Dobrou zprávou ale je, že i dnes je možné nalézt zachované bukové lesy v Německu, které jsou pro svou unikátnost dokonce zapsány od roku 2011 na seznamu kulturního a světového dědictví UNESCO. Pojďme se blíže podívat, kde se tyto cenné lokality nachází, a proč stojí za to je navštívit.

Na německém území se nachází celkem pět rozsáhlých bukových lesů, které společně představují jedinečnou komunitu evropských bukových lesů. Na seznam byly přidány, aby doplnily již roku 2007 vyhlášené Původní bukové lesy Karpat.

Jasmundský národní park

Jasmundský národní park nalézající se v severovýchodním cípu Německa, na ostrově Rujána, fascinoval již od nepaměti mnoho umělců svou panoramatičností. Není divu, křídové útesy, na kterých se park nachází, a nádherné výhledy na širé moře jsou vskutku malebné. Na obraze je zachytil například slavný malíř Caspar David Friedrich.

Bukové lesy v parku rostou na plošině tvořené převážně křídovými útvary již od 13. století. Díky poloze parku bylo zabráněno využívání lesa pro lesnické účely, a les tak ve své původní podobě přežil až dodnes.  Dnes je největším z německých chráněných bukových lesů a domovem více než 10 000 druhů rostlin a zvířat. Najdete zde například vzácného orla mořského, či v křídových útesech hnízdící jiřičku obecnou. Při procházce po pláži můžete najít bílou křídu na psaní, sedimenty a zkameněliny z doby ledové.

Křídové útesy v Jasmundském národním parku

Křídové útesy v Jasmundském národním parku

FOTO: DZT, Messerschmidt, Joachim

Jasmundský národní park můžete obdivovat buďto samostatně, nebo v období od 17. dubna do 31. října vyrazit na různě dlouhé procházky parkem s průvodcem, a dozvědět se něco více nejen o přírodních zajímavostech a unikátnostech parku, ale také o různých bájných postavách z minulosti ostrova, například o bohyni Germánů Hertě nebo o tajemném pirátovi Störtebeckerovi.

Národní park Müritz

Bukové lesy v národním parku Müritz v Meklenbursku- Předním Pomořansku se nachází v samém srdci Meklenburské jezerní plošiny. Tato oblast je známá nejen nespočtem velkým jezer, ale také jako hnízdiště vzácných a v mnoha oblastech světa již vyhynulých velkých ptáků. Svůj domov zde má například vzácný orel mořský, orlovec říční nebo jeřábi. Müritz je proto rájem pro milovníky přírody, a zejména pak pro ornitology.

V parku se pase také švédský skot plemene fjäll a gotlandské ovce. Pro pozorování zvířat byla dokonce v jižní části parku vybudována speciální pozorovací stanoviště. Kdo se vydá do parku, může proto zažít nezapomenutelné dobrodružství v nádherné přírodě.

Podzim v Národním parku Müritz

Podzim v Národním parku Müritz

FOTO: Nationalpark Hainich, Biehl, Rüdiger

I v tomto parku se můžete vydat na jednu z pravidelných procházek s průvodcem, a pokud vás láká vodní turistika, je možné půjčit si kánoi nebo projet park na lodi. Mezi turisty vyhledávané atrakce patří například výlet na kajacích po řece Havole nebo okružní plavba Alte Fahrt. Pokud se rozhodnete vyrazit objevovat krásy této jezerní krajiny na kole, můžete využít hustou síť cyklotras. Svá kola si sebou  vzít také na větší výletní parníky.

Meklenburská jezerní plošina: Müritz

Meklenburská jezerní plošina: Müritz

FOTO: Kuhnie-Tours GmbH

Grumsin

Les Grumsin, který je součástí UNESCO biosférické rezervace Schorfheide-Chorin v Braniborsku, se nalézá pouhou hodinu cesty autem od Berlína, a proto stojí za to ho navštívit při výletu do berlínské metropole či do jejího blízkého okolí. Park se vyznačuje unikátním reliéfem s vyčnívajícími vrcholy a hlubokými údolími, které jsou svědectvím o působení ledovců během poslední doby ledové.

Klid a rozlehlost místních lesů nabízí ideální podmínky pro život velkému počtu zvířat, například čápu černému, jeřábu, orlu mořskému, z flory jsou pak významné například orchidejové louky.

Pokud se rozhodnete pro samostatnou procházku lesem, vydejte se po turistické stezce „Buchenwald Grumsin Route 1“ nebo „Route 2“, další možností je také výprava se zkušeným průvodcem. Pokud byste se rádi dozvěděli něco více o parku, v návštěvnickém a informačním centru Geopark v Groß-Ziethen naleznete výstavu zaměřující se přímo na bukový les Grumsin.

Národní park Hainich

Národní park Hainich se nalézá ve spolkové zemi Durynsko mezi lázeňským městečkem Bad Langensalza a městem Eisenach se slavným hradem Wartburg a bývá pro svou rozlohu a polohu označován pralesem uprostřed Německa. V dobách Německé demokratické republiky byla oblast uzavřeným vojenským prostorem, proto se zde až dodnes zachovalo mnoho druhů zvěře a rostlin.

Uprostřed lesů v Národním parku Hainich

Uprostřed lesů v Národním parku Hainich

FOTO: Nationalpark Hainich, Biehl, Rüdiger

Při procházce lesem či na výpravě s průvodcem můžete v parku zahlédnout například čápa černého, kočku divokou či chráněné netopýry. Les tvoří druhově bohatý lesní porost s vysokým podílem mrtvého dřeva, které je ideálním podkladem pro organismy jako mechy, lišejníky a houby.

Stezka korunami stromů v Národním parku Hainich

Stezka korunami stromů v Národním parku Hainich

FOTO: Nationalpark Hainich, Biehl, Rüdiger

Pokud toužíte podívat se na les z ptačí perspektivy, vydejte se na stezku korunami stromů, nad „střechou“ lesa ve výšce 44 metrů, dětské návštěvníky jistě zaujme dětský les divokých koček. Národní park Hainich a jeho blízké okolí nabízí nejen přírodní krásy, ale také kulturu a mnoho příležitostí k trávení volného času. Můžete se vydat například na procházku po městských hradbách, navštívit růžovou zahradu či okouzlující zámeček v Bad Langensalza.

Dětský les divokých koček v Národním parku Hainich

Dětský les divokých koček v Národním parku Hainich

FOTO: Nationalpark Hainich, Stephan, Thomas

Národní park Kellerwald- Edersee

Říká se, že park Kellerwald- Edersee leží v zeleném srdci Německa. Přesněji se nachází přibližně půl hodiny jízdy autem od Kasselu ve spolkové zemi Hesensko. Turisté zde objeví až mysteriózní a bizarně vypadající formace stromů a milovníky finských fjordů jistě zaujme jezero Edersee tvořící jižní hranici parku, jež připomíná právě typická finská jezera a zasahuje až hluboko do bukových lesů.

Jezero Edersee

Jezero Edersee

FOTO: HA Hessen Agentur GmbH

Park tvoří převážně kopcovitá krajina s několika údolími s lesními loukami a vinoucími se křišťálově čistými potůčky. Pro park jsou typická kamenná moře pocházející z doby ledové, po okrajích porostlé listnatými stromy, v některých případech i tisíc let starými, stinné rokle s jasany a jilmy horskými a nádherné orchidejové louky.