Objevte Sársko aktivně

Svými cyklostezkami sází Sársko na požitek z jízdy a změnu: trasy říčními údolími vhodné i pro rodiny s dětmi, výlety za hranice do Francie a Lucemburska anebo namáhavé výstupy na vrcholky pohoří Hunsrück. Poznejte Sársko na vysoké úrovni - na cestě po Sárské cyklostezce, první přeshraniční dálkové trase, kterou německý cyklistický klub ADFC ocenil čtyřmi hvězdičkami.

Po celé zemi vede nespočet cyklistických tras, některé jsou i mezinárodní

Po celé zemi vede nespočet cyklistických tras, některé jsou i mezinárodní

FOTO: Tourismus Zentrale Saarland (Dubois, Eike)

Nedotčená příroda a velmi kvalitní cesty – hustá síť cca 60 „prémiových tras“ slibuje pěším turistům v Sársku prvotřídní potěšení. Titul „Nejkrásnější turistické stezky v Německu“ získaly jen za posledních pět let hned čtyři sárské prémiové trasy. A stezka Saar–Hunsrück–Steig o délce 180 km byla v roce 2009 vyhlášena vůbec nejhezčí dálkovou pěší trasou.

Také pěší turisté si přijdou na své

Také pěší turisté si přijdou na své

FOTO: Tourismus Zentrale Saarland (Dubois, Eike)

Propojuje tři významné oblasti, průlomové údolí řeky Sáry na jihu, římské město Trier (Trevír) na severozápadě a metropoli drahokamů Idar-Oberstein na severo-východě. Poznejte Sársko na cestě po těchto výborně značených turistických trasách!

Vydají-li se návštěvníci po stezkách „Tafelroute“, pak se mohou těšit na jedinečné kulinářské zážitky. Zastávky na těchto trasách totiž zavedou návštěvníky přímo do míst, kde si mohou vychutnat zdejší vynikající regionální kuchyni. Značení tras si nikdo nesplete – ve znaku mají totiž malé kuchařské čepice.

Gurmánské stezky jsou označené kuchařskou čepicí

Gurmánské stezky jsou označené kuchařskou čepicí

FOTO: DZT, Mike Corey

Tip: Oblíbenou dálkovou trasou je Moselsteig – tato trasa v sobě spojuje krásnou přírodu, kulinářské zážitky, vinice a malebná městečka a vinařské osady kolem řeky Mosely.

Také vyznavači golfu naleznou v Sársku velmi pestrou a přeshraniční nabídku. Nad prvotřídně upravenými golfovými hřišti v atraktivní krajině pookřeje srdce každého vyznavače golfového sportu.

Tajný tip pro milovníky kultury

Snídaně v římské vile, v poledne rytířská hostina, odpolední čaj v barokním zámku a večer jazz na pozadí vysokých pecí – v Sársku zažijete 2000letou historii během jednoho jediného dne. Kromě toho lze navštívit pestrou paletu kulturních akcí, na kterých lze obdivovat umění mladých nadějí a nechat se okouzlit hvězdami mezinárodního věhlasu. Prvotřídní muzea a rušná umělecká scéna potvrzují znovu a znovu kulturní bohatství Sárska.

Oblíbeným turistickým cílem jsou i zdejší vinice

Oblíbeným turistickým cílem jsou i zdejší vinice

FOTO: DZT, Caspar Diederik

Sárská města – malá ale půvabná

Saarbrücken

Město Saarbrücken je sice nejmenším hlavním městem v Německu, ale svou přátelskou atmosférou patří k těm nejoblíbenějším. Ačkoli ho poznamenala druhá světová válka a později i architektura 50. a 60. let, nabízí město více historických památek, než by se dalo čekat.

Saarbrücken v sobě snoubí francouzskou eleganci a německý řád

Saarbrücken v sobě snoubí francouzskou eleganci a německý řád

FOTO: Reiner Kiedrowski

Součástí historické části města je zdejší zámek a kostel Ludwigskirche, sídlí zde také vládní čtvrť, naopak náměstí St. Johann  Markt je místem, kde to žije. Návštěvníci se zde mohou těšit na obchůdky, butiky, kavárny, restaurace a bary. Přímo odtud se mohou vydat na oblíbenou nákupní třídu, která plynule navazuje na hlavní nádraží.

Náměstí St. Johann žije ve dne v noci

Náměstí St. Johann žije ve dne v noci

FOTO: Kongress- und Touristik Service Region Saarbrücken GmbH

Město rozděluje a spojuje řeka Sára, která je pouhou předzvěstí přírody, která na všechny čeká za branami města.

Tip: Zdejší hrad nabízí i prohlídku podzemí a kasemat.

Saarbrückenská radnice

Saarbrückenská radnice

FOTO: www.tourismus.saarland.de, S. Bernanding

Město krále slunce: Saarlouis

Město bylo založeno proslulým francouzským panovníkem Ludvíkem XIV. roku 1680, mělo sloužit jako přední obranná pevnost francouzského království. Město se králi zalíbilo natolik, že jej sám pojmenoval, dodnes má město ve svém znaku bourbonské lilie a slunce.

Kasematy v Saarlouisu dnes slouží k mnoha účelům

Kasematy v Saarlouisu dnes slouží k mnoha účelům

FOTO: Eike Dubois / TZS

Ačkoli se podoba městské pevnosti postupem doby změnila, místním se povedlo ji integrovat do rozrůstající zástavby. Kombinace francouzského a německého vlivu je zde jasně patrná. Tyto elementy však mezi sebou nebojují, spíše se velmi dobře doplňují.

Ve městě se pravidelně koná řada festivalů, proto je Saarlouis mezi návštěvníky tak oblíbený. Hlavním místem konání bývá nejen hlavní náměstní, ale i přilehlé uličky.


Mettlach

Městečko Mettlach je místem mnoha tváří, na jednu stranu je idylicky položené na řece Sára, na té druhé je centrem zážitků v regionu.

Mettlach je u mezinárodních turistů možná ještě známější než samotný Saarbrücken, nacházejí se zde totiž hned dvě zajímavosti. Jednak je to porcelánka Villeroy & Boch a pak také průlomové údolí řeky Sáry – Saarschleifen.

Parádní podívanou je tzv. Saarschleife - údolí řeky Sáry

Parádní podívanou je tzv. Saarschleife - údolí řeky Sáry

FOTO: DZT, Mike Corey

Řeka zde tvoří jakousi smyčku, jde o hru přírody, díky své poloze a tvaru se zde často tvoří jakýsi opar, který se pak údolím táhne jako had. Tento přírodní fenomén mohou návštěvníci obdivovat při pěších nebo cyklistických výpravách, nebo při plavbách. Krásný pohled na údolí nabízí vyhlídka Cloef v Orscholzu.

Tuto podívanou si návštěvníci užívají i při plavbě po řece Sáře

Tuto podívanou si návštěvníci užívají i při plavbě po řece Sáře

FOTO: DZT, Caspar Diederik

Výhled na údolí řeky Sáry nabízí také hrad Montclair, původně byl sice postaven již ve 12. století v románském stylu, ale v 15. století byl velmi poničen, a proto musel být přestavěn. V posledních letech byl znovu rekonstruován. Hrad je přístupný jen návštěvníkům, kteří dorazí pěšky nebo  přijedou na kole.

Keramický průmysl

Ačkoli asi známější je keramika pocházející ze saské Míšně, i tady v Sársku má výroba keramiky dlouholetou tradici. V dnešní době patří výrobky této firmy k těm neprestižnějším na světě. Villeroy & Boch, malá rodinná firma začala se svou výrobou ve Francii roku 1748 a postupem času se vypracovala mezi největší světové výrobce keramiky na světě.

Keramická firma Vellorey&sídlí ve starém benediktinském klášteře

Keramická firma Villeroy & Boch sídlí ve starém benediktinském klášteře

FOTO: DZT, Caspar Diederik

Za zdmi bývalého benediktinského kláštera dnes ožívá více než 260 let historie výroby keramiky a samotné firmy, zdejší muzeum a kavárna z roku 1892 vyprávějí neuvěřitelné příběhy této úspěšné rodinné dynastie.

Kavárna samotná je pak vyzdobena v podobném stylu jako proslulá drážďanská mlékárna, její stěny jsou dekorovány ručně malovanými dlaždicemi se vzory z 19. století. Celkem jich bylo potřeba na výzdobu interiéru více než 15 000. Nápoje jsou zde podávány samozřejmě ve značkovém porcelánu.

Zážitkové centrum porcelánky Villeroy&Boch

Zážitkové centrum porcelánky Villeroy & Boch

FOTO: Keravision Villeroy & Boch

Okolo kláštera, který byl postaven již v 7. století a později v 18. století znovu přestavěn v barokním stylu, se nachází půvabný park, který je návštěvníkům otevřen po celý rok. V parku je k vidění i „Stará věž“, nejstarší sárská stavba pocházející z roku 994.

Doly a průmyslová kultura

Podobně jako v Severním Porýní-Vestfálsku mohou i zde návštěvníci nalézt důkazy o existenci těžebního průmyslu v této nejmenší německé spolkové zemi. Mnoho muzeí, prohlídkových dolů a spolků představuje průmyslové dědictví tohoto regionu návštěvníkům z celého světa.

Areál železáren Volklinger Hütte je na seznamu světového dědictví UNESCO

Areál železáren Volklinger Hütte je na seznamu světového dědictví UNESCO

FOTO: DZT

Mezi nejoblíbenější turistické atraktivity patří bezpochyby komplexy bývalých dolů a železáren – návštěvníci se dostanou přímo do míst, která byla ještě před nedávnem nepřístupná.

První průmyslový objekt na seznamu UNESCO

Průmyslový komplex železáren Volklinker Hütte nedaleko Saarbrückenu byl vůbec první průmyslovou památkou, kterou se podařilo zapsat na seznam světového dědictví UNESCO. Komise tak uznala, že tyto stavby jsou autentické a mají obrovský význam pro současnou i budoucí generaci. Tento komplex byl na seznam zapsán již roku 1994.

Návštěvníci se dostanou i na vyhlídková místa

Návštěvníci se dostanou i na vyhlídková místa

FOTO: Tourismus Zentrale Saarland (Kassner, Gerhard)

V dnešní době se komplex stal jakýmsi kulturním centrem regionu. Samotná prohlídka zabere zhruba 2–3 hodiny, měří totiž úctyhodných 6 km. Návštěvníci se v rámci prohlídky dostanou i na střechu a 27 metrů vysoké věže, odkud je parádní výhled na Saarbrücken a okolní krajinu.

Tip: Komplex bývá v noci barevně nasvícen a během celého roku se zde koná řada zajímavých akcí – festivalů, výstav, přednášek, apod.

Kulinářské Sársko

V Sársku je kladen velký důraz také na dobré jídlo. Ať už tradiční domácí pochoutky, od tradičního grilovaného vepřového bůčku po poctivé bramborové speciality, nebo vytříbená tříhvězdičková menu či inovační kreace – zdejší kuchaři pracují rádi s regionálními produkty té nejvyšší kvality.

Místní obyvatelé si potrpí na regionální a ručně vyráběné produkty

Místní obyvatelé si potrpí na regionální a ručně vyráběné produkty

FOTO: DZT, Mike Corey

Sársko inspiruje své kuchaře k maximálním výkonům, výsledkem je počet michelinských hvězdiček na obyvatele, který patří k nejvyšším.

Oblíbené jsou i návštěvy vinic

Oblíbené jsou i návštěvy vinic

FOTO: DZT, Mike Corey

Po celý rok se zde koná také mnoho trhů, festivalů akcí spojených s dobrým jídlem. Zatímco jaro bude ve znamení bylinek, podzim se zde odehraje ve znamení masa – jehněčího a divočiny, na návštěvníky čekají také bramborové dny a festival jablečného (hruškového) vína.

Chcete-li se rozmazlit, můžete navštívit michelinské restaurace

Chcete-li se rozmazlit, můžete navštívit michelinské restaurace

FOTO: DZT, Caspar Diederik

Tip: V Sársku se rozvinula iniciativa za dobré a kvalitní jídlo, pod značkou Genuss Region Saarland funguje sdružení farmářů, pěstitelů, producentů a výrobců, stejně jako restauratérů, kteří se zaručují za prvotřídní kvalitu svých výrobků. Dbají přitom na využití regionálních a sezónních surovin.