Oslavy adventu, Vánoc i příchodu nového roku v Hamburku jsou všehochuť, kde si každý najde něco pro sebe. Říká se, že Hamburk je rájem pro nákupy a nabízí nejvíce slev v severní Evropě. A kdy jindy toho nejlépe využít než v předvánočním honu za dárky pro rodinu i přátele.

Výhled na město

Výhled na město

FOTO: www.mediaserver.hamburg.de / Jörg Modrow

 Vánoce v ulicích Hamburku

A když nákupy v Hamburku, pak nelze minout ulici Spitalerstrasse se slavnostně vyzdobenými výlohami obchodů a vánočním trhem nebo Mönckebergstrasse, která je hlavní vánoční tepnou Hamburku a vévodí jí 20 m vysoký vánoční strom se 14 000 vánočními svícemi. Pod ním najdete betlém s vyřezávanými figurami v životní velikosti a často zde uslyšíte také zpěv a vánoční koledy. Každou adventní sobotu po této ulici prochází několikrát denně slavnostní průvod v čele se Santa Clausem na voze taženým soby.

Létající Santa

Létající Santa

FOTO: www.mediaserver.hamburg.de / Christian Spahrbier

Trhy u radnice i na nábřeží

Jeden z nejkrásnějších vánočních trhů ve městě – Rathausmarkt – se rozkládá v srdci Starého města před impozantní novorenesanční radnicí. Najdete tu například Spielzeuggasse – ulici hraček, která potěší nejen děti. Další překvapení určené především dětem je připraveno hned za rohem na nábřeží Ballindamm u ústí řeky Alster, kde kotví pět slavnostně vyzdobených vánočních lodí s bohatým programem – od pečení perníčků po veselé hry. Na nábřeží v sousedství se rozprostírá další z mnoha vánočních trhů, Jungfernstieg. Zalitý září vánočních světel láká na vůni místních vánočních specialit a svařeného vína.

Pohádkové lodě

Pohádkové lodě

FOTO: www.mediaserver.hamburg.de / Jörg Modrow

Nejstarší trh a pohádková vánoční vesnička

Další příjemnou zastávkou ve vánočním shonu může být i nejstarší trh ve městě v okolí kostela St. Michaelis, místními označovaný krátce St. Michel. Tento kostel patří mezi dominanty města a se svou 132 metrů vysokou věží nabízí nádherný výhled na hamburský přístav. Nedaleko je pak také nejstarší kostel St. Pedri, kolem kterého každý rok vyroste vánoční vesnička s pohádkovým lesem a kolotočem pro děti.

Vánoční výzdoba v Hamburku

Vánoční výzdoba v Hamburku

FOTO: www.mediaserver.hamburg.de / C. O. Bruch

Vánoce na moderní způsob

Tak trochu jiný vánoční trh se odehrává v HafenCity. Přístavní čtvrť na ostrově obklopeném vodou se postupně mění v moderní urbanistický projekt určený pro obchod i bydlení, ale zůstává zde i místo pro tradice. Lákadlem je světelný adventní kalendář, na kterém se každý den v šest hodin otevřou další dvířka, za kterými se skrývá překvapení pro šťastného výherce z řad návštěvníků trhu darované jednou z mnoha místních firem.

Trh ve čtvrti St. Pauli

Trh ve čtvrti St. Pauli

FOTO: www.mediaserver.hamburg.de / Roberto Kai Hegeler

Tak trochu jiné vánoční trhy

Nedaleko Hlavního hamburského nádraží se koná Winter Pride – jediný vánoční trh zaměřený na podporu queer komunity. Veselá tolerantní atmosféra a zábavný víkendový program tohoto místa, mu rychle udělaly dobré jméno. Na tomto vánočním trhu máte možnost vyměnit nechtěné vánoční dárky u tajného odpadkového Santy, který je použije na dobrou věc. Další specialitou je také vánoční trh v St. Pauli – čtvrti červených luceren. Tato lechtivá vánoční zábava na Reeperbahn je ale určena pouze pro dospělé.