Návštěva města

V regionu Frank se nachází 14 zajímavých měst. Ansbach je proslulý jako město franského baroka, nachází se zde však také výstava soch pod širým nebem, nazývaná míle soch. Dalším městem je Asschaffenburg, ten je zajímavý především tím, že je starší než tisíc let, nachází se zde překrásný renesanční zámek Johannisburg a oblíbil si ho i bavorský král Ludvík I. Město má navíc velice příjemné, téměř středomořské klima.

Příjemné klima si užijete v Asschaffenburgu

Příjemné klima si užijete v Asschaffenburgu.

FOTO: Kongress&Touristikbetriebe Stadt Aschaffenburg,Alexander Heinrichs

Dále je tady Bamberk vyznačující se především skvěle dochovaným historickým jádrem plným hrázděných budov a středověkých uliček. Bamberk je od roku 1993 na seznamu světového dědictví UNESCO a mezi návštěvníky je oblíben nejen díky svým památkám, ale také díky své gastronomii, ke které neodmyslitelně patří pivo a pivní zahrádky.

Příjemné posezení s výhledem na Bamberg

Příjemné posezení s výhledem na Bamberg

FOTO: FrankenTourismus, Bamberg, Hub

Ve výčtu zajímavostí následuje Bayreuth, který je spojen s osobností Richarda Wagnera. Každoročně se zde konají také Wagnery letní slavnosti a zdejší markraběcí operní dům byl nedávno zařazen do společnosti světového dědictví UNESCO. Město je zároveň jakýmsi kulturním centrem regionu.

Na seznamu UNESCO je i markraběcí opera v Bayreuthu

Na seznamu UNESCO je i markraběcí opera v Bayreuthu.

FOTO: Bayreuth Marketing & Tourismus GmbH

Pak je zde Coburg, kde se každé léto koná obrovský festival samby – největší festival tohoto druhu mimo Brazílii na světě. Coburg ovšem potěší i milovníky kultury, v jeho bezprostřední blízkosti se nacházejí čtyři zámky. Město je obklopeno krásnou přírodou, v níž se nachází mnoho cyklistických tras.

Dinkelsbühl je součástí Romantické trasy, díky tomu, že přečkal válečná období bez úhony, se zde nachází jedno z nejzachovalejších historických center Německa. V létě by návštěvníci neměli vynechat koupaliště Wörnitz-Strandbad, jedná se o jedno z posledních bavorských říčních koupališť.

Velice malebné je i městečko Dinkelsbühl

Velice malebné je i městečko Dinkelsbühl

FOTO: FrankenTourismus,Holger Leue

Malé městečko Eichstätt zaujme barokními stavbami, přitom se nachází v samotném srdci přírodního parku Altmühltal. Městem protéká i řeka Altmühl. Město Fürth pak nabízí 2000 kulturních památek, prohlídka města je přitom výpravou do historie architektury, kromě historických slohů, jsou zde k vidění i památky z období secese.

Pro Kulmbach je typický nejen vodní hrad Plattenburg, ale také pivní slavnosti (týdny) konající se každoročně na konci července. Pivo bývá i součástí receptů zdejších kulinářských specialit. Schweinfurt je pak skvělým příkladem propojení starého s moderním v dokonalém souznění.

Erlangenské slavnosti Bergkirchweih jsou jednou z vrcholných akcí roku

Erlangenské slavnosti Bergkirchweih jsou jednou z vrcholných akcí roku

FOTO: FrankenTourismus,Riess

Nejmenším z franských velkoměst je Erlangen, univerzitní město, kulturní centrum a barokní perla. Každoročně v létě se zde konají oblíbené městské slavnosti: Bergkirchweih, letos se akce uskuteční 21. května až 1. června 2015. Samozřejmostí jsou regionální speciality, pivo a pouťové slavnosti.

K největším městům regionu patří bezesporu Norimberk. Město, jehož dominantou je především císařský hrad, nabízí i skvělé možnosti nakupování, gastronomické zážitky – hosté milující německé klobásky si určitě pochutnají na těch norimberských. Kromě toho se zde nachází i řada dalších zajímavostí, od hrázděných domů, přes pivní zahrádky, až po dvůr řemeslníků.

Z norimberského císařského hradu je krásný výhled do okolí

Z norimberského císařského hradu je krásný výhled do okolí

FOTO: Franken Tourismus, Holger, Leute

Sice menší než Norimberk, ale mezi turisty stejně oblíbené, je město Rothenburg ob der Tauber. Jeho historické centrum plné hrázděných domů, středověkých uliček a malebných zákoutí si již mnohokrát zahrálo ve filmech. Kromě toho je Rothenburg také křižovatkou dvou nejpopulárnějších prázdninových tras v Německu – Romantické a Hradní stezky.

Rothenburg ob der Tauber má zachovalé historické jádro

Rothenburg ob der Tauber má zachovalé historické jádro

FOTO: frankentourismus.de

A na závěr tady máme Würzburg, univerzitní město, jehož rezidence, barokní zámek, se již od roku 1981 pyšní titulem UNESCO. Ale není to jen rezidence, kvůli čemu si turisté město oblíbili, je to také pohodová atmosféra, kulturní nabídka a blízkost zdejších vinic.

Kulinářské speciality

Pro tento kraj jsou typické hned tři věci: pivo, víno a regionální kuchyně. Pokud jde o pivo, tak je tady opravdu jako doma, snad nikde jinde v Bavorsku se nenachází tolik pivovarů, jako ve Frankách.

Pivo je ve Frankách jako doma

Pivo je ve Frankách jako doma

FOTO: FrankenTourismus,Bamberg,Hub

Navíc zde již od roku 1516 platí Bavorský zákon o čistotě piva (do piva patří jen ječmen, chmel a voda, nic víc, nic míň). Příští rok se zde proto budou v Bamberku konat obrovské oslavy a pivní slavnosti. Pivo si zde mohou návštěvníci vychutnat na pivních zahrádkách, nebo v pivních sklepech, po celý rok se zde koná i řada slavností a festivalů zasvěcených právě tomuto nápoji.

Zdejší víno je pěstováno na 6 hektarech půdy, jeho výrobou se zabývá více než 5000 vinařů. Asi žádné jiné víno na světě není spojováno s vinařskou oblastí tak často, jako to pocházející z tohoto regionu.

Jeden z německých vinařských regionů se nachází ve Frankách

Jeden z německých vinařských regionů se nachází ve Frankách

FOTO: Franken Tourismus,SML,Hub

Důvod je prostý, téměř polovina zdejšího vína je totiž prodávána v menších kulatých lahvích, ty jsou v současnosti i jakousi zárukou a značkou kvality. Od jara až do začátku podzimu se v regionu koná mnoho slavností, festivalů a trhů, jejichž tématem je právě zdejší víno.

Tip: Vinicemi vede několik zajímavých pěších tras. Ty jsou napojeny i na vinařství a vinotéky, návštěvníci se tak mohou zároveň vydat i na ochutnávku vína.

Příroda

Téměř polovina tohoto regionu patří k chráněným přírodním oblastem. To ovšem nevylučuje turistické možnosti. Nejlepším způsobem, jak poznat zdejší přírodu, je vyrazit na pěší nebo cyklistickou výpravu.

Přírodní park Franské Švýcarsko patří k oblíbeným výletním cílům

Přírodní park Franské Švýcarsko patří k oblíbeným výletním cílům

FOTO: frankentourismus.de

Franské přírodní parky, dohromady se jich zde nachází 10, zabírají rozlohu 14.000 km čtverečních. Každý z parků má jedinečný charakter. Příkladem je Franský les, jehož název je spojen s hustými lesy, které se rozprostírají na polovině území chráněné oblasti. Díky lesům zde byly v minulosti také založeny malé sklárny, ševcovské mlýny a později se zde plavilo i dřevo. O těchto starých povoláních informují i zdejší muzea, třeba Textilní muzeum v Helmsbrechtu.

Zcela jinou atmosféru má Franské Švýcarsko, tato oblast získala svůj název již v 19. století. Jedná se o jeden z největších přírodních parků Německa, přitom se nachází v bezprostřední tří zajímavých měst – Norimberku, Bayreuthu a Bamberku. Zároveň se také jedná o jednu z největších zalesněných oblastí v Německu, kromě toho Franské Švýcarsko nabízí také skaliska, která jsou oblíbená mezi lezci, a nespočet jeskyní.

Přírodní park Altmühltal nabízí mnoho sportovních aktivit

Přírodní park Altmühltal nabízí mnoho sportovních aktivit

FOTO: Franken Tourismus, ALT, Hub

Zajímavý je i fakt, že se krajinou vine na 5000 km značených tras pro pěší.
Na velká skaliska narazí návštěvníci v přírodním parku Fichtelgebirge, na zříceniny hradů, hrady a zámky v přírodním parku Hassberge, kouzelná říční krajina římskými památkami zařazenými na seznam světového dědictví UNESCO pak na ně čeká v přírodním parku Altmühltal.

Cyklistika

Pěší turistika, nebo cyklistika, to ve Frankách není vůbec žádný problém. Z nabízených tras si vyberou jak pohodáři, tak nadšení sportovci. Mezi nejoblíbenější cyklistické trasy patří ty vedoucí okolo řek – Tauber, Wern, Altmühl, Regnitz – kromě toho se zde však nachází i několik certifikovaných tras, které vyhověly přísným kritériím německého cyklistického klubu.

15 cyklistických regionů nabízí trasy ve městech i v přírodě

15 cyklistických regionů nabízí trasy ve městech i v přírodě

FOTO: Franken Tourismus, Nürnberg, Hub

Několik tras vede i podél prázdninových stezek, Romantická stezka návštěvníky směřuje do zajímavých historických měst a městeček a seznamuje je také s dalšími „romantickými“ zákoutími Bavorska, Hradní stezka se pak zaměřuje na hrady, zámky a paláce rozeseté po Bavorsku.

Sportovci budou nadšení z nabídky horských tras, skvělé podmínky nabízí oblast Franského lesu a Franského Švýcarska, stejně jako oblast okolo Rhönu. Návštěvníci si velice oblíbili také oblast Spessart-Mainland, ta nabízí trasy od 30 do 156 km, jezdci přitom mohou zdolat až 2400 výškových metrů. Zdejší trasy se tak hodí spíše pro zkušenější sportovce.

V regionu se nachází i adrenalinové trasy

V regionu se nachází i adrenalinové trasy

FOTO: Franken Tourismus

Po celé oblasti se nachází i řada půjčoven, opraven a také ubytování určených speciálně pro cyklisty (Bett &Bike). Návštěvníci zdejšího regionu si mohou zapůjčit i elektrokola, nebo si plánovanou trasu zkrátit vlakem.

Po Frankách je rozeseto 15 cyklistických regionů, zatímco sportovci se nejspíš pohrnou do Franského lesa a Fichtelgebirge, pohodáři a rodiny s dětmi ocení nenáročné trasy bez převýšení v oblasti přírodního parku Altmühltal a ve Franské jezerní krajině.

Pěší turistika

V tomto regionu je pro pěší turisty připraveno na 40.000 km značených tras, stejně jako u těch cyklistických se zde nachází i řada tras s certifikátem. Návštěvníci si mohou vybrat délku i náročnost trasy a některé mezi sebou dokonce kombinovat.

Pěších tras je zde přes 40 000 km

Pěších tras je zde přes 40 000 km

FOTO: Franken Tourismus, FRS, Hub

Pořádný sportovní výkon vyžadují trasy v oblastech Franského lesu, Fichtelgebirge, Rhönu a Franského Švýcarska. Po zaslouženém výstupu však poté na návštěvníky čekají nádherné výhledy na zdejší kraj.

Méně náročné, ale neméně zajímavé trasy pak nabízí regiony: Haßberg, Liebliches Taubertal, Romantisches Franken, Naturpark Altmühltal, Fränkisches Weinland, Oberes Maintal-Coburger Land a Spessart-Main­Land. V létě jsou pak oblíbené pěší trasy okolo zdejších jezer, ve kterých se mohou turisté po svém výkonu pěkně osvěžit.

I rodiny s dětmi si z tras vyberou

I rodiny s dětmi si z tras vyberou

FOTO: Franken Tourismus,NFS, Hub

I pěší turisté v tomto kraji naleznou nabídky ubytování, které jsou jim šité přímo na míru.

Další nabídky pro aktivní turisty

A aby toho nebylo málo, v tomto regionu se nachází také 35 golfových hřišť, a díky mnoha řekám i nespočet říčních cest, které ve volném čase sjíždějí nadšení vodáci. Pak jsou tu ještě trasy pro horolezce, jen v přírodním parku Franské Švýcarsko se jich nachází přes 5000. Další turisté holdující tomuto sportu naleznou také v regionech Konstein/Aicha, Dollnstein a Prunn/Essing v přírodním parku Altmühltal a několik tras se nachází také kolem Norimberku.