Solí nasáklá malebná krajina

Bad Kissingen leží na řece Fränkische Saale. Za svůj název tento tok vděčí zvýšenému obsahu soli v okolní půdě, kterou Saale omývá a jejíž voda má tak díky tomu zvýšený obsah soli. Dlouhou dobu město žilo právě z těžby soli, jejíž pozůstatky dodnes přitahují pozornost lázeňských hostů, ačkoli těžařská epocha poměrně brzy skončila kvůli náročné technologii získávání soli z říční vody, jež nemohla konkurovat rakouským solným dolům. Právě slaná minerální voda jak z řeky, tak ze zdejších vrtů je to, co činí z Bad Kissingenu prvotřídní léčebné lázně, za něž město oficiálně označil král Ludvík II. Bavorský v roce 1882.

Zařízení na získávání soli z říční vody - voda se vypumpuje nahoru a pak se nechá stákat do větviček, proces se několikrát opakuje, dokud se nedosáhne kýženého podílu soli ve vodě

Zařízení na získávání soli z říční vody – voda se vypumpuje nahoru a pak se nechá stékat do větviček, proces se několikrát opakuje, dokud se nedosáhne kýženého podílu soli ve vodě

FOTO: Kamila Stojanovová

Slavná klientela

Když se budete procházet po lázeňské promenádě či centrem města, narazíte na nespočet soch osobností německých a rakousko-uherských dějin. Léčili se zde bavorští králové Ludvík I. a Ludvík II., rakouský císař František Josef I. se svou chotí císařovnou Sissi, již zmiňovaný říšský kancléř Otto von Bismarck či spisovatel Theodor Fontane nebo skladatel Richard Strauss.

Schmuckhof - salon pod širým nebem

Schmuckhof – salon pod širým nebem

FOTO: Bayer. Staatsbad Bad Kissingen GmbH/Feuerpfeil Verlags GmbH

Pokud vás bude zajímat zejména osoba Otto von Bismarcka, zajděte do Bismarck-Musea v rámci Musea Obere Saline, na které narazíte po zhruba třech kilometrech příjemné procházky z centra proti toku řeky Saale.

Léčebné lázně a wellness

Léčivou sílu Bad Kissingenu dnes obstarává celkem 7 termálních pramenů. Každý z nich je svým složením unikátní a podle toho se hodí buď na koupele, k pití, či inhalaci. V celém městě je k dispozici zhruba 2800 lůžek ve dvaceti klinikách a rehabilitačních zařízeních, k tomu pak ještě zhruba 3500 lůžek v hotelech, penzionech či soukromém ubytování.

Hlavní lázeňská budova

Hlavní lázeňská budova

FOTO: Bayer. Staatsbad Bad Kissingen GmbH/Hagen, Gerhard

Léčit se zde může každý, kdo trpí problémy se srdcem a krevním oběhem, revmatickými potížemi či různými psychosomatickými onemocněními, jako je například syndrom vyhoření apod. Pokud si ale chcete jen odpočinout od stresu v práci a jinak vás nic netrápí, nezoufejte. Ubytujte se v některém z hotelů či penzionů a nechte se hýčkat ve wellness centru KissSalis Therme, kde na vás rovněž čeká termální voda ze zdejších pramenů. A k tomu si můžete jít zahrát třeba golf nebo se vydat na kole poznávat okolí.

Wellness centrum KissSalis Therme - odpočinek pro všechny

Wellness centrum KissSalis Therme – odpočinek pro všechny

FOTO: KissSalis Betriebsgesellschaft GmbH

Je libo zahrát si golf?

FOTO: Bayer. Staatsbad Bad Kissingen GmbH

Město kultury

Pokud byste si mysleli, že se jako milovníci kultury budete v lázních nudit, pak jste na omylu. V Bad Kissingenu se ročně na různých místech koná až 500 koncertů! Od komorních kvartet, přes orchestry, až po vystoupení hvězd. Například 3. a 4. července v Bad Kissingenu pod širým nebem vystoupí Roxette a Mark Knopfler. Každoročním vrcholem léta je pak festival klasické hudby Kissinger Sommer či největší městská slavnost Rakoczy-Fest. Do starých časů se pak můžete přenést u příležitosti rallye veteránů Sachs Franken Classic.

Lázeňské kavárny mají své kouzlo

Lázeňské kavárny mají své kouzlo

FOTO: Bayer. Staatsbad Bad Kissingen GmbH

Heiligenhof – sídlo sudetských Němců

A ještě jedna zajímavost na závěr. Na kopci nad městem se nachází Heiligenhof – v noci díky neonovému osvětlení nepřehlédnutelná budova. Tento dům získala do svého vlastnictví v roce 1952 organizace sudetských Němců Sudetendeutsche Sozialwerk. Heiligenhof se stal takovým symbolickým novým domovem všech sudetských Němců a dodnes ho aktivně využívají zejména pro pořádání seminářů a vzdělávacích akcí. Kromě toho se zde ale nachází mládežnická ubytovna (Jugendherberge) a nevraživost vůči českým hostům zde rozhodně nepanuje. Často se zde naopak konají vícedenní semináře pro mladé lidi z celé Evropy, včetně skupin českých studentů, kteří mají možnost se osobně setkat s těmi, kdo události roku 1945 zažili na vlastní kůži.

Heiligenhof

Heiligenhof

FOTO: Kamila Stojanovová