Dolní Sasko je jedinou spolkovou zemí, která má moře i hory: na severu leží Severní moře s nádherným přírodním úkazem přílivu a odlivu v mělčinovém moři, Světovém přírodním dědictví UNESCO. Stejně jako ve Šlesvicku-Holštýnsku zde návštěvníkům nabízí možnost průvodocovaných procházek v mělčinovém moři.

Oblíbené jsou procházky mělčinovým mořem

Oblíbené jsou procházky mělčinovým mořem.

FOTO: Tourimus Marketing Niedersachsen

Centrem této zábavy je lázeňské městečko Cuxhaven. Pruh moře, který se zde při odlivu odhaluje, měří více než 20 km. Pokud by si někdo nevěřil, že procházku zvládne pěšky, může využít koňských povozů.

Mělčinové moře mohou návštěvníci objevovat i z povozu

Mělčinové moře mohou návštěvníci objevovat i z povozu.

FOTO: Tourismus Marketing Niedersachsen GmbH

Slaný vzduch má na lidský organismus blahodárný účinek, proto se tato oblast stala vyhledávaným lázeňským střediskem. Kromě odpočinku si zde mohou návštěvníci užít také cyklistické výpravy. V oblasti je 200 km značených tras, včetně té Labské a Vezerské.

Oblíbené jsou pobřežní cyklostezky

Oblíbené jsou pobřežní cyklostezky.

FOTO: Tourimus Marketing Niedersachsen

Na jihu se rozprostírá nejseverněji položené německé středohoří Harz. Tady se dají podnikat pěší túry, jezdit na horském kole nebo v zimě na lyžích. Provozovat vodní sporty, cyklistiku, pěší turistiku, walking, jezdectví, golf a další: zde na vás čeká dovolená nejrůznějších možných variací.

Pohořím vedou různě náročné pěší trasy

Pohořím vedou různě náročné pěší trasy.

FOTO: Tourimus Marketing Niedersachsen, NP Harz

Zdejší regiony nabízejí mnoho volnočasových aktivit, u kterých si můžete odpočinout a nabrat nový dech před návratem do všedního dne.

Harz je krajem legend a pověstí

Harz je krajem legend a pověstí.

FOTO: Tourimus Marketing Niedersachsen, NP Harz


Tip: Od 8. května se zde, v pohoří Harz, otevře zbrusu nová stezka v korunách stromů, tak jak ji známe třeba z národního parku Bavorský les nebo Hainich.

Pobřežní oblasti

Dolní Sasko disponuje nejdelším mořským pobřežím, ke kterému patří kromě pobřeží Severního moře i sedm východofríských ostrovů.

Odpočinek hosté naleznou v plážových koších

Odpočinek hosté naleznou v plážových koších.

FOTO: Tourimus Marketing Niedersachsen

Na ty se návštěvníci mohou dostat trajekty, které vyplouvají z městeček Emden, Norden-Norddeich, Esens-Bensersiel, Harlesiel, Neuharlingersiel a Neßmersiel. Auto mohou nechat hosté na pevnině, protože většina ostrovů se řadí k těm, která se nazývají „autofrei“, tedy ostrovy bez aut.

K východofríským ostrovům patří: Wangerooge, Spiekeroog, Langeoog, Baltrum, Norderney, Juist a Borkum.

Baltrum

Nejklidnějším z nich je asi Baltrum, nejmenší ze sedmi východofríských ostrovů, na kterém je provoz automobilů zakázán, stejně tak zde nenajdete ani hotelová monstra nebo nákupní řetězce. Většina zajímavostí je dostupná pěšky, využít je možné i místní dopravu nebo koňské povozy.

U Severního moře na hosty čekají písečné pláže

U Severního moře na hosty čekají písečné pláže.

FOTO: Tourismus Marketing Niedersachsen GmbH

Ostrov Norderney

Tento ostrov je plný kontrastů, zatímco jeho západní část je plná turistických zařízení, jeho východní pobřeží je klidné a pokojné, protože patří přírodě. Zdejší lázně patří se svou 200letou tradicí k nejstarším na pobřeží Severního moře. Návštěvníci si mohou užít také 14 km písečných pláží a 80 km pěších a cyklistických tras.

Oblíbenou zábavou je i pouštění draků, ostrov Noderney

Oblíbenou zábavou je i pouštění draků, ostrov Noderney.

FOTO: Tourismus Marketing Niedersachsen GmbH

Borkum

Nekonečné pláže, 26 km, a ostrovní městečka, která nabízejí rozmanitou kulturní nabídku. To jsou důvody, proč patří ostrov k nejoblíbenějším destinacím v této části severomořského pobřeží. Ostrov se rozhodl nabízet služby i alergikům, proto vytvořil certifikát, jehož nositeli mohou být ubytovatelé, kteří nabízejí prostředí a speciální služby pro alergiky.

Borkum je ideálním ostrovem pro alergiky

Borkum je ideálním ostrovem pro alergiky.

FOTO: Tourismus Marketing Niedersachsen GmbH

Když připočteme Vezerskou pahorkatinu a velká vnitrozemská jezera Dümmer, Steinhuder Meer, Zwischenahner Meer plus vodní toky, pak lze například kanoistiku provozovat na 6500 kilometrech vodních ploch.

Pohodové trasy nabízí vřesoviště

Pohodové trasy nabízí vřesoviště.

FOTO: Lüneburg Marketing GmbH


Dolní Sasko nabízí však také 13 000 kilometrů cyklostezek a nádherné vyhlídky na netknutou přírodu, kterou můžete objevovat i pěšky. Cyklostezky si mohou návštěvníci vybrat podle svých přání a možností. Na své si přijdou trénovaní sportovci, pohodáři i rodiny s dětmi. Po celé oblasti se nacházejí také půjčovny kol, hotely a penzióny, které jsou zaměřeny právě na tuto speciální klientelu.

Dolnosaská města

Nechte se okouzlit a vydejte se na kulinářskou cestu časoprostorem do dolnosaských měst. Objevte hrázděné domy v Celle či Goslaru.

Celle je městečkem hrázděných domů

Celle je městečkem hrázděných domů.

FOTO: TourimusMarketing Niedersachsen

V Celle stojí za vidění kromě hrázděných domů také zdejší synagoga, přepychový Hoppener Haus z roku 1532, Vévodský zámek s Kolbištěm a zapomenout nelze ani na Muzeum umění, které je zde otevřeno 24 hodin denně. Celle je navíc obklopeno krajinou vřesovišť, a tak se na přelomu srpna a září zbarví do fialova a zaplní turisty z celého světa.

V Goslaru se nachází také prohlídkové doly

V Goslaru se nacházejí také prohlídkové doly.

FOTO: Stiftung Bergwerk Rammelsberg, Altstadt von Goslar und Oberharzer Wasserwirtschaft

K větším městům, která jsou mezi turisty také oblíbená, pak patří hlavní zemské město Hannover, nebo Osnabrück. Přímořským šarmem pak oplývají městečka Emden a Stade.

Zahrady paláce Herrenhausen lákají k návštěvě

Zahrady paláce Herrenhausen lákají k návštěvě.

FOTO: HMTG,Herrenhäuser Gärten

Na území Dolního Saska leží v těsné blízkosti hned dvě Světová kulturní dědictví – v Hildesheimu jsou to románské stavby chrám Panny Marie spolu s kostelem St. Michaelis a v Goslaru středověké historické jádro a důl Rammelsberg s hornosmolinským vodohospodářstvím.

Wolfsburský Autostadt nabízí pohled do historie a budoucnosti automobilového průmyslu

Wolfsburský Autostadt nabízí pohled do historie a budoucnosti automobilového průmyslu.

FOTO: Tourimus Marketing Niedersachsen

Zážitky v dolnosaských zábavních parcích slibují adrenalin, například největší dřevěná horská dráha světa v Heidepark Soltau anebo pohled na exotický mihot křídel ve světovém ptačím parku Walsrode. Ve Wolfsburku na vás čeká Autostadt a phaeno, dva tematické světy, ve kterých zažijete techniku na vlastní kůži.