Putování po Okurkové cyklostezce

Ano, zdejší okurky jsou tak věhlasné, že daly název i pohádkové, 260 km dlouhé okružní cyklostezce „Gurkenradweg“. Proč pohádkové? Protože vede nekonečnými lesy, podél kanálů, přes typické dřevěné můstky a skrze malebné vesničky. Takový cyklovýlet je zkrátka tím nejlepším způsobem, jak opravdu poznat Spreewald, zdejší lidi, kulturu i tradice.

Ryzí venkov

Ryzí venkov

FOTO: Kamila Stojanovová

Pohodlí na prvním místě

Rovinatý terén a převážně vyasfaltované stezky vedoucí mimo silniční komunikace (do provozu se dostanete nanejvýš v málo frekventovaných úsecích) ocení zejména rodiny s dětmi a cyklisté, kteří si nehrají na výkony, ale chtějí aktivně relaxovat a užívat si okolní krajinu plnými doušky.

Jak se ve Spreewaldu žilo ještě v minulém století, se dozvíte ve skanzenu Freilandmuseum Lehde

Jak se ve Spreewaldu žilo ještě v minulém století, se dozvíte ve skanzenu Freilandmuseum Lehde

FOTO: Kamila Stojanovová

Jak již bylo řečeno, nenajdete ve Spreewaldu žádná stoupání, která by stála za řeč. Dokonce ani typických dřevěných můstků přes kanály se bát nemusíte. Ty z nich, které mají schody, jsou opatřeny praktickým žlábkem u okraje, po němž kolo jednoduše vytlačíte.

Na elektrokole vstříc dalekým dobrodružstvím

Možná se někomu může zdát, že je elektrokolo v rovinatém terénu přehnaný luxus. Má ale své nesporné výhody. I méně fyzicky zdatný sváteční cyklista se s ním může vydat na celodenní výlet a dostat se tak i do míst, kam by jinak sotva sám dojel. A druhý den může bez větší únavy nasednout na kolo znovu a vydat se třeba na opačnou stranu než předchozí den.

Na kole můžete vyrazit i na prohlídku klasického mlýna holandského typu Straupitzer Mühle, kde se dodnes lisuje lněný olej - místní specialita

Na kole můžete vyrazit i na prohlídku klasického mlýna holandského typu Straupitzer Mühle, kde se dodnes lisuje lněný olej - místní specialita

FOTO: Kamila Stojanovová

Co je ale opravdu luxusní, to je hustá síť půjčoven elektrokol a stanic, kde lze bezplatně vyměnit baterii (na jedno nabití ujedete dle stupně využití 60 až 80 km). Půjčení takového kola vyjde zhruba na 20 Eur na den, za 8 Eur si ho můžete půjčit jen na 3 hodiny.

Až budete hledat ubytování, poohlédněte se i po ubytování v malých penzionech, jako je tento v Alt Zauche - budete překvapeni, jaký luxus tyto venkovské farmy nabízejí

Až budete hledat ubytování, poohlédněte se i po ubytování v malých penzionech, jako je tento v Alt Zauche - budete překvapeni, jaký luxus tyto venkovské farmy nabízejí

FOTO: Kamila Stojanovová

Z venkova až do města

Cestou po Okurkové cyklostezce vás kromě úchvatných scenérií okouzlí i bohatá fauna. Nad vašimi hlavami se zde budou vznášet jeřábi, čápi nebo také orlovec říční.

Rozhodně navštivte i palírnu Burger Hofbrennerei na okraji Burgu, kde pan majitel s manželkou pálí vynikající likéry a pálenky. Pro fajnšmekry je v nabídce i prvotřídní whisky. Ale pozor: raději odcházejte pěšky!

Rozhodně navštivte i palírnu Burger Hofbrennerei na okraji Burgu, kde pan majitel s manželkou pálí vynikající likéry a pálenky. Pro fajnšmekry je v nabídce i prvotřídní whisky. Ale pozor: raději odcházejte pěšky!

FOTO: Kamila Stojanovová

V každé vesnici pak budete moci ochutnat produkty místních farmářů a nakoupit si v některém z mnoha bio farmářských obchůdků, pohostinnost místních zas poznáte v některé z hospůdek či restaurací, z nichž mnohé vaří výhradně z místních surovin v bio kvalitě. A pokud snad zatoužíte po městském ruchu, po Okurkové cyklostezce pohodlně dojedete až do stotisícové Chotěbuzi (Cottbus).

Náměstí v Chotěbuzi

Náměstí v Chotěbuzi

FOTO: Kamila Stojanovová

Všude, kam ve Spreewaldu zavítáte, na vás dýchne atmosféra tradic a zvyků původních obyvatel slovanského původu. Že se pohybujete na území, kde spolu odnepaměti žijí dva národy, ostatně poznáte už z dvoujazyčných názvů obcí. Více se o místních tradicích a zvycích dočtete v dalším díle tohoto článku.

Dvoujazyčné názvy obcí - v němčině a lužické srbštině

Dvoujazyčné názvy obcí - v němčině a lužické srbštině

FOTO: Kamila Stojanovová