Sáňkování v Bavorsku

Sáňkování v Bavorsku je potěšení pro mladé i staré. Tady najdete nejlepší sáňkařské dráhy, na kterých si užijete spoustu legrace. Každý si může vybrat – od příjemného sjíždění na sáňkách až po rychlé a náročnější sjezdy.

Poblíž sáňkařských drah se vždy nachází i nějaké to lyžařské středisko. Kromě lyžování můžete s dětmi vyzkoušet i běžky, výpravy na sněžnicích nebo se psím spřežením, případně si postavit vlastní iglú, ve kterém může přenocovat i celá rodina. Nabídka je opravdu široká a rozmanitá.

Sáňkování v Pfrontenu (Allgäu)

Na jedné z nejdelších přírodních sáňkařských drah v německých Alpách je možné si u Pfrontenu užít sáňkování v té nejčistší podobě.

Nachází se zde totiž nespočet sáňkařských drah

Nachází se zde totiž nespočet sáňkařských drah.

FOTO: Pfronten Tourismus

Odvážní se jednoduše spustí na sáňkách do údolí. Výchozím bodem je veřejné parkoviště ve Pfronten-Kappel, odtud se pokračuje pěšky nahoru k chatě Hündeleskopfhütte a Kappeler Alp. Po malém občerstvení se jde pěkně svižně zpět do údolí. Cesta nahoru k chatě Hündeleskopfhütte a Kappeler Alp je soukromá cesta a majitelé horských chat ji v zimě uklízejí.

Na Breitenbergu vedou od severní a jižní strany lesní cesty o délce přibližně 6 km na Hochalpe ve výšce 1677 m. V zimě se tyto cesty hodí na sáňkování. Z údolí se svezete lanovkou Breitenbergbahn na Hochalpe, vrchol Breitenberg se nachází nedaleko.

Po dni plném zážitků můžete přenocovat třeba v iglú

Po dni plném zážitků můžete přenocovat třeba v iglú.

FOTO: Pfronten Tourismus, E. Reiter

Odtud vede udržovaná zimní cesta k chatě Ostlerhütte (30 minut), užijete si i nádherný výhled na okolní krajinu. Tady už můžete naskočit na sáňky a užít si sjezd do údolí, trasa má zhruba 6,5 km. Zpátky k lanovce se můžete svézt autobusem, který jezdí každou hodinu: 15.17 hod., 16.17 hod., 17.17 hod.

Zapůjčení sáněk: možné přímo u lanovky Breitenbergbahn

Sáňkařské dráhy:

  • Přírodní sáňkařská dráha / Kappeler Alm (4 km)
  • Přírodní sáňkařská dráha Ostler Forstweg / Breitenberg (6,5 km)
  • Lyžařské centrum Pfronten Steinach a lanovky v Pfronten-Röfleuten (cca 200  m délky)

Tip: V Pfortenu se nachází také vesnička iglú. Pod vedením zkušeného stavitele těchto sněhových staveb si můžete vyzkoušet, jak se iglú staví, a třeba v něm i přenocovat.

Rodinná zimní dovolená v Bavorském lese

Sáňkování na Velkém Javoru

Sáňkování na Velkém Javoru si můžete užívat po celý den. Delší dráha má 1200 metrů. Díky tomu, že má jen mírný sklon, mohou si sáňkování užít i děti, nehrozí totiž žádné nebezpečí. Nahoru na kopec vás vyveze lanovka, trať končí u hospůdky Thurnhofstüberl, tady se můžete pohodlně občerstvit a pro návrat pak můžete využít zdejší kyvadlové autobusové dopravy.

K nejoblíbenějším zimním střediskům patří třeba Velký Javor

K nejoblíbenějším zimním střediskům patří třeba Velký Javor.

FOTO: Arber Bergbahn

Kratší trať je pak určená vyloženě pro děti, nachází se totiž v dětském lyžařském areálu ArBär-Kinderland. Na vrchol dráhy vás vyvezou dva pohyblivé pásy. Pokud byste se nakonec přece jen rozhodli pro delší trať, můžete se na ni bez problémů dostat, stačí jen odbočit.

S dětmi však můžete navštívit i husky farmu

S dětmi však můžete navštívit i husky farmu.

FOTO: Tourismusverband Ostbayern

Zapůjčení sáněk: přímo na místě za poplatek

Tip: kromě sáňkování si zde můžete užít i při běžkování, výpravách na sněžnicích nebo se psími spřeženími, a dokonce si můžete vyzkoušet i nocování v iglú

Sáňkování v Oberaudorfu

Lyžařský areál Hocheck v Bavorsku nabízí dva jedinečné zážitky: lyžování na jedněch z nejdelších osvětlených sjezdovek v Německu a také sáňkařskou dráhu Oberaudorf-Hocheck.

Oberaudorf nabízí i noční sáňkování

Oberaudorf nabízí i noční sáňkování.

FOTO: Tourist Information Oberaudorf

Tato sáňkařská dráha vede mimo sjezdovky a je velmi dobře zabezpečená. Sáňkování si navíc mohou návštěvníci užívat i po setmění. Trasa (téměř  3 km) je totiž uměle osvětlena, a to až do půlnoci v závislosti na povětrnostních podmínkách. Na start sáňkařské dráhy se mohou návštěvníci dostat po svých nebo využít zdejší lanovky. Ta bude navíc v úterý, pátek a sobotu v provozu i mezi 18.30 a 21.00.

Zapůjčení sáněk: přímo u lanovky Hocheck

Ochsenkopf – sáňkařská dráha za humny

Hornofranská oblast Ochsenkopf ve Smrčinách (Fichtelgebirge) nabízí lyžařům a zimním rekreantům nejlepší sněhové podmínky ve výšce mezi 680 a 1024 metry. Krajina pod bílou pokrývkou, křupající sníh – zima v nádherném regionu Ochsenkopf nabízí mnohé. Tak například potěšení ze sáňkování pro celou rodinu, které nabízejí místní sáňkařské dráhy.

Smrčiny jsou vyloženě rodinnou destinací

Smrčiny jsou vyloženě rodinnou destinací.

FOTO: Ochsenkopf Tourismus und Marketing GmbH

Svahy v Bischofsgrünu u lanovky Lattalift, pod údolní stanicí Süd (Fleckl) stejně jako u chaty Bleaml-Alm ve Fichtelberg-Neubau umožňují sáňkařské potěšení bez hranic. Při dobrých sněhových podmínkách se jedná o neopakovatelný zážitek: cca 1,2 km zimní sáňkařská dráha v Hintergeiersberg/Warmensteinach.

Zimní zábava v alpském parku Karwendel

Karwendel spojuje radost ze sáňkování s fantastickými výhledy na obrovské alpské pohoří. Sáňkování je potěšení pro mladé i staré. Uprostřed alpských hor v Karwendelu to znamená pohyb na zimním čerstvém horském vzduchu – většinou spojený s vydatným občerstvením na horské chatě.

Rychlé sjezdy nabízí sáňkařské dráhy v oblasti Karwendel

Rychlé sjezdy nabízejí sáňkařské dráhy v oblasti Karwendel.

FOTO: Alpenwelt Karwendel

Skutečným zážitkem pro sáňkaře je už samotná cesta vzhůru v sedačkové lanovce na Kranzberg. Těšit se mohou z pohledu na nádherný rozlehlý horský svět Alp a oblast Karwendel. Zdejší sáňkařská dráha měří asi 1,6 km a široká je dva metry, během sjezdu překonají sáňkaři výškový rozdíl 225 metrů.

Lístky a zapůjčení sáněk: údolní stanice lanovky na Kranzberg

Sáňkování v Berchtesgadensku

Hirscheckblitz je nová, přibližně 2,3 kilometru dlouhá přírodní sáňkařská dráha v oblasti Hochschwarzeck v Ramsau u Berchtesgadenu, která nabízí přímo luxusní požitek ze sáňkování. Sáňkařská party, která se rozjíždí ve výšce 1390 m přímo u horské stanice sedačkové lanovky Hirscheck a razantně překonává za četných zatáček 400metrový výškový rozdíl, přináší spoustu zážitků.

Berchtesgadensko je oblíbenou destinací po celý rok

Berchtesgadensko je oblíbenou destinací po celý rok.

FOTO: Berchtesgadener Land Tourismu

Cíl se nachází v bezprostřední blízkosti sedačkové lanovky v nadmořské výšce 1000 m. Trasa je pravidelně upravována a udržována rolbou. Využití sáňkařské dráhy je bezplatné, takže i ti sáňkaři, kteří nevyužívají sedačkovou lanovku, ale vystupují po nádherné zvláště k tomuto účelu připravené zimní cestě, si pak mohou bez problémů užívat radosti ze sáňkování.

Zapůjčení sáněk: v údolní a horské stanici

Tip: dráha není vhodná pro kojence a malé děti

Je libo vyzkoušet i další zimní sporty?

Kromě sáňkování jsou v současné době v oblibě i další sportovní disciplíny: zatímco snowtubing si na některých dráhách užijí i děti, airboarding je určen spíše pro sportovce a milovníky adrenalinu.

Snowtubing v Bayrischzell

Zúčastněte se „obrovské klouzací party” u Tannerfeldu na okraji Bayrischzell a projeďte se na nafouknutých gumových pneumatikách přibližně 300 metrů dlouhou strouhou až do údolí. Posuvný pás vás dopraví opět na start.

Stále oblíbenější je i snowtubing

Stále oblíbenější je i snowtubing.

FOTO: Tourist-Info Bayerischzell

Funsport v bílém: Snowtubing a airboarding v Inzellu

V Inzellu se dostanete dolů po mnoha cestách, některé z nich ale představují čistý adrenalinový sport. S airboardem, vzduchovým polštářem na lyžnicích z umělé hmoty, je sjezdovka zvláště blízko. Po břiše měkce poskakujete po malých můstcích směrem do údolí. Také snowtubing není nic pro slabé nervy, protože brzdění a řízení nejsou na snowtube, velké gumové pneumatice, možné, a to ani tehdy, když se řítíte 150metrovým sněhovým kanálem dolů.

Airboarding ocení milovníci adrenalinu

Airboarding ocení milovníci adrenalinu.

FOTO: Inzeller Touristik GmbH